تشخیص کووید-۱۹ از بیماری‌های تنفسی دیگر توسط هوش مصنوعی چینی

پژوهشگران چینی یک سیستم هوش مصنوعی (AI) ساخته‌اند که به پزشکان کمک می‌کند در کمتر از سه ثانیه کووید-۱۹ را از آنفلوانزا و بیماری‌های تنفسی دیگر تشخیص دهند.

به گزارش داتیکا به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، مقاله‌ای که اوایل این ماه در مجله علمی Nature Communication منتشر شده حاکی از آن است که پژوهشگران چینی یک سیستم هوش مصنوعی (AI) ساخته‌اند که به پزشکان کمک می‌کند در کمتر از سه ثانیه کووید-۱۹ را از آنفلوانزا و بیماری‌های تنفسی دیگر تشخیص دهند.

با نزدیک شدن فصل آنفلوانزا و خطر موج دوم کووید-۱۹ در بسیاری از کشورها، تشخیص این دو بیماری تنفسی از یکدیگر (که علائم مشابهی نیز دارند) برای کنترل همه‌گیری ضروری است.

پژوهشگران دانشگاه سینگهوا (Tsinghua) و بیمارستان Union ووهان به همراه دانشگاه علم و صنعت هوآژونگ (Huazhong) با استفاده از داده‌های سی‌تی اسکن بیش از ۱۱ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹، آنفلوانزا، التهاب ریه غیر ویروسی و بیماری‌های مشابه این سیستم هوش مصنوعی را ایجاد کردند.

این سیستم می‌تواند با تشخیص دقیق تفاوت بین سی‌تی اسکن بیماران، به خوبی این بیماری‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهد.

بر اساس این مقاله، بیشتر تصاویر سی‌تی اسکن بیماران کووید-۱۹ بین ماه‌های فوریه تا مارس از سه بیمارستان ووهان که مرکز همه‌گیری کووید-۱۹ در چین بود جمع‌آوری شده بودند.

این مدل هوش مصنوعی که نوعی سیستم شبکه‌ای عصبی پیچشی به حساب می‌آید، تشخیص‌های متخصصان را به صورت یک الگوریتم در آورد. نتایج نشان داد که این سیستم می‌تواند چهار بیماری تنفسی مختلف از جمله کووید-۱۹، آنفلوانزا و التهاب ریه را با دقت ۹۷.۸ درصد از یکدیگر تشخیص دهد.

تیم پژوهشی با انجام مطالعات بیشتر، عملکرد این هوش مصنوعی را با پنج متخصص رادیولوژی مقایسه کردند. نتایج نشان داد که این سیستم نسبت به رقبای انسانی‌اش عملکرد بهتری دارد.

این سیستم هوش مصنوعی به کاهش حجم کاری پزشکان کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد متخصصان رادیولوژی برای بررسی تصاویر سی‌تی اسکن به طور میانگین به ۶.۵ دقیقه زمان نیاز دارند در حالی که هوش مصنوعی این کار را در ۲.۷۳ ثانیه انجام می‌دهد.

به گزارش این مقاله، عملکرد این هوش مصنوعی در تشخیص ذات‌الریه کمی پایین‌تر از متخصصان رادیولوژی بود.

فنگ جیان‌جیانگ (Feng Jianjiang) از دانشگاه سینگهوا که در زمینه تشخیص اثر انگشت و بینایی کامپیوتر تخصص دارد، می‌گوید: استفاده از سی‌تی اسکن ریه برای تشخیص کووید-۱۹ از ذات‌الریه کار دشواری است زیرا انواع مختلف التهاب ریه، مخصوصاً در مراحل اولیه، شباهت زیادی با یکدیگر دارند و در سطوح مختلف هر بیماری نیز تغییرات زیادی رخ می‌دهد. بنابراین ایجاد یک الگوریتم تشخیص کووید-۱۹ با استفاده از هوش مصنوعی ضروری است.

به رغم وجود تردیدهایی در زمینه استفاده از سی‌تی اسکن برای تشخیص کووید-۱۹، فنگ عقیده دارد که سی‌تی اسکن در ارزیابی شدت بیماری و کنترل بیمار نقش بسیار مهمی دارد. پزشکان بیمارستان‌های ووهان از کارکردهای دیگر این سیستم هوش مصنوعی نیز استفاده کرده‌اند.

به گفته فنگ، الگوریتم تشخیص این هوش مصنوعی قابلیت تکرارپذیری بالایی دارد و به راحتی می‌توان آن را در مقیاس بالا پیاده‌سازی کرد در نتیجه انتظار می‌رود از آن به عنوان ابزار جدیدی برای کنترل شیوع کووید-۱۹ استفاده شود.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،لبه دانش

آخرین اخبار

فهرست