همکاری با چین برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تأیید همکاری با چین در حوزه ICT گفت: توسعه فناوریهای مرتبط با ۵G و اینترنت ثابت را با همکاری کشورهایی از جمله چین در دستور کار داریم.

به گزارش داتیکا به نقل از مهر، عیسی زارع پور امروز در حاشیه برنامه اتصال هزار روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا در توافق ایران و چین همکاری‌هایی در حوزه فناوری ارتباطات مثل ۵G پیش بینی شده است، گفت: بله، ما در همکاری هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری‌های لازم برای هم حوزه ۵G و هم کیفیت بخشی ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افزود: همچنین توسعه حضور پلتفرم‌های ایرانی در کشورهای همسایه را مد نظر داریم. ظرفیت‌های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد و ما می‌توانیم استفاده کنیم و همکاری‌های متقابل می‌تواند منجر به رشد و توسعه صنعت ICT در کشور شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به اتصال هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: امروز مشاهده کردید که با یکی از دورافتاده‌ترین روستاها در اردیبل به شکل تصویری با کیفیت بسیار خوب ارتباط برقرار کردیم این نشان می‌دهد که سرعت شبکه در آن نقطه مناسب است.

اتصال ۳ هزار و ۶۰۰ روستا تا پایان ۱۴۰۱

وی افزود: امیدوارم که ۳ هزار و ۶۰۰ روستا که فاقد هرگونه ارتباط دیتا هستند و ۳ هزار و ۵۰۰ روستای دیگر که ارتباطشان ناپایدار است در ۴ فاز تا پایان ۱۴۰۱ در صورت تأمین اعتبار به سرعت ارتباطاتشان برقرار شود.

وزبر ارتباطات ادامه داد: به دنبال این هستیم که فیبر نوری را هم توسعه دهیم و روستاهایی که در مسیر قرار می‌گیرند و متقاضی هستند را متصل کنیم.

راه اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری

عیسی پور ادامه داد: برنامه‌ریزی ما این است که ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در سراسر کشور راه اندازی کنیم که کار بسیار بزرگی و نیازمند عزم ملی است.

وی بیان کرد: شبکه زیر ساخت کشور ظرفیت خوبی دارد و حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت داریم؛ کل ترافیک ما ۱۰ ترابیت بر ثانیه است اما در حال تقویت آن هستیم. برنامه داریم که تا پایان دولت سیزدهم این را به ۱۰۰ ترابیت بر ثانیه برسانیم و همین الان قرارداد ۲۰ ترابیت بر ثانیه با استفاده از تجهیزات بومی بسته شده و در دهه فجر عملیات آن آغاز می‌شود.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که کارشناسان معتقدند ۲۰ میلیون پورت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری نشدنی است و با توجه به اینکه در دولت‌های گذشته وعده‌هایی داده شد و عمل نشد، آیا برنامه زمان بندی دارید و چقدر با سازمان‌های دیگر مثل شهرداری تعامل کردید که این کار بزرگ انجام شود، گفت: این یک کار ملی است و همه باید پای کار بیایند آنچه باعث شده با قاطعیت اعلام کنیم که این اتفاق خواهد افتاد، همین همگرایی در دولت سیزدهم است. همین دیروز در خدمت وزیر نیرو بودیم و توافقات خوبی صورت گرفت تا از شبکه توزیع برق در سراسر کشور استفاده کنیم که این پروژه با سرعت بیشتری جلو برود. سازمان همیاری‌های شهرداری سراسر کشور نیز باید پای کار بیایند.

وی یادآور شد: زمانی که گازکشی در کشور اتفاق می‌افتاد، همه همکاری می‌کردند، باید یک چنین نهضتی اتفاق بیفتد که من عزم و اراده آن را در دولت سیزدهم می‌بینم. در دهه فجر شاهد برنامه کلان و زمان بندی خواهیم بود و تعداد زیادی هم پورت آماده واگذاری داریم.

زارع پور همچنین درباره سرعت پایین اینترنت در تهران و اختلالات تلفن همراه و علت آن گفت: یک کار اساسی و اصولی که باید انجام شود، توسعه ارتباطات ثابت است باید بیشتر نیازمندی مردم را به سمت ارتباطات ثابت و اینترنت خانگی و شبکه محل کار هدایت کنیم. معنی ندارد که در منزل هستید، از گوشی تلفن همراه برای ارتباط استفاده کنید.

وی با بیان اینکه ارتباطات سیار محدودیت دارد گفت: ما توسعه ارتباطات ثابت به عنوان یک راهکار بلندمدت را در دستور کار داریم که البته در کوتاه مدت کار را شروع کرده‌ایم و همین امسال قریب به نیم میلیون پورت فیبر نوری را راه اندازی می‌کنیم.

اولویت با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد

زارع پور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روستاها گله دارند از اینکه آنها را از لیست خارج می‌کنند و می‌گویند شما اولویت دوم هستید، ماجرا از چه قرار است؟ گفت: در ابتدای دولت سیزدهم ۴ هزار روستا داشتیم که هیچ ارتباط دیتایی نداشتند و ۳ هزار و ۵۰۰ روستا ارتباط ناپایداری داشتند، بنابراین طبیعتاً اولویت یک ما با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد. در کنارش به موازات برای برطرف کردن مشکلات ارتباطی سایر روستاها تلاش می‌کنیم منتها این یک کار سنگین است.

وی ادامه داد: برخی روستاها جاده و برق ندارند و زیر ساخت‌های اولیه باید در آنها فراهم شود. عمده روستاهای باقی مانده روستاهایی هستند که پراکندگی آنها زیاد است و یا نقاط صعب‌العبور هستند. به هر حال اینها نیازمند کار ویژه است؛ قبلاً هر سایتی راه اندازی می‌کردیم ۲ تا ۳ روستا را پوشش می‌داد اما الان به یک و نیم روستا تقلیل یافته است. ما هم با توجه به محدودیت اعتبارات مجبور هستیم اولویت بندی کنیم، اما آنچه که مسلم است در صورت همراهی نمایندگان در بودجه ۱۴۰۱ ما آماده‌ایم که با کار جهادی تا پایان ۱۴۰۱ همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به ارتباطات پرسرعت متصل کنیم‌.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست