قانون جدید در آلمان: “10 مگابیت بر ثانیه” حداقل سرعت اینترنت

اجرایی شدن این قانون به معنای آن است که مردم آلمان می توانند از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت در صورت عدم دریافت سرعت حداقلی را شکایت کنند. با وجود این، احزاب مخالف می گویند این سرعت هم کم است.

به گزارش داتیکا به نقل از عصر ایران، اینترنت در آلمان نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی شرایط بروز و مناسبی ندارد! بیشتر مردم انتظار دارند بزرگترین اقتصاد اروپا یک نیروگاه دیجیتال نیز باشد، اما این کشور بارها و بارها از نظر سرعت دانلود و تاخیر (لتنسی) اینترنت، در رتبه های انتهایی فهرست رده‌بندی قرار گرفته است.

اما این وضعیت اینترنت در آلمان دقیقا و بطور کاملا ساده از نظر سرعت این فناوری چگونه شرایطی را شامل می شود، این موردی است که در ادامه متوجه خواهیم شد.

آلمان چگونه برای رفع مشکل سرعت پایین اینترنت خود تلاش می کند

در سال 2017، آلمان در رده‌بندی میانگین سرعت اینترنت در جایگاه بیست و پنجم قرار گرفت و در سال 2021 نیز به رتبه سی و هشتم سقوط کرد. اگرچه سرعت اینترنت به تدریج و طی چند سال گذشته بهبود یافته است، اما جدیدترین بررسی ها نیز آلمان را پشت سر حداقل 18 کشور اروپایی دیگر قرار داده است که از آن جمله می توان به لهستان، لتونی، لیتوانی، پرتغال، مجارستان، فرانسه و رومانی اشاره کرد.

برای رسیدگی و رفع این مشکل، ائتلافی از احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات آزاد پیش نویس لایحه ای را تهیه کرده اند که به هر فردی در آلمان حق استفاده از پهنای باند سریع را می دهد.

کابینه آلمان اخیرا با آن موافقت کرده و طی هفته ها یا ماه های آینده به پارلمان کشور ارائه خواهد شد.

میزان سرعت چقدر است؟
در ابتدا، باید به این نکته اشاره داشت که سرعت پیشنهادی خیلی هم سریع نیست. البته برای یک کشور پیشرفته چندان سریع نیست وگرنه برای بسیاری از کشورها می تواند یک آرزو و حتی یک رویا باشد!

بر اساس پیش نویس ارائه شده، سرعت اتصالات اینترتی شبکه ثابت در همه جای آلمان در آینده باید حداقل 10 مگابیت بر ثانیه برای دانلود و 1.7 مگابیت بر ثانیه برای آپلود باشد.

با توجه به این واقعیت که آلمان در سال 2020 میانگین سرعت دانلود حدود 41 مگابیت بر ثانیه را داشته است، این میزان سرعت پشنهادی پایین به نظر می رسد. در مقام مقایسه با میانگین سرعت 70 مگابیت بر ثانیه در کشور هلند نیز سرعت دانلود 10 مگابیت بر ثانیه جاه طلبانه به نظر نمی رسد.

اما باید به این نکته اشاره داشت که این میزان حداقل استاندارد است، از این رو، بیشتر خانه ها باید سرعتی فراتر از 10 مگابیت بر ثانیه را انتظار داشته باشند. این میزان سرعت به طور کلی برای استریم با کیفیت محتوای اچ‌دی به اندازه کافی خوب است و برای وبگردی در اینترنت نیز عالی محسوب می شود.

افزون بر حداقل سرعت های دانلود و آپلود، دولت آلمان اعلام کرده است که میزان لتنسی (زمان واکنش) نیز نباید بیش از 150 میلی ثانیه باشد.

چرا اهداف دولت آلمان در زمینه سرعت اینترنت تا این اندازه پایین است؟
حداقل الزامات ارائه شده برای حصول اطمینان از “مشارکت دیجیتال” همه افرادی است که تاکنون به پوشش شبکه مناسب دسترسی نداشته اند.

به بیان دیگر، دولت آلمان بیشتر نگران ارائه پهنای باند پایه به مردم ساکن در مناطق دورافتاده‌تر است تا این که هر فرد دیگری به سرعت وای فای فوق سریع دسترسی داشته باشد.

این در شرایطی است که حداقل استانداردها در هر سال بازتعریف خواهند شد. این امر توسعه استفاده از اینترنت در آلمان را در نظر می گیرد که با گذشت زمان به واسطه گسترش شبکه و تعرفه های جدید تغییر می کند.

با این وجود، اپوزیسیون محافظه کار آلمان تحت تاثیر این پیش نویس قرار نگرفته است. راینهارد براندل، سخنگوی سیاست دیجیتال (حزب اتحاد دموکرات مسیحی)، اهداف ارائه شده را غیر جاه طلبانه توصیف کرده است.

به گفته براندل، در مورد این که آیا سرعت دانلود حداقل 10 مگابیت و سرعت آپلود 1.7 مگابیت به ازای هر اتصال به عنوان یک سرویس پایه برای یک خانواده دارای فرزند در آلمان کافی است، تردیدهای زیادی وجود دارد.

تغییرات چه زمانی اجرایی می شود؟
در ابتدا، قرار بود این امر در اول ژوئن اجرایی شود، اما لایحه باید قبل از تبدیل شدن به قانون تاییدیه بوندستاگ و بوندسرات آلمان را دریافت کند.

به همین دلیل، وزارت حمل و نقل آلمان انتظار دارد ضرب الاجل ماه ژوئن را از دست داده و به جای آن قوانین را در اواخر تابستان یا پاییز اجرایی کند.

تغییر قانون به چه معنا خواهد بود؟
اجرایی شدن این قانون به معنای آن است که مردم آلمان برای نخستین بار از حق قانونی برای دریافت سرعت های پهنای باند مشخص برخوردار می شوند. این به آنها امکان شکایت از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت را در صورت عدم دریافت سرعت حداقلی را می دهد.

همچنین، این می تواند آژانس شبکه فدرال آلمان (Federal Network Agency) را برای تسریع توسعه زیرساخت های موثر در بهبود شرایط پهنای باند زیر فشار قرار دهد.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،خبر ویژه،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست