آیا گلکسی S21 اولترا با هوش مصنوعی، تصاویر جعلی از ماه ثبت می‌کند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد تصویر ثبت‌شده‌ی گلکسی اس S21 اولترا از سطح ماه جزئیات بیشتری از دوربین A7R III با لنز ۶۰۰ میلی‌متری دارد. دلیل این موضوع چیست؟

به گزارش داتیکا به نقل از زومیت، گوشی گلکسی اس ۲۱ اولترا سامسونگ (Samsung Galaxy S21 Ultra) در پنل پشتی‌اش از دو دوربین تله‌فوتو مجزا استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها بزرگ‌نمایی سه‌برابری و دیگری ده‌برابری ارائه می‌کند. گلکسی S21 اولترا در همکاری با هوش مصنوعی خود می‌تواند تصویری از سطح ماه بگیرد که به‌لحاظ دیجیتالی بهبود پیدا کرده است.

همین موضوع باعث شد برخی از کاربران بگویند دوربین گلکسی اس ۲۱ اولترا روی هر جسمی که به‌عنوان ماه شناسایی کند، بافتی ازپیش‌طراحی‌شده قرار می‌دهد. فردی در توییتر نوشته است حتی اگر تصویری غیرواضح از جسمی شبیه به ماه بگیرید، دوربین اس ۲۱ اولترا بافت شبیه به سطح ماه را روی آن قرار می‌دهد. او می‌گوید این کار ارتباطی به سخت‌افزار ندارد و همه‌چیز نرم‌افزاری انجام می‌شود و هواوی اقدامی مشابه در سال گذشته انجام داده بود.

سامسونگ به‌صراحت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید قابلیت AI Super Resolution دوربین اس ۲۱ اولترا چندین تصویر از سطح ماه می‌گیرد و آن‌ها را ترکیب می‌کند تا تصویر نهایی جزئیات بهتری داشته باشد.

ریموند وانگ از رسانه‌ی Input Mag شروع‌ به انجام تحقیقات در این زمینه کرد. او از چند روزنامه‌نگار حوزه‌ی فناوری درخواست کرد تجربه‌ی خودشان را از کار با دوربین اس ۲۱ اولترا هنگام تصویربرداری از ماه با او به‌اشتراک بگذارند. بررسی یکی از کارشناسان نشان می‌دهد هیچ بافتِ پوششی‌ای در فایل APK دوربین وجود ندارد. کارشناسی دیگر گفت در پس‌زمینه، پردازش‌های نرم‌افزاری زیادی انجام می‌شوند. وانگ پس از دریافت نظرات مختلف، متوجه شد تنها راه برای فهمیدن موضوع این است که اس ۲۱ اولترا را با دوربینی بدون آینه با لنز قدرتمند مقایسه کند.

نمونه‌عکس دوربین گوشی گلکسی اس ۲۱ اولترا با بزرگ‌نمایی ۱۰۰ برابری

 درکنار نمونه‌عکس دوربین بدون آینه‌ی Sony A7R III با لنز ۶۰۰ میلی‌متری 

درنهایت مشخص شد تصویری که گلکسی اس ۲۱ اولترا از سطح ماه ثبت می‌کند، جزئیات بیشتری از تصویری دارد که ازطریق دوربین Sony A7R III با لنز ۶۰۰ میلی‌متری ثبت می‌شود. ترکیب Sony A7R III با لنز ۶۰۰ میلی‌متری قیمتش سه برابر بیشتر از گلکسی اس ۲۱ اولترا است.

نکته‌ی مهم این است که الگوهای سطح ماه در هر دو تصویر مشابه هم هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سامسونگ واقعا می‌تواند تصاویر خوبی از ماه در شرایط مناسب آب‌و‌هوایی و البته در محیط‌هایی با آلودگی نوری کم بگیرد؛ البته به‌لطف حجم زیادی از پردازش‌های نرم‌افزاری در پس‌زمینه.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،موبایل و تبلت

آخرین اخبار

فهرست