بیش از ۱۰۰۰ روستای فارس ADSL دارد/ همراه با نهضت تکنولوژی پیش می‌رویم

مدیر مخابرات منطقه فارس گفت: از ۳۴۱۶ روستای دارای ارتباط تلفن ثابت در این استان ساکنان ۱۱۱۸ روستا از اینترنت خانگی پرسرعت (ADSL) بهره‌مند هستند.

به گزارش داتیکا به نقل از ایسنا، فرشید ایزدی سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات، مخابرات و روابط عمومی، گفت: در سایر روستاهای استان نیز بعضا امکان ارتباط اینترنتی از طریق اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای ساکنان فراهم شده است.

ایزدی خاطرنشان کرد: با ارزیابی‌های انجام شده و بررسی زیرساخت مخابراتی موجود برای انتخابات خردادماه، بالغ بر ۹۸ درصد شعب اخذ رای در سراسر استان فارس پوشش اینترنت همراه اول یا ADSL دارد. این آمار تا حدودی نشان‌دهنده توسعه خدمات اینترنتی در استان است.

او با بیان اینکه در عصر حاضر و خصوصا به دلیل همه‌گیری کرونا، نیاز به تغییر و توسعه تکنولوژی‌های مخابراتی و ارتباطی و به روز شدن اپراتورها، بیش از گذشته نمود و بروز داشته است، گفت: امروز و به واسطه مخاطرات کرونا، شاهد راه افتادن نهضت توسعه تکنولوژی‌های ارتباطی هستیم.

ایزدی با یادآوری اینکه مخابرات ایران نیز پا به پای سایر کشورها در زمینه ارتقاء تکنولوژی و توسعه زیرساخت‌ها و … حرکت کرده است، گفت: این به آن معنی نیست که کل جامعه را تحت پوشش داشته باشیم، همانگونه که در جهان هم اینگونه نیست.

مدیر مخابرات منطقه فارس گفت: براساس آمارهای معتبر جهانی، اکنون حدود نیمی از جمعیت جهان به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند؛ لذا با یک بررسی اجمالی متوجه خواهیم شد که وضعیت ایران به مراتب بهتر از میانگین جهانی است.

ایزدی با اشاره به اینکه طی این سال‌ها تلاشی برنامه‌ریزی شده صرف کاهش فاصله طبقاتی دیجیتالی شده است، گفت: امروز در ایران، روستاهای زیادی دارای پوشش اینترنت پر سرعت است.

وی ادامه داد: مفهوم ارتباطات امروز دچار تغییرات اساسی شده است، امروز در زمینه مخابرات، قطع ارتباط یک روستا به معنی مسدود شدن راه دسترسی یا ارتباط مکالمه تلفنی نیست؛ اکنون ارتباطات در حوزه مخابرات از مکالمه (ویس) به دیتا (اطلاعات) و پهن باند تغییر کرده است و تقاضا برای ایجاد بستر ارتباطی G۲ وجود ندارد.

ایزدی این موضوع را به معنای تغییر ذائقه مردم به واسطه شرایط جامعه جهانی دانست و گفت: این تغییر ذائقه در سطح جهان همه دولت‌ها را وادار به توسعه و تسریع فعالیت‌ها در زمینه تجهیزات و تکنولوژی‌های نوین ارتباطی کرده است.

وی با بیان اینکه در استان فارس نیز با اجرای طرح‌های توسعه‌ای بخشی از نیازها پاسخ داده شده است، گفت: قطعا فناوری‌های نوینی در راه است، هرچند بهره‌مندی کامل از تکنولوژی‌هایی نظیر G۵ یا بلاگچن، نیازمند زیرساخت جدید و توسعه زیرساخت‌ها و این مهم نیازمند سرمایه‌گذاری است.

ایزدی در خصوص وضعیت ارتباطات مخابراتی فارس گفت: خوشبختانه امسال ۴۵ طرح توسعه شبکه تلفن ثابت در شیراز و ۴۴ پروژه در دیگر نقاط استان فارس اجرا و تکمیل شده که نشان‌دهنده رشدی ۸۵ درصدی نسبت به سال گذشته است.

مدیر مخابرات منطقه فارس با بیان اینکه با اقدامات انجام شده، ۴۴ هزار شماره تلفن ثابت جدید در فارس دایر شده است، تعداد کل مشترکان تلفن ثابت در فارس را یک میلیون و ۵۶۰ هزار نفر اعلام کرد.

ایزدی در عین حال خاطرنشان کرد که قطعا تعداد متقاضیان و نیاز به توسعه تلفن ثابت در استان فارس بیش از طرح‌های اجرایی شده است.

او از توسعه قابل توجه شبکه فیبرنوری و افزایش قابل توجه تعداد مشترکان اینترنت خانگی (۲۰۲۰) در فارس طی سال ۹۹ خبر داد و گفت: در زمینه شاهراه‌های مخابراتی با اقدامات انجام شده موفق به ارتقاء زیرساخت در ۱۹۰ نقطه از فارس شده‌ایم.

ایزدی اضافه کرد که با اقدامات انجام شده، ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان فارس به ۳۱.۵ رسیده و استان را در این شاخص به میانه جدول، ارتقا داده است.

مدیر مخابرات منطقه فارس همچنین گفت: در سال ۹۹ با اعتباری بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان، ۱۴۲ دکل تلفن همراه جدید در سراسر فارس نصب و راه‌اندازی شده و ۳۷۹ دکل نیز ارتقاء یافته است.

ایزدی ضمن قبول وجود نقاط کور ارتباط تلفن همراه در استان فارس و خصوصا شهر شیراز، شرط رفع مشکل را توسعه تعداد دکل‌ها دانست و گفت: ما در این زمینه با شهرداری یا سایر مجموعه‌ها نظیر اوقاف، همکاری و تعامل خوبی داریم اما برای نصب دکل در اماکن خصوصی، با مقاومت شدید مردم روبرو هستیم.

مدیر مخابرات منطقه فارس گفت: با ارائه اسناد و مدارک اثبات می‌کنیم که دکل‌های تلفن همراه برای سلامت شهروندان هیچ عارضه و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ایزدی با بیان اینکه مخابرات در ازای نصب دکل در حیاط یا روی پشت بام منازل و آپارتمان‌ها، متناسب با موقعیت مکانی، ماهیانه با صاحب یا صاحبان ملک، اجاره پرداخت می‌کند.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست