سازمان ملل واتسپ را برای ارتباطات رسمی کارمندانش را ممنوع کرد

واتسپ

داتیکا- مقامات سازمان ملل پس از انتشار گزارش هک شدن جف بزوس مدیر عامل آمازون و مالک روزنامه واشنگتن پست، از طریق واتساپ، اعلام کردن که دیگر واتساپ را یک بستر ارتباطی ایمن نمی‌دانند.

به گزارش داتیکاه و به نقل از فارنت، کارشناسان سازمان ملل متحد، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را متهم ردیف اول هک شدن گوشی آیفون جف بزوس ثروتمندترین مرد جهان از طریق واتساپ می‌دانند.

آنطور که گزارش شده است؛ هک شدن گوشی جف بزوس از طریق ارسال یک پیام ویدیویی آلوده از طریق واتساپ و با یکی از اکانت‌های شخصی بن سلمان به جف بزوس صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در بیانیه رسمی اعلام کرده است که: “سازمان ملل واتساپ را یک مکانیسم ایمن نمی‌داند”.

این مقام مسئول در ادامه به احتمال دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در حمله سایبری به جف بزوس در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد.

با تکیه بر شواهد موجود ارائه شده توسط موسسه مشاوره FTI مستقر در واشنگتن، مقامات خواستار تحقیقات مشترک ایالات متحده و سایر سازمان‌های قانونی شده‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود آورده است که وقتی از سخنگوی سازمان ملل پرسیده که آیا آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد با ولیعهد سعودی یا سران سایر کشورها با واتساپ ارتباط برقرار کرده است یا خیر؟ سخنگوی سازمان ملل گفته است که: “به هر مقام ارشد سازمان ملل دستور داده شده که از استفاده از واتساپ برای ارتباط رسمی خودداری کنند، از آنجا که این یک رسانه امن نیست. بنابراین، من فکر نمی‌کنم دبیر کل از آن استفاده کند.” وی اضافه کرد که دستورالعمل رسمی عدم استفاده از واتساپ در ژوئن ۲۰۱۹ صادر شده است.

مقامات واتساپ در پاسخ به انتقادات مطرح شده اعلام کرده‌اند که واتساپ امنیت پیشرو در این صنعت را برای ۱٫۵ میلیارد کاربر خود فراهم  کرده است و هر پیام خصوصی از طریق رمزگذاری پایان به پایان به دست سایر کاربران می‌رسد تا از مشاهده پیام‌های خصوصی توسط واتساپ یا منابع جانبی به طور ناخواسته جلوگیری شود.

پیش از این گزارش‌ها از هک گسترده حساب واتساپ مقامات رسمی چنیدن کشور با استفاده از یک برنامه ساخته شده توسط یک شرکت اسراییلی خبر داشت.

 

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست