محل فرود فضاپیمای ناسا به سمت بنو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، ناسا از مدت‌ها قبل در تلاش بود تا برای تعیین محل فرود فضاپیمای OSIRIS-REx بر روی سطح سیارک بنو تصمیم بگیرد. این سیارک در فاصله تقریباً ۱۷۰ میلیون کیلومتری از خورشید در مداری به دور آن می‌چرخد.

ناسا خود چهار محل مناسب برای فرود فضاپیمای OSIRIS-REx را انتخاب کرد. اما برای تصمیم گیری نهایی در این زمینه از عموم مردم کمک گرفت. علت این مساله وضعیت بسیار ناهموار و نامناسب سطح سیارک بنو است که بیشتر از صخره‌های بلند و کوتاه تشکیل شده است.


ناسا تصاویر متعدد و بسیار زیادی که قبلاً از سطح این سیارک تهیه شده بود را از طریق یک اپلیکیشن در اختیار عموم مردم قرار داد تا آنها با بررسی عکس‌های مذکور بتوانند نقاط کم خطر و مسطح را شناسایی کنند. اگر بررسی تصاویر یادشده به تعدادی متخصص محدود سپرده می‌شد، انتخاب گزینه نهایی فرود مدت‌ها طول می‌کشید. اما مشارکت عموم مردم در این کار سرعت بررسی عکس‌ها را افزایش داد و انتخاب محل مناسب را ساده کرد.

البته افراد علاقمند برای مشارکت در این طرح توسط ناسا به گروه‌هایی تقسیم بندی شدند و صلاحیت علمی و میزان دانش آنها نیز مورد بررسی قرار گرفت. گروه‌های یادشده با بررسی صخره‌های موجود در سطح سیارک بنو و اندازه گیری ابعاد و موقعیت آنها و در نهایت انتقال این اطلاعات به ناسا نقشه‌ای دقیق از سطح بنو تهیه کردند.

تعداد کل افراد مشارکت کننده در این طرح موسوم به CosmoQuest برابر با ۳۵۰۰ نفر بود که هر کدام از آنها حداقل ده عکس را بررسی کردند. افزودن اطلاعات به هر عکس در این طرح به طور متوسط ۴۵ دقیقه زمان برد. البته ۲۳ نفر با بررسی ۵۰۰ عکس رکورد شکن شدند. با مشخص شدن محل فرود فضاپیمای ناسا پرتاب آن به سمت بنو در آگوست سال ۲۰۲۰ انجام می‌شود.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست