اخبار

ربات داوینچی حین جراحی آدم کشت/ شکایت همسر متوفی از شرکت سازنده!

همسر زنی که حین جراحی سرطان روده بزرگ با یک دستگاه جراحی روباتیک فوت کرده است، از شرکت آمریکایی سازنده این ربات شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شده است.
به گزارش داتیکا یک دستگاه جراحی روباتیک در فلوریدا باعث سوختن و پاره شدن روده باریک یک زن در حین جراحی سرطان روده بزرگ و مرگ وی شده است. همسر این زن از شرکت Intuitive Surgical، سازنده این دستگاه شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شده است. وی در این شکایت ادعا کرده که شرکت سازنده مطلع بوده که ربات دارای مشکلاتی در زمینه عایق بودن است که ممکن است باعث نشت الکتریسیته و سوزاندن اندام‌های داخلی شود، اما این خطر را برای مردم فاش نکرده بوده است.
همچنین در این شکایت‌نامه عنوان شده که شرکت مذکور، ربات‌های خود را به بیمارستان‌هایی می‌فروشد که هیچ تجربه‌ای در جراحی رباتیک ندارند و به جراحان به درستی نحوه استفاده از این دستگاه که معروف به داوینچی است را آموزش نمی‌دهد؛ همچنین هزاران گزارش در مورد آسیب‌ها و نقص‌های مرتبط با ربات داوینچی دریافت کرده است، اما صدمات را به سازمان غذا و دارو گزارش نکرده است.
در شکایت شاکی، با استناد به یک گزارش این شرکت خطاب به کمیسیون اوراق مالی و بهادار دولت فدرال آمده است که این اولین بار نیست که چنین اتفاقی برای بیماری می‌افتد که با این ربات تحت عمل جراحی قرار گرفته است و شاکیان در حدود ۹۳ پرونده ادعا می‌کنند که آنها یا یکی از اعضای خانواده‌شان که تحت عمل جراحی با این ربات جراح قرار گرفته‌اند، انواع صدمات را متحمل شده‌اند که در برخی از موارد منجر به مرگ نیز شده است.
 ربات داوینچی، محصولی از یک شرکت آمریکایی است که جراحی‌های لاپاراسکوپی انجام می‌دهد؛ هدف از این فناوری این است که جراحی‌ها را دقیق‌تر و کمتر تهاجمی کند تا در نهایت منجر به دوره بهبودی کوتاه‌تر و کمتر دردناک‌ شود.
به نقل از ان‌بی‌سی نیوز، این زن به نام ساندرا سولتزر پس از عمل جراحی در سپتامبر ۲۰۲۱ دچار درد شکم و تب شد و برای بخیه پارگی به اقدامات بیشتری نیاز داشت. در دادخواست آمده است که وی در فوریه ۲۰۲۲ به دلیل جراحت روده کوچک درگذشت. در این شکایت آمده است که این شرکت می‌دانسته که این ربات دارای مشکلات عایق‌بندی است که ممکن است باعث نشت برق و سوزاندن اندام‌های داخلی شود، اما این خطر را به صورت عمومی فاش نکرده است.
گفتنی است که شرکت Intuitive یک برنامه آموزشی قبل از فروش ربات داویچی ارائه می‌دهد، اما تحقیقات در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که از نظر قانونی نمی‌تواند جراحان را ملزم به تکمیل این دوره کند.
در حالی که این شرکت هنوز به این دادخواست واکنشی نشان نداده است، جک اسکارولا وکیل هاروی سولتزر می‌گوید نه او و نه موکلش هیچ اظهار نظری فراتر از حرف‌های موجود در این دادخواست ندارند. طبق این دادخواست، مسائلی از این دست به بیش از یک دهه قبل بازمی‌گردد. این شکایت ادعا می‌کند که این شرکت هزاران گزارش در مورد آسیب‌ها و نقص‌های مرتبط با داوینچی دریافت کرده است، اما آنها را به طور منظم به سازمان غذا و دارو (FDA) گزارش نکرده است.
در یک گزارش مالی در سال ۲۰۱۴ آمده است که شرکت در آن سال در حدود ۹۳ پرونده قضایی داشته است. شاکیان در این ۹۳ پرونده ادعا کرده‌اند که خود آنها یا یکی از اعضای خانواده‌شان با استفاده از سیستم جراحی داوینچی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و متحمل انواع صدمات شخصی و در برخی موارد مرگ شده‌اند.
ین شرکت ۶۷.۴ میلیون دلار در سه ماهه اول ۲۰۱۴ و ۹.۶ میلیون دلار در سه ماهه دوم آن سال کنار گذاشته تا بتواند غرامت حاصل از تعدادی از این شکایات را تسویه کند. بسیاری از پزشکان جراحی رباتیک را ایمن می‌دانند، اما بحث در مورد اینکه آیا این جراحی از جراحی سنتی موثرتر است یا خیر وجود دارد. هدف از این فناوری این است که جراحی‌ها را دقیق‌تر و کمتر تهاجمی کند تا در نهایت منجر به دوره بهبودی کوتاه‌تر و کمتر دردناک‌ شود.شرکت Intuitive اولین نسخه از ربات جراح داوینچی را در سال ۱۹۹۹ معرفی کرد، زمانی که جراحی رباتیک هنوز خیلی جدید بود و سازمان غذا و داروی آمریکا این سیستم را یک سال بعد تایید کرد.
بر اساس شکایت کنونی سولتزر، شرکت Intuitive تاکنون صدها شکایت و گزارش در مورد نقص ربات داوینچی خود دریافت کرده است. بسیاری از این شکایات به تَرَک‌ها یا شکاف‌هایی در نوک لاستیکی مورد استفاده برای پوشاندن ابزارهای فلزی داوینچی اشاره کرده‌اند که این نقص‌ها باعث شده تا برق بدون اطلاع جراحان نشت کند.
 گفتنی است که در سال ۲۰۱۱، پژوهشگران دانشگاه وسترن انتاریو در مطالعه‌ای نگرانی‌های ایمنی را در مورد ابزارهای جراحی داوینچی اعلام کردند. آنها ۳۷ ابزار داوینچی را آزمایش کردند و دریافتند که همه آنها دارای «نشت برق» هستند که در برخی موارد تشخیص دادند که برای ایجاد سوختگی الکتریکی کافی است.
سپس سازمان غذا و داروی آمریکا در ژوئیه ۲۰۱۳ نامه‌ای هشدار دهنده به Intuitive ارسال کرد و چندین نمونه از عدم رعایت مقررات فدرال را خاطرنشان کرد. تجزیه و تحلیل ان‌بی‌سی نیوز در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۰ هزار عارضه نامطلوب مربوط به داوینچی را در ۱۰ سال گذشته بر اساس گزارش‌های ارسال شده به پایگاه داده MAUDE FDA که مشکلات دستگاه‌های پزشکی را ردیابی می‌کند، شناسایی کرده است. اغلب این گزارش‌ها مربوط به نقص‌هایی بود که برخی از آنها جزئی بودند، اما ۲۰۰۰ گزارش به جراحات و ۲۷۴ مورد مرگ اشاره کردند.
 در مجموع، بیش از ۱۲ بیمار در سال ۲۰۱۸ به این پایگاه خبری گفتند که در طول جراحی با داوینچی سوخته یا زخمی شده‌اند. همچنین سوابق پزشکی یک زن نشان داد که روده بزرگ او آسیب دیده و رحم او در طول هیسترکتومی در سال ۲۰۱۵ توسط این ربات سوخته است. شرکت Intuitive در آن زمان به این اتهامات پاسخ داد و گفت که ایمنی داوینچی توسط شواهد علمی پشتیبانی می‌شود.
در بیانیه این شرکت آمده بود: در حالی که به طور کلی هرگونه عمل جراحی با خطر همراه است، بهترین شواهد در مورد ایمنی و اثربخشی جراحی به کمک ربات را می‌توان در بیش از ۱۵ هزار مقاله علمی یافت که کاملاً مبتنی بر روش علمی انجام شده‌اند و در مجموع از ایمنی و کارایی سیستم‌های ما پشتیبانی می‌کنند.
منبع: کانال تلگرامی حقوق رسانه
برچسب‌ها : ،،،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار

آخرین اخبار

فهرست