اخبار عمومی

هوش مصنوعی جدید چین از GPT پیشی گرفت

چینی‌ها می‌گویند جدیدترین مدل هوش مصنوعی آنها موسوم به سنس‌نوا ۵.۰ (SenseNova ۵.۰) از مدل GPT-۴ توسعه یافته توسط شرکت اوپن‌ای‌آی پیشی گرفته است.

در تحولی جدید در حوزه هوش مصنوعی، شرکت چینی سنس‌تایم (SenseTime) از مدل جدید هوش مصنوعی خود موسوم به SenseNova ۵.۰ رونمایی کرد که به نظر می‌رسد عملکرد این مدل هوش مصنوعی مولد بهتر از مدل زبان بزرگ چندوجهی شرکت اوپن‌ای‌آی به نام GPT-۴ است.

به گزارش داتیکا، مدل هوش مصنوعی SenseNova ۵.۰ توانسته است از GPT-۴ که بسیار تحسین شده در معیار‌های مختلف بهتر عمل کند. این مدل در اقداماتی شامل استدلال منطقی و نوشتن، خلاقانه‌تر عمل کرده است.

این مدل جدید توانایی بهتری برای درک و تولید متنی شبیه به انسان را به تصویر می‌کشد که عملی بودن و راه‌حل‌های مؤثری را که برای کاربرد‌های دنیای واقعی اعمال می‌شوند، به نمایش می‌گذارد.

سنس‌نوا؛ یک مدل ترکیبی

مدل SenseNova ۵.۰، بزرگترین مدل شرکت سنس‌تایم است که روز ۸ آوریل ۲۰۲۴ در رویداد Tech Day در شانگهای چین رونمایی شد.

این مدل جدید هوش مصنوعی مولد یک پیشرفت قابل توجه در حوزه هوش مصنوعی است. این مدل به عنوان یک مدل ترکیبی عمل می‌کند که هر دو معماری شبکه عصبی ترانسفورماتور و بازگشتی را یکپارچه می‌کند.

علاوه بر این، بر روی مجموعه داده‌های متنوعی از بیش از ۱۰ میلیارد توکن از چندین زبان و منابع آموزش دیده است.

شرکت سازنده آن می‌گوید SenseNova ۵.۰ بیش از ۱۰ ترابایت آموزش توکن را پشت سر گذاشته است که حجم زیادی از داده‌های مصنوعی را پوشش می‌دهد.

این مدل از ترکیبی از متخصصان برای پوشش تقریباً ۲۰۰ هزار استنتاج استفاده کرده که کارایی آن را افزایش داده است و پیشرفت‌های کلیدی آن در دانش، ریاضیات، استدلال و قابلیت‌های کدگذاری نمایان است.

عملکرد برتر SenseNova ۵.۰ نشان دهنده پیدایش یک رقیب برای ChatGPT با تکنیک‌های پیشرفته و بهینه‌سازی یادگیری است که می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را به طور موثر اداره کند. به همین دلیل قادر به تولید خروجی‌های دقیق‌تر و ارائه برنامه‌های کاربردی در صنایع مختلف است.

دکتر ژو لی، رئیس و مدیرعامل شرکت سنس‌تایم در بیانیه‌ای رسمی گفت: در عصر هوش جامع مصنوعی (AGI)، سه عنصر داده، الگوریتم و قدرت محاسباتی در حال تحول جدیدی هستند. تعداد پارامتر‌های مدل به طور تصاعدی افزایش می‌یابد و حجم داده‌ها با معرفی روش‌های چندگانه به شدت افزایش می‌یابد که منجر به افزایش مداوم تقاضا برای قدرت محاسباتی می‌شود.

هوش جامع عمومی مصنوعی یا هوش عمومی مصنوعی (Artificial general intelligence) هوش ماشینی است که می‌تواند با موفقیت هر کار فکری را که یک انسان قادر به انجام آن باشد، اجرا کند. این موضوع، هدف اصلی برخی از پژوهش‌های حوزه هوش مصنوعی و موضوعی رایج در داستان‌های علمی و نیز آینده‌پژوهی است. به هوش مصنوعی عمومی، با عناوین «هوش مصنوعی قوی»، «هوش مصنوعی کامل» یا توانایی یک ماشین در انجام یک «عمل هوشمند عمومی» نیز اشاره شده است.

دکتر لی تاکید کرد که این شرکت زیرساخت‌های مربوط به دوران AGI را با مدل سنس‌کور (SenseCore) ساخته و مدل پایه را سنس‌نوا (SenseNova) نام‌گذاری کرده است.

وی افزود: ما امیدواریم که به طور مداوم سرعت تکرار مدل‌ها و قابلیت‌های حل مشکل آنها را به روز کنیم و امکانات بیشتری را برای AGI فراهم کنیم.

پروفسور وانگ شیائوگانگ یکی از بنیان‌گذاران سنس‌تایم و دانشمند ارشد این شرکت اظهار داشت که AGI یک الگوی تحقیقاتی جدید را پدید آورده است که مبتنی بر مدل‌های پایه قدرتمند است و قابلیت‌های جدید را از طریق یادگیری تقویتی و بازخورد انسانی باز می‌کند، بنابراین به طور موثر وظایف را انجام می‌دهد.

وی افزود: هوش جامع مصنوعی در نهایت به همزیستی انسان و ماشین منجر خواهد شد.

وانگ می‌گوید شرکت سنس‌تایم یک سیستم تحقیق و توسعه مدل پایه ایجاد کرده است و برنامه‌های کاربردی را در صنایع مختلف توسعه داده است و تنوع سناریوها، پیچیدگی وظایف و غنای داده‌ها، همگی توانایی‌ها و پتانسیل‌های مدل‌های بنیادی ما را نشان می‌دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی

آخرین اخبار

فهرست