واقعا IMDb را هم فتح کردیم؟ بالاترین امتیاز تاریخ برای سریال انیمیشن ایرانی !

“پهلوانان” با 108 هزار رای به امتیاز 10 از 10 دست یافته است، یعنی امتیازی حتی بالاتر از سریال‌هایی مانند بریکینگ بد، بازی تاج و تخت و …

به گزارش داتیکا به نقل از عصر ایران، در چند روز گذشته یک اتفاق عجیب در سایت معرفی و امتیاز دادن به فیلم و سریال IMDb رخ داده است که جالب توجه است. اطلاع‌رسانی در مورد پخش فصل جدید سریال انیمیشن ایرانی «پهلوانان»، همچنین تشویق به رای دادن به آن در فضای مجازی و خصوصا چند کانال تلگرامی باعث شد تا کاربران ایرانی از این سریال در سایت IMDb حمایتی عجیب و غریب از خود نشان دهند.

تا لحظه نگارش این نوشتار این انیمیشن با 108 هزار رای به امتیاز 10 از 10 دست یافته است، یعنی امتیازی بالاتر از تمام محصولات تاریخ سینما و تاریخ سریال سازی، حتی بالاتر از سریال‌هایی مانند بریکینگ بد و بازی تاج و تخت (گیم آو ترونز)!

IMDb سریال پهلوانان

IMDb چیست؟

IMDb مخفف عبارت (Internet Movie Database) است و به معنی بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها است. IMDb یک وب‌گاه اینترنتی است که شامل اطلاعات بازیگران، فیلم‌ها، بازی‌های ویدئویی، مجموعه‌های تلویزیونی است و یکی از ویژگی‌هایی که ای ام دی بی به کاربرانش ارائه می‌کند، قابلیت امتیازدهی به فیلم است؛ کاریرها می‌توانند به فیلم‌های مورد نظر خود امتیازی بین ۱ تا ۱۰ بدهد و فیلم‌ها بر اساس این رتبه بندی در جایگاه خود قرار می‌گیرند.

می‌توان گفت که حمله‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های جهانی شهرت جهانی دارد و اکنون هم‌وطنان ما طی یک حرکت برنامه‌ریزی شده انیمیشن پهلوانان را به یکی از بهترین مجموعه‌های سایت IMDb (از لحاظ نمره) تبدیل کرده‌اند.

انیمیشن پهلوانان از سال ۲۰۰۸ پخش شده و می‌توان آن را از جمله آثار خوب تلویزیون ایران دانست. داستان انیمیشن پهلوانان روی موضوعاتی تاریخی، قهرمانی اخلاقی تمرکز داشته و وقایع آن در خوارزم از شهرهای خراسان قدیم و در قرن هشتم هجری جریان دارد. شخصیت محوری قصه‌ها پهلوان پوریای ولی، شاعر، عارف و ورزشکار نامی ایران است. پوریا شغل آهنگری دارد و صاحب تنها زورخانه شهر نیز هست که در آنجا آداب و اخلاق جوانمردی و پهلوانی و فنون کشتی را به شاگردان خود می‌آموزد. پهلوان پوریای ولی با همکاری شاگردانش پهلوان یاور، پهلوان صفی و پهلوان مفرد، در مقابل مکر و حیله اسکندرخان، داروغه طماع، حریص و جاه‌طلب شهر، ایستادگی و مبارزه می‌کند.

این جنبش در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌هایی همراه بوده است. یکی از کاربران توییتر می‌نویسد: «الان خارجی‌ها دارن گوگل می‌زنن «دانلود زیرنویس انگلیسی سریال پهلوانان»» یا کاربری دیگر: «من دقیق نمی‌دانم ساختار این رأی‌گیری چیست و چقدر نمایانگر آراء مخاطبین جهان است اما اگر آنقدر جدی است چه پیامی دارد که سریالی درباره یکی از مشایخ فُتوّت ایران و آیین جوانمردی چنین به مذاق مردم دنیا خوش آمده؟»

از این دست اتفاقات در سایت IMDb باز رخ داده است و معروفترین آن اول شدن رتبه فیلم «رستگاری در شاوشنک» است که داستان جالبی دارد، ماجرا از این قرار است که تا سال ۲۰۰۸ «رستگاری در شاوشنک» دومین یا سومین فیلم برتر این سایت بود و در واقع این «پدرخوانده» بود که برای سال‌ها در صدر جدول جا خوش کرده بود.

فیلم رستگاری در شاوشنک

رستگاری در شاوشنگ

ناگهان با اکران فیلم «شوالیه‌ی تاریکی» کریستوفر نولان سایت IMDb با یک طوفان عجیب و غریب مواجه شد. دومین قسمت سه‌گانه‌ی بتمن نولان یک بلاک‌باستر غول‌پیکر بود که در زمان خودش رکوردهای باکس آفیس را جابه‌جا می‌کرد و منتقدان را از خود بی‌خود کرده بود. بنابراین فیلم در همان هفته‌ی اول «پدرخوانده» را به زیر کشید. چگونه ممکن است؟ از آنجایی که بسیاری از طرفداران فیلم به این نتیجه رسیده بودند که «شوالیه‌ی تاریکی» باید اول باشد، همه شروع به دادن نمره‌ی 1 به «پدرخوانده» کرده بودند.

در همین حین، بقیه‌ی کاربران IMDb بیدار شدند و با دیدن این حرکت ناعادلانه با نمره‌های “یک” از «شوالیه‌ی تاریکی» پذیرایی کردند. این حمله‌ها و ضدحمله‌ها برای ماه‌ها ادامه پیدا کرد. وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد، ناگهان همه متوجه شدند این «رستگاری در شائوشنک» است که در جایگاه اول قرار دارد. در این لحظه طرفداران «شوالیه‌ی تاریکی» و «پدرخوانده» به این تساوی رضایت داند.

اتفاقاتی از این دست باعث شده که بسیاری از منتقدان سینمایی و طرفدارن جدی سینما نمرات و رتبه بندی‌های سایت IMDb را معتبر ندانند، ولی بهرجهت یکی از بزرگنرین مرجع‌ها برای مخاطبان سینماست.

حال در مورد اخیر و امتیاز 10 از 10 سریال پهلوانان نیز وضعیت خاصی پیش آمده است، چون این پرسش اساسی وجود دارد حال که به چنین جایگاهی دست یافته است، واقعا این مجموعه ایرانی بهترین سریال کل تاریخ است؟ قطعا همه جواب را می‌دانیم.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست