اوکراین برای مقابله با حملات سایبری روسیه، «ارتش فناوری اطلاعات» راه‌اندازی می‌کند

«میخائیلو فدوروف»، معاون نخست وزیر و وزیر تحول دیجیتال اوکراین اعلام کرد که این کشور یک «ارتش فناوری اطلاعات» برای مبارزه با نفوذهای دیجیتال روسیه ایجاد خواهد کرد.

به گزارش داتیکا به نقل از دیجیاتو، اوکراین از ماه‌ها پیش مورد حملات سایبری قرار دارد و حتی پس از حمله نظامی روسیه نیز وب‌سایت‌های دولتی این کشور مورد حمله سایبری قرار گرفته و به صورت موقت از دسترس خارج شده بودند. حالا به گزارش رویترز، دولت اوکراین از هکرهای این کشور برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی و انجام ماموریت‌های جاسوسی سایبری علیه نیروهای روسی درخواست کمک کرده است.

فدوروف در توییتی که لینک یک کانال تلگرام با فهرستی از وب‌سایت‌های مهم روسی در آن وجود دارد، نوشت:

«ما در حال ایجاد یک ارتش فناوری اطلاعات هستیم. وظایفی برای همه وجود خواهد داشت. ما به مبارزه در جبهه سایبری ادامه می‌دهیم و اولین وظیفه در کانال متخصصان سایبری است.»

در این کانال، وب‌سایت‌های 31 شرکت و سازمان دولتی بزرگ روسیه فهرست شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت استخراج و تولید گاز گازپروم (Gazprom)، لوک اویل (Lukoil)، دومین تولیدکننده بزرگ نفت روسیه، سه بانک و تعداد انگشت‌شماری وب‌سایت دولتی اشاره کرد.

گسترش حملات سایبری روسیه علیه اوکراین
همزمان با جنگ نظامی، به نظر می‌رسد حملات سایبری در اوکراین و روسیه نیز به صورت گسترده در حال انجام است. دامنه Kremlin.ru، وب‌سایت رسمی کرملین و دفتر «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه اخیرا در یک حمله سایبری مسدود شده بود. از سوی دیگر، محققان شرکت امنیتی سایبری ESET هفته گذشته یک نرم‌افزار مخرب پاک‌کننده داده‌ها را در اوکراین کشف کرده بودند که صدها رایانه را مورد حمله قرار داده بود.

گفته می‌شود این حمله که سازمان‌های دولتی و موسسات مالی را هدف قرار داده، توسط روسیه برنامه‌ریزی شده که بارها به حمله سایبری علیه اوکراین متهم شده است.

بریتانیا و ایالات متحده نیز تایید کردند که هکرهای روسیه، مسئول حملات سایبری هفته گذشته هستند که برای مدت کوتاهی وب‌سایت‌های بانکی و دولتی اوکراین را پیش از حمله نظامی از دسترس خارج کردند.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست