ماموریت‌های ماهواره «ظفر» از زبان آذری جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ماهواره ظفر قبل از ایام دهه فجر به فضا پرتاب می‌شود.

به گزارش داتیکا به نقل از خبرگزاری مهر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص ماهواره ظفر گفت: ماهواره ظفر سه ماموریت دارد. مامورییت اول این ماهواره تصویر برداری سنجشی برای حوزه کشاورزی و بحران‌های طبیعی است.

وی ادامه داد: ماموریت دوم ماهواره ظفر برای ارتباطات مخابراتی است. این ماهواره ۲۵۶ کانال فعال مخابراتی دارد که می‌تواند ارتباطات را برقرار کند. از همین رو است که ما از مردم دعوت کرده‌ایم در سایت این ماهواره به نشانی zafarplus.ir پیام‌های خود را در قالب پیام‌های صوتی یک دقیقه‌ای ضبط کنند. ما از میان این پیام‌ها انتخاب خواهیم کرد و به شرط موفقیت و استقرار ظفر در مدار، آنها را به‌عنوان صدای ایران پخش می‌کنیم.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: ماموریت سوم ماهواره ظفر جمع آوری اطلاعات است. بخشی از تشعشات فضایی که مورد استفاده مطالعاتی دانشمندان فضایی است را ظفر جمع آوری خواهد کرد.

آذری جهرمی با اشاره به مشخصات فیزیکی ماهواره ظفر افزود: این ماهواره وزنی حدود ۱۱۳ کیلوگرم دارد و در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر قرار خواهد گرفت. این اولین بار است که ما برای این مدار هدف گذاری کرده‌ایم و این ماموریت را انجام می‌دهیم.

وی بیان کرد: این کار یک فعالیت تحقیقاتی مهم است و امیدواریم ماموریت ماهواره ظفر و همچنین ماهواره بر سیمرغ موفق باشد.

وزیر ارتباطات در مورد زمان ارسال این ماهواره به فضا اضافه کرد: دوستان ما در وزارت دفاع در حال کار هستند و به زودی و در همین ایام با تصمیمی که اتخاذ شده، از طریق رسانه ملی به صورت شفاف تمام فرآیند اطلاع رسانی خواهد شد.

آذری جهرمی تصریح کرد: این کار یک تلاش علمی و تثبیت فناوری است. طبیعتا ممکن است در این مسیر موفقیت باشد که احتمال آن نیز بالا است و همچنین احتمال شکست نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: از ماهواره ظفر دو نسخه وجود دارد و اگر اقدام اولیه موفق نبود، سریعا نسخه دوم را برای قرارگیری در مدار عملیاتی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که چرا بعد از موفق بودن عملیات اطلاع رسانی نمی‌کنید، عنوان کرد: باید بگویم که پیرمردها اعتقاداتی دارند و جوان‌ها نیز اعتقادات خود را دارا هستند. ما از ابتدا شفاف می‌گوییم.

آذری جهرمی در برابر اصرار خبرنگاران برای اعلام زمان دقیق ارسال ماهواره ظفر گفت: ان‌شالله این کار قبل از دهه فجر انجام خواهد شد.

وی در مورد زمزمه‌هایی درباره رفع فیلتر تلگرام نیز افزود: خیر، بنده در جریان این امر نیستم.

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : خبر ویژه،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست