ظرفیت‌های قابل قبول ایران در فناوری هوش مصنوعی

رییس گروه توسعه فناوری‌های معاونت علمی گفت: هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین فناوری‌های فعلی است که ایران ظرفیت‌های مناسبی در این زمینه دارد.

به گزارش داتیکا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسین ملازاده رییس گروه توسعه فناوری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در خصوص اهمیت هوش مصنوعی اظهار کرد: امروزه در تمام دنیا حوزه هوش مصنوعی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و ایران هم در این زمینه پیشرفت‌های خوبی را به همت اساتید و دانشجویان برتر این رشته به دست آورده است.

او افزود: یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که هوش مصنوعی بیشترین کاربرد را برای آن دارد حوزه فناوری ارتباطات است در واقع بشر همواره با حجم زیادی از داده‌ها تولید شده و با افزایش سرعت ارتباطات و هوش مصنوعی فرایند کاری آسان‌تر شده است.

ملازاده بیان کرد: پیشرفت در این حوزه بسیار حائز اهمیت بوده است، زیرا هوش مصنوعی در دنیا جزء فناوری‌های مهمی محسوب می‌شود که کشور‌های پیشرفته از جمله آمریکا و چین به شدت روی آن سرمایه‌گذاری کردند، اما با توجه به اینکه لوازم و ملزومات این حوزه نسبت به دیگر کشور‌ها بیشتر در دسترس ما است بهترین فرصت است تا بتوانیم جزء کشور‌های پیشرفته در این حوزه باشیم.

او بیان کرد: پیشرفت در حوزه هوش مصنوعی در داخل کشور نیاز به رعایت و اجرای مولفه‌هایی دارد که با یک دیگر در تعامل خواهند بود.

رییس گروه توسعه فناوری‌های معاونت علمی افزود: مهم‌ترین مولفه‌ها نیروی انسانی است که با تربیت در دانشگاه‌ها و گذراندن دوره‌های تخصصی به پیشرفت هر چه بیشتر این حوزه کمک می‌کنند. خوشبختانه تا به امروز با توجه به نیاز‌های فعلی جامعه تعداد قابل توجهی نیروی انسانی پرورش یافته اند.

او تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که همچنان ارتباط قوی بین دانشگاه‌ها و انجام تحقیقات بنیادی با نیاز‌های بازار ایجاد نشده است در حالی که یکی از برنامه‌های ما تقویت این ارتباط حمایت و کاربردی سازی از پایان نامه‌های مرتبط با هوش مصنوعی و برطرف کردن نیاز‌های شرکت‌های دانش بنیان این حوزه است.

ملازاده بیان کرد: موضوع بعدی افزایش توان پردازشی است. در چنین شرایطی نیاز به سخت افزار‌های با توان پردازشی بالا مورد نیاز است که تا به خروجی‌های لازم دست پیدا کنند و برای رسیدن به این هدف صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت از مجموعه‌هایی که قابلیت ایجاد این ظرفیت را دارند در برنامه خود قرار داده است.

او گفت: برای عملیاتی شدن، به کارگیری و تست داده‌های مدنظرمان به پیکره‌هایی نیازمندیم تا از طریق ارتباط با سازمان‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های مختلف در زمینه‌های زیست بوم و اکوسیستم هوش مصنوعی خروجی‌های خوبی داشته باشیم.

او یادآور شد: هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین فناوری‌های حال حاضر است که ایران با توجه به ظرفیت‌های بسیار مناسبی که در این زمینه دارد، می‌تواند از جایگاه مناسبی بخوردار باشد، زیرا این حوزه در کنار تمام ارزش افزوده‌های علمی که برای کشور به دنبال خواهد داشت از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است.

 

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،لبه دانش

آخرین اخبار

فهرست