به گزارش داتیکا به نقل از آی‌سی‌تی‌نیوز،در نهمین نمایشگاه تخصصی شهر هوشمند ، حضور استارتاپ های فعال در زمینه مدیریت شهری پررنگ خواهد بود و بیش  از نیمی از فضای نمایشگاه در اختیار اکوسیستم نوآوری شهر قرار خواهد گرفت. در این نمایشگاه سازمان‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری های کلان شهرهای ایران نیز حضور خواهند داشت.

همچنین در طول ۴ روز زمان برگزاری این نمایشگاه، موضوع شهر هوشمند و مباحث مرتبط با آن در قالب سخنرانی‌ها، کارگاه‌ها و پنل‌های مختلف مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد. به همین منظور حدود ۳۰ کارگاه و پنل تخصصی در این نمایشگاه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه چند پروژه زیرساختی مشترک بین سازمان فاوا شهرداری مشهد، ایرانسل و آستان قدس رضوی در حوزه فناوری و اینترنت اشیا نیز رونمایی خواهد شد.

برگزاری پنل‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، مسابقات استارتاپ ها در حوزه مدیریت شهری و شهر هوشمند، سیتی تاک و کافه سرمایه از دیگر برنامه‌های ۴ روزه نمایشگاه شهر هوشمند مشهد خواهد بود.

از سوی دیگر همزمان با نهمین نمایشگاه شهر هوشمند رویداد «هکاتون شهر هوشمند» به عنوان چالشی برای برنامه‌نویسان و با هدف استفاده از زبان IT برای رفع معضلات شهری، برگزار می‌شود. در این هکاتون تیم‌های برنامه‌نویسی باید به کمک APIهایی که سازمان فاوا شهرداری مشهد در اختیار آنها قرار می‌دهد به ارائه راهکارهای فناورانه و نوآورانه در زمینه حل معضلات شهری بپردازند. هدف از این رویداد هم حل معضلات و چالش‌های مدیریت شهری در قالب فعالیت‌های تیمی و در یک چارچوب و بازه زمانی مشخص است.

۵ محور چالش‌های این رویداد شامل «برنامه‌ریزی و زمانبندی استفاده از حمل و نقل عمومی و پارکینگ شهری»، «پرداخت عوارض خودرو و نوسازی»، «شهر سبز»، «شهروند هوشمند» و «داده‌کاوی شهری» است و در پایان به تیم برتر هر چالش، ۳۰ میلیون ریال جایزه و امکان عقد قرارداد برای پیاده‌سازی راهکار پیشنهادی، تعلق می‌گیرد.

نهمین نمایشگاه شهر هوشمند از تاریخ اول تا چهارم بهمن‌ماه در شهر مشهد برگزار می‌شود.