هزینه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هزینه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات را برای یک بخش خصوصی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش داتیکا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «محمدجواد آذری جهرمی» با بیان این‌که خبری که در خصوص هزینه‌های توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات منتشر شده کمی نادرست است، گفت: این‌ که در خبری آمده است که برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات ۱۹ هزار میلیارد تومان هزینه شده است، باید بگویم رقم بیشتر از این‌هاست و همان‌طور که هفته گذشته نیز در خبر‌ها آمد، صرفاً یک بخش خصوصی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت این شبکه هزینه کرده است.

عددی که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به آن اشاره کردند، بودجه‌ای است که برای دولت در نظر گرفته‌ شده است. گزارش مرکز پژوهش‌ها به این نکته اشاره می‌کند که در توسعه شبکه ملی اطلاعات بخش زیرساخت که بر عهده وزارت ارتباطات بوده، خوب پیش رفته است، اما در بخش محتوا و خدمات کار پیش نرفته است.

وزیر ارتباطات افزود: خبرگزاری مهر به گزارش تهیه‌ شده از سوی مرکز پژوهش‌ها، معوج پرداخته است. ضمن این‌که باید اشاره کنم، سازمان تبلیغات جزو دستگاه‌هایی است که وظایفی در حوزه محتوا دارد، همان حوزه‌ای که گزارش مجلس می‌گوید به‌خوبی پیش نرفته است. این نهاد هم باید بیاید و گزارش بدهد که چکار کرده است.

وی تأکید کرد: مطالبه‌گری آن‌ها در لایه زیرساخت محترم است و ما هم در این خصوص پاسخگو هستیم، اما خودشان هم باید پاسخگو باشند.

آذری جهرمی تأکید کرد: نتیجه هزینه‌هایی که برای شبکه ملی اطلاعات انجام شده، این است که امروز اینترنت ۴G در تمام کشور در دسترس است و هسته شبکه زیرساخت توسعه‌ یافته است. این‌ها که نمی‌توانستند یک‌شبه و بدون بودجه شکل بگیرند. حاصل تمام هزینه‌هایی که صرف توسعه شبکه ملی اطلاعات شده، ارائه خدمات بهتر به مردم است. همان‌طور که در دوران شیوع کرونا شاهد بودیم این بستر چقدر به سهولت زندگی مردم و دستگاه‌ها کمک کرد.

کمک به گسترش اقتصاد حوزه محتوا

وی با تأکید بر این‌که باید در حوزه محتوا بیش از گذشته فعالیت کرد، گفت: هدف‌گذاری ما این است که تا پایان امسال پنج میلیون اشتراک تلویزیون اینترنتی ایجاد کنیم، این اقدام بستر یک اقتصاد بزرگ را ایجاد می‌کند. عددی که در حال حاضر در حوزه تولید محتوا سریال فیلم ایجاد می‌شود عدد بزرگی است و می‌توان گفت سه برابر اقتصاد فعلی است. باید به اقتصاد حوزه محتوا بیش از گذشته پرداخته شود. مهیا کردن این بستر و فراگیر شدن خدمات ضمن تأمین نیازمندی مردم در خانه، بسیاری از آسیب‌های فرهنگی که امروز علما، متدین و خانواده‌ها در رابطه با آن حساسیت دارند را مرتفع می‌کند.

بخش محتوا جزو مسئولیت‌های وزارت ارتباطات نیست، اما تهیه زیرساخت آن با ماست. مدل اقتصادی که برای این کار تعریف کرده‌ایم، تخصیص حدود ۸۰ میلیارد تومان به‌عنوان طرح تشویقی شرکت‌های اینترنت خانگی و سرویس‌های vod (پخش ویدیو) است که هفته گذشته با حضور رئیس‌جمهوری از آن رونمایی شد.

تکمیل زیرساخت شبکه ملی در خردادماه

وی با بیان این‌که تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات خردادماه انجام می‌شود، گفت: توسعه زیرساخت پدافندی یکی از مسائل مهم برای توسعه شبکه ملی اطلاعات که به همین مناسبت در تبریز یک مرکز بزرگ را افتتاح خواهیم کرد، ضمن این‌که در مردادماه مرکز داده مادر شبکه اطلاعات نیز در تهران راه‌اندازی می‌شود. ظرفیت لازم برای میزبانی موتور‌های جستجو با توجه به نیازمندی که وجود داشته در اختیارشان قرار می‌گیرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به این مسئله که حضور شرکت‌های استارتاپی می‌تواند مشکلات اقتصادی بخش را مرتفع کند، افزود: در حوزه بورس ما دو مدل شرکت داریم. یکی شرکت‌های حوزه تلکام که مشکل خاصی برای حضور در بورس ندارند، مانند شرکت‌هایی مانند شرکت ملی مخابرات و همراه اول در حال حاضر در بورس فعال هستند. شرکت‌هایی مانند آسیاتک و شاتل نیز در حال تلاش برای ورود به بازار بورس هستند.

حضور شرکت‌های حمل‌ونقل اینترنتی در بورس

در حوزه فناوری اطلاعات شرکت‌های استارتاپی مانند اسنپ و تپسی که بزرگ شدند و اکنون پیشران این حوزه هستند برای حضور در بورس علاقه‌مند هستند چراکه این کار شفافیت نظام ارزش‌گذاری و تأمین منابع مالی آن‌ها را مشخص می‌کند. اما از آنجایی که مشکلاتی در شناسایی ارزش دارایی‌های وجود دارد، ورودشان به بورس با تأخیر همراه شده است. پرونده‌های آن‌ها آماده است و حمایت خوبی نیز صورت گرفته است.

او در پایان تأکید کرد: با توجه به تکالیف شبکه ملی اطلاعات و محدودیت‌هایی که در تأمین منابع بودجه در سال جاری داریم، ورود شرکت‌ها به بورس می‌تواند موانع موجود را برطرف کند و به توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی و اقتصاد دیجیتال سرعت بخشد.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،خبر ویژه،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست