کانادا/ لایحه اجبار غول های اینترنتی به پرداخت پول به رسانه ها

“به لطف این قانون، غول های اینترنتی باید برای کمک به ایجاد یک اکوسیستم خبری منصفانه تر، اکوسیستمی که از استقلال و آزادی مطبوعات حمایت می کند مسوولیت داشته باشند”.

دولت کانادا به دنبال اجرای قانونی است که براساس آن غول های اینترنتی مثل گوگل و فیس بوک باید در مقابل استفاده از محتوای رسانه های کانادایی، به این رسانه ها پول بدهند.

به گزارش داتیکا به نقل از عصرایران، دولت کانادا روز سه شنبه لایحه ای ارائه کرده تا غول های وب مانند فیس بوک و گوگل را مجبور به انعقاد قراردادهای تجاری با رسانه های کانادایی کند و برای استفاده از محتوای این رسانه ها، به آنها پاداش بدهند.

“پابلو رودریگز” وزیر میراث کانادا (مسئول فرهنگ، رسانه، ورزش وهنر) در یک نشست خبری گفت: “به لطف این قانون، غول های اینترنتی باید برای کمک به ایجاد یک اکوسیستم خبری منصفانه تر، اکوسیستمی که از استقلال و آزادی مطبوعات حمایت می کند مسوولیت داشته باشند”.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف لایحه این است که “اطمینان حاصل شود رسانه های خبری و روزنامه نگاران برای کار خود پاداش عادلانه دریافت می کنند”.

وی افزوده: “اگر به درآمدهای سال ۲۰۲۰ نگاه کنیم دو پلتفرم درجایگاه غالب قرار دارند از این رو گوگل و فیس بوک ۸۰ درصد از درآمدهای آنلاین را دریافت می کنند که از ۱۰ میلیارد [دلار]، این رقم بسیار بزرگی است”.

این لایحه با عنوان “قانون اخبار آنلاین” برگرفته از لایحه ای است که در سال ۲۰۲۱ توسط استرالیا به تصویب رسید و در نوع خود در جهان اولین است.

این لایحه راه را برای دو بازیگر بزرگ دیجیتال هموار می کند تا ده ها میلیون دلار در معاملات محتوای محلی در کانادا سرمایه گذاری کنند.

به گفته وزارت میراث کانادا، بیش از ۴۵۰ رسانه خبری کانادایی از سال ۲۰۰۸ بسته شده اند از جمله بیش از ۶۰ رسانه طی ۲ سال گذشته.

گروه گوگل و دیگر پلتفرم های بزرگ از سوی مطبوعات و رسانه ها متهم می شوند که از محتوای آنها سود می برند بدون اینکه درآمدی را که از آن به دست می آورند با مطبوعات و رسانه ها تقسیم کنند.

برای حل این مشکل، اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ “قانون حقوق مولف و حقوق مرتبط در جامعه خبری” را معرفی کرد که براساس آن باید به مطبوعات درقبال محتوای استفاده شده توسط پلتفرم های آنلاین پاداش پرداخت گردد.

گوگل درماه نوامبر گذشته قرار دادهایی را با روزنامه های فرانسوی امضاء کرده تا برای اولین بار درجهان در ازای استفاده از محتوای خود پاداش دریافت کنند.

خبرگزاری فرانسه در پایان سال ۲۰۲۱ براساس قانون حقوق مولف، قراردادی را با گوگل امضاء کرده که به مدت ۵ سال برای محتوای ارائه شده توسط این غول وب آمریکایی به این خبرگزاری پاداش بدهد.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست