آذری جهرمی خطاب به صدا و سیما/ هر چه دوست داری با ما شوخی کن فقط فرکانس‌های خالی را برگردان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیام توئیتری خود از صدا و سیما خواست فرکانس‌های خالی را آزادسازی کند. مدتهاست خبر آزادسازی فرکانس‌های صدا و سیما برای توسعه فناوری و افزایش ظرفیت اپراتورهای تلفن همراه مطرح است، اما این اتفاق با توجه به نامه‌نگاری‌های ۱۰ سال اخیر هنوز به نتیجه نرسیده است. با شیوع کرونا ضرورت آزادسازی این فرکانس‌ها برای ایجاد ظرفیت بیشتر اینترنت دوباره اوج گرفت.

«محمدجواد آذری جهرمی» در توییتر خطاب به صدا و سیما نوشت: ‏فرکانس‌های خالی را به مردم بازگردان، هر چه دوست داری با ما شوخی کن، توهین هم اشکالی ندارد.»

به گزارش داتیکا به نقل از ایرنا، کرونا ما را وارد دنیای تازه‌ای کرد؛ دنیای دیجیتالیزه شده؛ دنیایی که لازمه ورود به آن اینترنتی است که اکنون ظرفیت باندهای فرکانسی برای بهبود سرعت و کیفیت آن اشباع شده است. کلید ورود به دنیای جدید و بهبود کیفیت و سرعت اینترنت امروز باندهای ۸۰۰-۷۰۰ است که در انحصار صدا و سیماست.

باندهای فرکانسی سرمایه ملی هستند. به هیچ فرد و نهاد خاصی تعلق ندارد. در دوران شیوع کرونا که ظرفیت باندهای فرکانسی اپراتورهای موبایل در حال اشباع شدن است و مشکلاتی را برای کاربران رقم زده، ضرورت آزادسازی فرکانس‌های باند ۷۰۰-۸۰۰ مگاهرتز که سالهاست در اختیار صدا و سیماست،  بیش از قبل احساس می‌شود.

پرونده آزادسازی این فرکانس‌ها از ۱۰ سال پیش در جریان است. بارها به نهادهای بالا دستی ارجاع داده شده و یک بار تا شورای عالی امنیت هم رفته اما هیچ‌گاه به نتیجه نرسیده است. تنها مرجعی که شاید رسیدگی به این باند فرکانسی را بتواند با سرعت بیشتری رو به رو کند، رییس جمهوری است.

هربار که بحث آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰-۸۰۰ به میان می‌آید، همه درباره آینده فناوری، اینترنت اشیاه و اینترنت نسل پنجم و این‌که پیشرفت تمام این‌ها در گرو باند فرکانسی۷۰۰-۸۰۰ است صحبت می‌کنند اما مساله اصلی این روزهای ما دیگر «آینده» نیست. چیزی که اهمیت دارد «حال» مردم است. کاربر معمولی است که برای آموزش و دورکاری و جامه عمل پوشاندن به شعار «در خانه بمانیم» نیاز به اینترنت آن‌هم اینترنت با کیفیت و  سرعت مناسب دارد.

حکایت کاربران فضای مجازی این روزهای ایران، حکایت باندهای اتوبانی است که ترافیک آن زیاد شده و کندی حرکت ماشین‌ها، صدای هر راننده‌ای را در می‌آورد. حالا فکرش را بکنید، در این حالت چند باند آزاد به وسعت اتوبان اضافه شود. ظرفیت اشباع شده باندهای فرکانسی اپراتورها نیز با آزادسازی باند ۷۰۰-۸۰۰ به همین سادگی حل می‌شود.

پیشتر «حسین فلاح جوشقانی» رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نسترن محسنی معاون رادیویی رگولاتوری در گفت‌وگوی مشترک با خبرنگار اقتصادی ایرنا در پاسخ به این سوالات به نکات مهمی اشاره کردند؛ به این‌که آزادسازی این سرمایه ملی چقدر به کاربری که این روزها به دیجیتال شدن کسب و کار، آموزش، خرید عادت کرده کمک خواهد کرد.

فلاح درباره باندهای فرکانسی که در این مدت در اختیار اپراتورها گذاشته‌اند گفت: ما هر آنچه فرکانس در باند ۲۶۰۰مگاهرتز، ۱۸۰۰ مگاهرتز و ۹۰۰ مگاهرتز بوده، واگذار کردیم و فرکانسی باقی نمانده است که بخواهیم به اپراتورها اختصاص بدهیم. مصرف اینترنت این روزها به قدری بالا رفته که نیاز به تزریق ظرفیت جدید است و این باند در حالی که کمتر از ۱۵درصد آن مورد استفاده صدا و سیما قرار گرفته، بلوکه شده است.

وزارت ارتباطات متولی تخصیص باندهای فرکانسی است اما این‌طور به نظر می‌رسد که نتوانسته آن‌طور که باید در این خصوص چانه‌زنی کند و باندی که این روزها به شدت مردم به آن نیاز دارند را در راستای خدمت‌رسانی به مردم آزاد کند.

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،خبر ویژه،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست