پوشش ارتباطی روستاها به ۹۵ درصد رسید

وزیر ارتباطات در پیامی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ارتباطات گفت: پوشش ارتباطی روستاهای کشور به ۹۵ درصد رسیده و بیش از ۷۶ هزار مدرسه به شبکه هوشمند مدارس متصل شده‌اند.

به گزارش داتیکا به نقل از وزارت ارتباطات، محمد جواد آذری جهرمی در پیامی همزمان با ۲۷ اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات گفت: هر سال در چنین روزی وقتی به پشت سرمان می‌نگریم سرعت تغییرات و تحولات حوزه ارتباطات در چند دهه اخیر ما را شگفت‌زده می‌کند. امروز تغییر و تحول مستمر و پیشرفت‌های پرسرعت فناوری و حتی آفرینش تئوری‌ها و نظریه‌های ارتباطی به ویژگی خاص حوزه ارتباطات بدل شده و البته خبر مسرت‌بخش آنکه کشور ما نیز در مرزهای دانش و فناوری ارتباطی با دیگر کشورها در حال رقابت است.

وی ادامه داد: بی‌تردید دسترسی همگانی، پیشرفت‌های فناوری و توسعه نظری حوزه ارتباطات مدیون همه حاضران در این زیست‌بوم اعم از وزارتخانه‌های مرتبط، شرکت‌های دولتی، تولیدکنندگان بخش خصوصی، اپراتورها و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی، تولیدکنندگان محتوا، به ویژه خبرنگاران و اهالی روابط عمومی‌ها است که هر کدام نقش ویژه‌ای در توسعه صحنه ارتباطات کشور داشته و دارند.

وزیر ارتباطات با قدردانی از همه کسانی که طی یک سال در این زمینه تلاش مداوم و تأثیرگذار داشته‌اند، خاطرنشان کرد: واقعاً نمی‌دانم اگر تلاش و مقاومت شما برای پیشرفت و فراگیری ارتباطات در سال‌های اخیر نبود اینک و در شرایط دشوار کرونا چه باید می‌کردیم!؟ تکلیف آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان چه می‌شد!؟ اگر کسب و کارهای اینترنتی و خدمات دولت الکترونیکی توسعه نیافته بود تکلیف مردم در شرایط کرونا چه بود!؟

آذری جهرمی ادامه داد: اگر با دیده انصاف بنگریم اتفاقی که در سال‌های اخیر با همت شما و پشتیبانی دولت صورت گرفت همه ما را از بن‌بست دشوارتر و مصیبت‌بارتری که ممکن بود در شرایط کرونا گریبان‌گیرمان شود نجات بخشید.

وی افزود: اینک در روز جهانی ارتباطات با اطمینان اعلام می‌کنم که پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به ۱۰۰ درصد و در روستاهای کشور به ۹۵ درصد رسیده و حدود ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پر سرعت بهره‌مند و بیش از ۸۰ میلیون مشترک پهن‌باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصل هستند. بستر آموزش فراگیر الکترونیکی در همه نقاط کشور فراهم شده و بیش از ۷۶ هزار مدرسه به شبکه هوشمند مدارس متصل شده‌اند تا یک گام دیگر به سوی عدالت آموزشی برداشته شود.

آذری جهرمی گفت: اینترنت رایگان برای آموزش مجازی ۱۳ میلیون دانش‌آموز، ۴ میلیون دانشجو، ۱۴۰ هزار استاد، یک میلیون معلم و طلاب علوم دینی پیش‌بینی شده است. از سوی دیگر نهضت تجارت الکترونیکی بر بستر شبکه، فراگیر و شرایط خرید و فروش مایحتاج مردم به آسانی فراهم شده است. باید گفت که با اجرای شتابان دولت الکترونیکی به تدریج رویکرد شفافیت، ارائه خدمات فراگیر، ایجاد دسترسی منصفانه همه مردم به خدمات و اطلاعات ضروری و مقابله کارآمد با فساد، قابل مشاهده و ارزیابی است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: الکترونیکی شدن مهمترین استعلام‌ها و بسیاری از خدمات اصلی دولت در حوزه‌های بیمه، بانکداری، بورس، مالیات، امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی، خدمات سلامت و طرح‌های غربالگری و نسخه‌پیچی‌الکترونیکی و همچنین ایجاد بستر تعامل‌پذیری بین سازمان‌ها و بخش خصوصی، همگی گواه تحقق زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی و اجرای دولت الکترونیکی در سال‌های اخیر است.

وی افزود: بستر برگزاری محافل و آئین‌های مذهبی در فضای مجازی فراهم شده تا در برگزاری آئین‌های مذهبی خللی ایجاد نشود. در همین حال بستر مشارکت در طرح‌های نیکوکاری و همدلی در فضای مجازی فراهم شده تا هموطنان خیّر به راحتی به یاری هموطنان نیازمند بشتابند.

آذری جهرمی با بیان اینکه دانش فضایی اعم از ساخت ماهواره‌های بومی، به کارگیری داده‌ها و تصاویر ماهواره‌ای در افزایش تولید و بهبود خدمات بخش‌های مختلف و توسعه کسب و کارهای فضاپایه مسیرهای نوینی را پیش روی کشورمان گشوده است، یادآور شد: شبکه پستی کشور به سوی هوشمندسازی گام برداشته و خدمات آن کار مردم را در شرایط کرونا آسان کرده است.

به گفته وی، اقتصاد دیجیتال با توسعه زیرساخت‌های کارآفرینی در فضای مجازی رشد ۳ برابری را تجربه کرده و به یکی از گونه‌های موفق اقتصادی بدل شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه نسل پنجم اینترنت وارد کشور شده و در مسیر توسعه همگانی قرار گرفته است، تصریح کرد: بالاخره با عملیاتی شدن ابر رایانه سیمرغ، کشور ما نیز وارد حوزه‌های جدیدی از دانش محاسبات بزرگ و کاربردهای آن خواهد شد.

وی افزود: همه اینها تنها بخشی از دستاوردها و تلاش‌های شما در زیست‌بوم ارتباطی کشور است که در این مجال همه آنها قابل بازگویی نیست. مطمئن هستم که پیشرفت و توسعه ارتباطات در کشور باز هم سرعت بیشتری خواهد گرفت و البته مثل گذشته مقاومت و موانعی ناشی از جهل هم بر سر راه این قطار پرسرعت ایجاد خواهد شد؛ اما این مسیر به سوی آینده روشنی که در انتظار فرزندان ایران است ادامه خواهد یافت.

 

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

کام تلخ کاربران اینترنت

وزارت ارتباطات کارنامه عملکرد یک‌ساله خود را منتشر و در حالی بر دستاوردهایش تاکید کرد که کاربران…

ماموریت‌های ویژه رئیس جدید

وزیر ارتباطات سه ماموریت «ارتقاء جایگاه سازمان در تنظیم‌گری ارتباطات و فناوری اطلاعات»، برنامه‌ریزی و پیگیری تحقق سیاست…
آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست