منتخب تصاویر فضایی روزهای اخیر از نگاه “اسپیس”

پایگاه خبری “اسپیس” منتخبی از تصاویر فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرد.

به گزارش داتیکا به نقل از ایسنا، پایگاه اسپیس منتخبی از تصاویر فضایی برتر را که در روزهای گذشته منتشر شده‌اند گردآوری کرده است.

مرکز راه شیری

رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ ناسا که به “سوفیا”(SOFIA) معروف است، تصویر جدیدی از مرکز کهکشان “راه شیری” منتشر کرد که جزئیاتی جدید از مناطقی از راه شیری را نشان می‌دهد که تاکنون گرفتن عکس از آنها دشوار بوده است.

این تصویر مادون قرمز جدید جزئیاتی را نمایان ساخته که تاکنون دیده نشده‌اند.

سحابی خرچنگ

سحابی “خرچنگ” یک جرم  آسمانی منحصر به فرد است. ابرنواختری که این سحابی را تشکیل داده است، قرن‌ها پیش توسط رصدگران چینی ثبت شده است.

این تصویر رنگی از سحابی خرچنگ توسط رصدخانه اشعه ایکس “چاندرا”(Chandra)، تلسکوپ فضایی “هابل”(Hubble ) و تلسکوپ “اسپیتزر”(Spitzer) حاصل شده است.

تغییر نام یک کهکشان

” ورا روبین “(Vera Rubin) یک ستاره شناس آمریکایی بود که در سال ۲۰۱۶ میلادی از دنیا رفت. وی تحقیقات زیادی راجع به ماده تاریک انجام داد.

حال به افتخار این زن ستاره شناس، نام کهکشان “یوجی‌سی ۲۸۸۵”(UGC ۲۸۸۵) به “کهکشان روبین” تغییر کرد.

کهکشان “یوجی‌سی ۲۸۸۵” یک کهکشان مارپیچی است که ۲۳۲ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و تصویر آن توسط تلسکوپ فضایی “هابل” ثبت شده است.

زمستان مریخی

زمین تنها سیاره‌ای نیست که قطب شمالی یخی دارد.

این عکس که توسط “آژانس فضایی اروپا” از مریخ ثبت شده، نشان می‌دهد که بخشی از سیاره سرخ دارای یخ است. همچنین این یخ نشان از آن دارد که بادهای قوی در این منطقه وزیده است.

درخشش “راه شیری” بر فراز یک رصدخانه

در این تصویر شاهد درخشش قوس کهکشانی “راه شیری” بر فراز رصدخانه “Residencia” هستیم.

این رصدخانه در صحرای آتاکاما شیلی واقع شده است.

 

منبع: اسپیس

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،عکس و فیلم

آخرین اخبار

فهرست