واکسن تقلبی کرونا در وب تاریک ۲۷۵ دلار فروخته می شود

صدها کالا و تجهیزات مربوط به کووید ۱۹ و حتی واکسن تقلبی به قیمت ۲۷۵ دلار در وب تاریک فروخته می‌شوند.

به گزارش داتیکا به نقل از مهر، تحقیقی جدید نشان می‌دهد تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا مانند ماسک طبی، دارو و واکسن در وب تاریک عرضه شده‌اند.

همچنین کلاهبرداران با استفاده از وب تاریک ونتیلاتور و دستورالعمل‌هایی در بحران همه گیری کووید ۱۹ می‌فروشند.

قیمت کالاهای عرضه شده در وب تاریک مختلف است و وب سایت‌ها نام‌هایی مرتبط با ویروس کرونا مانند covid-testing.in و coronavintheworld.com برخی تجهیزات محافظت شخصی در برابر ویروس کرونا را با قیمت ۵ دلار عرضه می‌کند.

اما قیمت بقیه تجهیزات مرتبط با ویروس کرونا در وب تاریک مختلف است؛ مثلاً داروها از ۳۳ دلار، تست ویروس کرونا با قیمت ۲۵۰ دلار و ونتیلاتور با بهای ۱۴۰۰ دلار در این پلتفرم عرضه شده‌اند.

دستورالعمل برای سرقت از افراد نیز به قیمت ۷۵ دلار در وب تاریک به فروش می‌رسد. بهای سوابق پزشکی ۱۳۰ دلار و واکسن‌های تقلبی کووید ۱۹ حدود ۲۷۵ دلار است.

این در حالی است که نخستین واکسن تقلبی در ماه مارس سال گذشته در وب تاریک عرضه شده اما نخستین واکسن کارآمد در ماه دسامبر ۲۰۲۰ تأیید شد.

به گفته محققان، قانونگذاران باید با استفاده از این اطلاعات، ریسکی را بسنجند که چنین بازاری برای سلامت عمومی به وجود می‌آورد.

این نتایج بخشی از تحقیقی است که یک ریاضی دانان دانشگاه لندن با همکاری انستیتو آلان تورینگ انجام داده‌اند و در ژورنال EPJ Data Science منتشر کرده‌اند.

آندرئا بارونچلی مؤلف ارشد پژوهش می‌گوید: ما از یافته‌هایمان در وب تاریک شگفت زده شدیم. از سوی دیگر سرعت واکنش بازارهای تاریک به اخبار جعلی نیز ما را تعجب زده کرد.

در این تحقیق ذکر شده بین یکم ژانویه تا ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، ۳۰ انجمن در وب تاریک رصد و ۸۵۱ هزار و ۱۹۹ مورد کالا کشف و فهرست شدند.

از ۷۸۸ سایت، ۱۳ مورد به طور خاص به فروش تجهیزات کووید ۱۹ تعلق داشتند.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست