قیمت پردازنده‌های گرافیکی با سقوط اخیر ارزش ارز دیجیتال کاهش یافت

یکی از دغدغه‌های مهم گیمرها پردازنده‌های گرافیکی و قیمت آن‌ها است و این موضوع در‌ سال گذشته باعث ایجاد دردسرهایی برای گیمرها شده بود. با این حال در بازار قیمت‌ها شاهد کاهش قیمت کارت گرافیک‌های انویدیا و AMD بر اثر سختی استخراج ارزهای دیجیتال هستیم.

به گزارش داتیکا به نقل از تسنیم، یکی از دغدغه‌های مهم گیمرها پردازنده‌های گرافیکی و قیمت آن‌ها است و قیمت پردازنده‌های گرافیکی در‌ سال گذشته باعث ایجاد دردسرهایی برای گیمرها شده بود. با این حال درحال حاضر در بازار قیمت‌ها شاهد کاهش قیمت کارت گرافیک‌های انویدیا و AMD در خرده‌فروشی‌ها بر اثر سختی استخراج ارزهای دیجیتال و کاهش ارزش اتریوم هستیم.

بر اساس گزارشات هفته‌ی گذشته اعلام شد که شرکت انویدیا تصمیم دارد قیمت تراشه‌های گرافیکی Founders Edition را در اروپا افزایش دهد. پیش‌بینی‌ها در این خصوص بر این اساس است که ارزش دلار در برابر یورو تقویت شده است اما ازآنجاکه قیمت پیشنهادی شرکت تولید کننده (MSRP) به‌دلیل تقاضای سیری‌ناپذیر برای کارت گرافیک بی‌معنی شده است، می‌توان در بلند مدت آن را نادیده گرفت.

به‌هرحال، سال 2022 با خبرهای واقعاً خوب برای گیمرها و علاقه‌مندان به این حوزه آغاز شده است، زیرا ناظران صنعت طی بیش از دو ماه، هیچ تغییر قابل‌توجهی در قیمت کارت گرافیک‌های عرضه‌شده در خرده‌فروشی‌ها مشاهده نکرده بودند. همچنین طبق گزارشات و آمارها، دلایل بیشتری برای خوش‌بین بودن وجود دارد زیرا هفته‌های اول ژانویه شاهد روند نزولی در قیمت این پردازنده‌های گرافیکی و مخصوصاً قیمت Radeon RX 6800 و RX 6800 XT شرکت AMD بودیم.

کاهش قیمت ارزهای دیجیتال و اخبار مربوط به ممنوعیت قریب‌الوقوع این ارزها در برخی کشورها باعث کاهش سود استخراج از‌ طریق کارت گرافیک شده و اکنون قیمت پردازنده‌های گرافیکی AMD در بازار به‌طور متوسط 67 درصد بیشتر از قیمت پیشنهادی این تولیدکننده است. کارت گرافیک‌های انویدیا نیز نسبت به قیمت پیشنهادی این شرکت حدودا 77 درصد گران‌تر به‌فروش می‌رسند، اما حداقل اکنون قیمت‌ها بار دیگر به سطح ماه اکتبر 2021 نزدیک شده‌اند.

ازطرف دیگر گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که مشکل کمبود تراشه‌ها احتمالاً به‌زودی کاهش خواهد یافت. بااین‌حال، رفع مشکل کمبود تراشه یک مسئله‌ی پیچیده است که صرفاً با بهبود عرضه‌ی زیرلایه‌ها حل نخواهد شد ولی می‌توان با منسوخ کردن استخراج ارز دیجیتال از‌ طریق کارت گرافیک، مشکل کمبود این قطعه را تا حدودی رفع کرد.

دشواری استخراج اتریوم هرماه افزایش می‌یابد و اگر همه‌چیز خوب پیش رود، امسال شاهد انتقال این پلتفرم از سیستم اثبات انجام کار (PoW) به سیستم گواه بر سهام (PoS) خواهیم بود. سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر سیستم اثبات انجام کار که امکان استخراج آن‌ها با استفاده از کارت گرافیک وجود دارد، به‌اندازه‌ی اتریوم گسترده نبوده و ارزش آن‌ها نیز کم‌تر است و این یعنی با کوچ کردن اتریوم به سیستم گواه بر سهام، بیشتر ماینرهای این رمزارز برای جبران بخشی از هزینه‌های سرمایه‌گذاری خود، مجبور به فروش کارت گرافیک‌های خود خواهند شد.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست