رتبه ایران برای جذب هوش مصنوعی در دنیا

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه رتبه ایران در آمادگی برای جذب هوش مصنوعی در دنیا ۷۲ است، گفت: ایران جایگاه مناسبی در بحث آماده بودن در این حوزه ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، ستار هاشمی امروز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، به نقش هوش مصنوعی در توسعه اقتصادی کشورها اشاره کرد و گفت: امروز موضوع بیگ دیتا و حجم داده به صورت شگفت انگیزی در حال رشد است و این مفهوم در کنار بسترهای پردازشی اطلاعات به عنوان مزیت رقابتی کشورها مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان انقلاب صنعتی چهارم را معادل عصر محاسبات می دانند، گفت: هم اکنون شاهد رشد و تبادل اطلاعات در عصر فضای مجازی هستیم و آمارها نشان می دهد در هر دقیقه بیش از ۱۸۸ میلیون ایمیل در دنیا جابجا می شود. در همین حال میزان دانلود اپلیکیشن های کاربردی به ازای هر دقیقه ۱۹۰ هزار بار اعلام شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۰۲۰ در هر ثانیه کاربران بیش از ۱.۷ مگابیت داده تولید کنند.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز موضوع هوش مصنوعی و مباحث مربوط به پردازش و شبکه های عمیق مورد توجه کشورهای مختلف جهان قرار گرفته است، گفت: نفوذ هوش مصنوعی در زندگی بشر در حال رخ دادن است و اتفاقاتی که به واسطه این مفهوم در جهان در حال رخ دادن است، می تواند بسیاری از مفاهیم را دگرگون کند.

وی گفت: برای مثال مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک هم اکنون از طریق ابزارهای هوش مصنوعی با کمترین میزان اشتباه در حال انجام است. نقش این فناوری در پیش بینی بیماری ها نیز قابل توجه است.

هاشمی هوش مصنوعی را یکی از محورهای اصلی تحول دیجیتال عنوان کرد و گفت: دیر یا زود شاهد خواهیم بود که اتومبیل های خودران، صنعت بیمه را متوقف می کنند و یا حوزه پزشکی ما با هوش مصنوعی متحول می شود. مطالعه مرکز تحقیقاتی مک کینزی نشان می دهد که تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی جایگزین ۳۰ درصد از نیروی انسانی می شود و بسیاری از صنایع از این فناوری استفاده خواهند کرد.

وی درباره تأثیرات هوش مصنوعی در اقتصاد نیز گفت: سهم هوش مصنوعی در اقتصاد دنیا ۲۵.۵ تریلیون دلار تا سال ۲۰۳۰ پیش بینی می شود که ۱۰ درصد آن مربوط به کشورهای توسعه یافته آسیایی و ۲ درصد این سهم مربوط به خاورمیانه است.

هاشمی گفت: ایران جایگاه مناسبی در بحث آماده بودن برای جذب حوزه هوش مصنوعی ندارد و آمادگی لازم در این خصوص دیده نمی شود. ما امکان جذب فارغ التحصیلان این حوزه و نیز ایجاد انگیزه مشوقی برای این بخش نداریم.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: ایران در آمادگی جذب هوش مصنوعی رتبه ۷۲ را در کل دنیا دارد.

وی گفت: با تأکید وزیر ارتباطات روی حوزه هوش مصنوعی انتظار می رود جهت گیری و راهبردهای این حوزه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ترسیم شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به چالش های موجود بر سر راه هوش مصنوعی گفت: بسیاری از مدیران ما آشنایی کافی و لازم با این حوزه ندارند و آن را جدی نمی گیرند. در حوزه اُپن دیتا نیز اگر چه تلاش های خوبی انجام شده اما آمارها و خروجی ها خوب نیست.

هاشمی عدم توجه به رگولاتوری و قوانین مرتبط با هوش مصنوعی و نیز کپی رایت و مالکیت فکری را از دیگر چالش های این حوزه عنوان کرد و گفت: کمبود آزمایشگاه های پردازشی از دیگر مواردی است که در کشور در این حوزه باید به آن توجه شود و باید نیاز به بستر پردازش اطلاعات را رفع کنیم.

وی تصریح کرد: سرعت یادگیری ماشین بیشتر از انسان است و چنانچه این چالش ها را حل نکنیم، هوش مصنوعی تهدیدی جدی برای سیستم های هوشمند ما خواهد بود.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست