مهمترین چالش های آی تی سی در سالی که گذشت

داتیکا: بالاخره سال ۹۸ هم گذشت و رفت. سالی پرفراز و نشیب برای کشورو مردمانش. سالی پر ازچالش که از حوزه های اقتصاد گرفته تا سلامت همه و همه را درگیر کرده بود. سالی که گذشت حتی برای حوزه آی تی سی هم پر حرف و حدیث تر از هر سال بود. از بزرگترین حمله سایبری به زیر ساخت گرفته تا قطعی های گسترده اینترنت و همه گیر شدن ویروس کرونا که بازار خدمات رسانی و آموزش آنلاین را داغ کرده است و کشور هنوز درگیر آن است.

به گزارش داتیکا، بی تردید، قطعی اینترنت در آبان ۹۸، یکی از اتفاقات بسیار حاشیه ساز بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۸بود. اتفاقی که حتی منجر به معذرت‎خواهی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عموم مردم به ‌دلیل قطع اینترنت و مشکلات ناشی از آن در یک ارتباط ویدئویی شد. در این روزها بود که بازار شایعات درباره حذف اینترنت جهانی و استقرار اینترنت ملی در کشور داغ داغ شده بود. شایعاتی که البته از سوی آذری جهرمی و سایر مسوولین تکذیب شد با این حال ، با آغاز قطع اینترنت بخش اعظمی از کسب ‌ وکارهای اینترنتی کشور با ضررهای قابل توجهی مواجه شدند که جبران هم نشد.

یکی دیگر از اتفاقات قابل توجه سال ۹۸، دیدار مستقیم رئیس‌جمهور با فعالان استارت‎آپ‎های کشور بود. به‌نظر می‎رسید، دولت یازدهم برای گذر از روزهای سخت اقتصاد کشور نگاه ویژه‌ای به این کسب ‎وکارهای نوپا دارد. همزمان با این دیدار، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طرح نوآفرین رونمایی کرد. طرح «نوآفرین» با هدف حمایت از کسب و کارهای نوپا در اوایل سال ‌جاری آغاز به کار کرد تا با بهره‌ گیری از سامانه‌ های مربوطه شرایط برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات تسهیل شود.

در شهریورسال ۹۸ نیز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه ۲۹۲ خود دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری و مقررات حاکم بر کد دستوری (USSD) را به تصویب رساند. براساس آن، اگر دارنده پروانه از هر یک از مصوبات و دستورالعمل‌های مربوطه ابلاغی توسط سازمان تنظیم مقررات تخلفی داشته باشد بار اول تا ۵ میلیارد تومان و برای بار دوم بین ۵ تا ۱۰ میلیارد تومان و در بار سوم نیز از ۱۰ تا ۳۰ میلیارد جریمه در نظر گرفته شده و مدت پروانه آنان نیز کاهش یا لغو می شود.

۲۰ بهمن ماه نیز معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از بزرگ‌ترین حمله سایبری در تاریخ ایران خبر دادند. حمله ای هکری که زیرساخت را با مشکلاتی مواجه کرد. هرچند در آن مقطع زمانی، مدیران شرکت زیرساخت از دفع این حمله خبر دادند. با این حال، اختلالات چند روزه اینترنت در آن روزها به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ناشی از همین حملات بود.

در این میان یکی از مهترین پروژه هایی که وزارت ارتباطات اجرای آن را به بهمن ماه موکول کرده بود، پرتاب ماهواره «ظفر» بود که بسیار مورد توجه رسانه ها در ایران و جهان قرار گرفت. در ۲۱ بهمن، ماهواره ظفر پس از مدت‌ها انتظار برفرار موشک ماهواره ‌بر سیمرغ از پایگاه فضایی امام خمینی واقع در استان سمنان به فضا پرتاب شد. اما به گفته آذری‌جهرمی، به‌علت نرسیدن به سرعت و ارتفاع مورد نیاز در اقیانوس هند سقوط کرد.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار،راهبرد،مدیریت رسانه

آخرین اخبار

فهرست