وزیر ارتباطات خبر داد: صدور موافقت اصولی پروانه اپراتور ماهواره‌ای برای مپنا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از صدور موافقت اصولی پروانه اپراتور ملی ماهواره برای شرکت مپنا خبر داد.

به گزارش داتیکا به نقل از آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در مراسم روز ملی فناوری فضایی با اعلام این خبر گفت: ماهواره مخابراتی ایرانی این اپراتور ملی ماهواره تا سه سال آینده در موقعیت ۴۳٫۵ درجه مدار زمین قرار خواهد گرفت.

او افزود: نقاط مداری ثبت شده به نام ایران را در اختیار بخش خصوصی قرار دادیم تا در آن ماهواره قرار دهند و اپراتور ملی تا سه سال آینده، نخستین ماهواره مخابراتی جمهوری اسلامی ایران را در مدار زمین و در موقعیت ۴۳.۵ درجه مداری قرار خواهد داد.

وزیر ارتباطات همچنین از درخواست چند کنسرسیوم دیگر برای دریافت پروانه اپراتور ماهواره‌ای خبر داد و گفت: به رغم تحریم های موجود، رویکرد کشور بر مبنای پیشرفت تکنولوژی فضایی و توسعه کاربردهای فناوری فضایی بوده است. به همین دلیل کار را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم.
او افزود: در دولت دوازدهم رویکرد اصلی‌مان این بود که از توسعه پروژه‌های فضایی باتوجه به ارزش‌های آن برای مردم حمایت کنیم و رویکرد توسعه کاربردهای فضایی در کشور در دستور کار قرار گرفت.

به گفته جهرمی، در عرصه ماهواره مخابراتی که هم صدا و سیما و هم کشور نیازمند آن است، تلاش‌های زیادی هم از سوی سازمان صدا و سیما و هم سازمان فضایی ایران صورت گرفته است اما پروژه‌ای است که نیازمند زمان است و اگر یک کشور بدون محدودیت و تحریم هم اراده کند چنین ماهواره‌ای داشته باشد، حداقل پنج سال زمان می‌برد درحالی‌که عمر دولت‌ها چهار سال است.

او اظهار داشت: در حوزه تکنولوژی هم اقدامات موثری انجام گرفت و همکاران ما در وزارت دفاع نسل جدید پرتابگر را با نام پرتابگر ذوالجناح دیروز رونمایی کردند که هزینه در مدار قرار دادن ماهواره‌ها را کاهش می‌دهد و پایه تحقیقات کشور برای رسیدن به فناوری ماهواره‌بر هزار کیلومتری است.

جهرمی افزود: تست‌های زمینی مرتبط با این ماهواره‌بر انجام شده و امیدواریم به زودی به چرخه ماهواره‌برهای کشور اضافه شود. وزارت دفاع بخش تحقیقات پرتابگر را به خوبی پیش برده و مطابق برنامه پیش رفته است.

جهارمی همچنین گفت: سازمان فضایی چند پروژه را پیگیری می‌کند و در میان آنها ماهواره طلوع به سفارش سازمان فضایی در مجموعه وزارت دفاع و صاایران ساخته شده و آماده پرتاب است و امیدوارم قبل از پایان سال در مدار قرار بگیرد و با ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب شود.

او با اشاره به اینکه به‌رغم تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا در سال گذشته علیه صنعت فضایی ایران، همکاری‌های بین‌المللی‌مان را توسعه دادیم و امیدواریم قبل از پایان دولت حرکت راهبردی و بین‌المللی که پیشرفت بزرگی در عرصه فضایی کشور است را اعلام کنیم، افزود: در همین شرایط وزارت خارجه دیپلماسی فضایی را فعال کرد و در شرایط تحریم دستاوردهای خوبی برای ما فراهم کردند.

وزیر ارتباطات درخصوص پرتاب ماهواره به مدار ۳۶ هزار کیلومتری زمین نیز توضیح داد: با وزارت دفاع به تفاهم مشترکی به منظور دستیابی به راه میانبری برای رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری رسیده‌ایم. در همین راستا، قرارداد سازمان فضایی با مجموعه وزارت دفاع برای قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری بسته شده است.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست