اخبار عمومی

آزمون‌های پروازی «رادار دهانه مصنوعی»در پژوهشگاه فضایی ایران با موفقیت به اتمام رسید

پژوهشگران پروژه طراحی و ساخت سامانه رادار دهانه مصنوعی (سار هواپایه) با قابلیت استخراج برخط تصاویر؛ آزمون‌های پروازی پروژه را در زمان‌بندی تعیین شده، با موفقیت به اتمام رساندند.

به گزارش داتیکا به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، دکتر رحیم اقرء، رئیس پژوهشکده مکانیک این پژوهشگاه با اعلام خبر اتمام موفق تست‌های پروازی پروژه سامانه سار هواپایه، گفت: رادار دهانه مصنوعی یا سار (SAR) نوعی از رادار است که روی سکوهای متحرکی مثل هواپیما، پهپاد و ماهواره نصب شده و در حین حرکت سکو، رادار با ارسال متناوب پالس به سطوح و دریافت بازگشتی آن، قادر است تصویری دقیق از ناحیه هدف را ایجاد کند.

رئیس پژوهشکده مکانیک شیراز پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر مزایای عمده تصویربرداری راداری نسبت به تصویربرداری اپتیکی خاطرنشان کرد: قابلیت‌ها و مزایای عمده این نوع از تصویربرداری باعث توجه روزافزون همه کشورهای توسعه یافته به این فناوری شده و در دهه‌های اخیر در این کشورها سرمایه‌گذاری هنگفتی در صنعت «سار» صورت گرفته است.

اقرء با اشاره به قابلیت تصویربرداری از پشت ابر، قابلیت تصویربرداری در تمام ساعات شب و روز (مستقل از نور خورشید)، قابلیت تصویربرداری از نواحی پوشیده شده از دود و گرد وخاک، مستقل بودن کیفیت تصویر راداری از فاصله، امکان کشف اهداف یا اشیاء فلزی استتار شده به عنوان محاسن مهم تصویربرداری راداری گفت: این سامانه به علت دستیابی به کیفیت بالا در تصاویر استخراج شده، می‌تواند بخش زیادی از نیازمندی کشور در این زمینه را مرتفع ‌سازد.

وی افزود: حساسیت و اهمیت این فناوری به حدی زیاد است که کشورهای توسعه یافته فناوری «سار» را به انحصار خود درآورده‌اند.

اقرء ادامه داد: دلیل اصلی اجتناب این کشورها از فروش این سامانه به ایران، جلوگیری از بهره‌برداری ما از مزایای چشم‌گیر چنین سامانه‌ای است. در این راستا، پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران با تلاش شبانه‌روزی نخبگان علمی و فنی خود، طراحی، ساخت، تست و بهره برداری از یک رادار تصویربرداری هواپایه (سامانه ISRC_SAR) با قابلیت استخراج تصویر به صورت برخط را در آبان‌ماه سال ۹۸ در دستور کار خود قرار داد و در نهایت با تست موفق عملیاتی در آبان سال ۱۳۹۹، آن را با موفقیت به اتمام رساند.

رئیس پژوهشکده مکانیک در خصوص کاربردهای سامانه «سار هواپایه» توضیح داد: این سامانه دارای کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلفی نظیر حوادث غیرمترقبه، حوزه‌های نظامی، مرزبانی، کشاورزی، مطالعات خاک و آب است ولی کاربرد آن در مدیریت حوادث غیرمترقبه، از مهم‌ترین قابلیت‌های این سامانه است.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی

آخرین اخبار

فهرست