استارلاینر، ۲۰ دسامبر پرتاب می‌شود

شرکت بوئینگ قصد دارد فضاپیمای تجاری استارلاینر را روز ۲۰ دسامبر به فضا پرتاب کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای تجاری شرکت “بوئینگ” (Boeing) موسوم به “استارلاینر” (Starliner)، روز ۲۰ دسامبر مقارن با ۲۹ آذر، آماده پرتاب به “ایستگاه فضایی بین‌المللی ” (ISS) خواهد بود تا هدایای ویژه کریسمس را به سرنشینان این ایستگاه برساند.

مدیران ناسا و بوئینگ پس از ارزیابی نحوه آماده‌سازی این ماموریت و صحبت درباره زمان پرتاب، نهایتا به توافق رسیدند که نخستین پرتاب آزمایشی استارلاینر، در ۲۰ دسامبر از “پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال” (CCAFS) در فلوریدا صورت بگیرد.

گزارش‌ها حاکی از این است که فقط چند موضوع فنی در مورد استارلاینر ناتمام باقی مانده‌اند که باید پیش از ماموریت تکمیل شوند.

قرار است استارلاینر، یک کپسول حمل خدمه و محموله برای ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد اما در این پرتاب آزمایشی، هیچ سرنشین انسانی در آن حضور نخواهد داشت و فقط یک آدمک فضانورد موسوم به “رزی” (Rosie) در آن قرار می‌گیرد. پرتاب فضانوردان، در دومین پرتاب استارلاینر و در سال آینده صورت خواهد گرفت. رزی، به چندین حسگر مجهز است تا بتواند داده‌های مهم را طی پرواز جمع‌آوری کند و پژوهشگران را در مورد آنچه سرنشینان انسان تجربه می‌کنند، آگاه سازد.

هدف ناسا از این پروژه، آغاز پروژه‌های تجاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی و فراهم کردن امکان انجام دادن پژوهش‌های فضایی برای شرکت‌های خصوصی است. پرتاب استارلاینر، یک نقطه عطف در پروازهای تجاری به شمار می‌رود و می‌تواند آغازگر یک دوره جدید در حمل و نقل فضایی باشد.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار،لبه دانش

آخرین اخبار

فهرست