اخبار عمومی

کشف اولین رایانه‌های رومیزی جهان در لندن

نخستین رایانه‌های رومیزی جهان در تمیزکاری خانه‌ای در لندن انگلیس کشف شدند. این در حالی است که به غیر از این دو رایانه، تنها یک کامپیوتر Q۱ دیگر در جهان وجود دارد.

به گزارش داتیکا به نقل از ایسنا، علاقه‌مندان به فناوری و تاریخ با خبری لذت‌بخش مواجه شده‌اند.

به تازگی در نمایشگاهی که توسط دانشگاه کینگستون برگزار شده، قطعه‌ای نمادین از تاریخ محاسبات که به عنوان اولین میکروکامپیوتر جهان شناخته می‌شود، مورد استقبال قرار گرفت.

نه یک، بلکه دو میکروکامپیوتر Q۱ طی پاکسازی یک خانه توسط شرکت جاست کلیر(Just Clear) در لندن پیدا شد. این تعجب‌آور است، زیرا این رایانه‌ها در بریتانیا محبوب نبودند و تنها تعداد انگشت شماری از آنها وارد این کشور شده بودند.

پل نیو متخصص رایانه‌های اولیه و مدرس ارشد در دانشگاه کینگستون می‌گوید: این یک امتیاز واقعی است که بتوانیم دو Q۱ که اولین میکروکامپیوترهای جهان هستند را در دانشگاه کینگستون به نمایش بگذاریم.

رایانه‌های Q۱ در زمان عرضه در سال ۱۹۷۲ بسیار محبوب بودند و نقش بزرگی در شکل دادن به دنیای محاسبات امروزی داشتند.

این در حالی است که در کمال تعجب، تاکنون تنها یک رایانه از این نوع در جهان موجود بود که با کشف این دو مورد جدید در حین پاکسازی یک خانه، اکنون تعداد آنها به ۳ عدد رسیده است.

رایانه رومیزی Q۱ در میان بیش از ۶۰ رایانه قدیمی از دهه‌های ۱۹۷۰، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ با صفحه نارنجی متمایز و ظاهری شبیه به ماشین تحریر در نمایشگاهی که توسط دانشگاه کینگسون برای نگاهی به تکامل اولیه محاسبات برگزار شده بود، به نمایش درآمد.

رایانه Q۱ اولین بار به صورت تجاری در دسامبر ۱۹۷۲ تحت عنوان Q۱ Corporation در ایالات متحده معرفی شد. دنیل آلروی مالک شرکت Q۱ مستقر در نیویورک بود که با ایجاد اولین سیستم میکروکامپیوتر کامل با صفحه نمایش و صفحه کلید خود تاریخ‌ساز شد.

این رایانه از پردازنده ۸۰۰۸ شرکت اینتل استفاده می‌کرد. پردازنده ۸۰۰۸ اینتل یکی از اولین ریزپردازنده‌های توسعه یافته توسط شرکت اینتل و یک ریزپردازنده ۸ بیتی و یکی از اولین‌ها در نوع خود بود که در آوریل ۱۹۷۲ معرفی شد.

پردازنده ۸۰۰۸ دارای سرعت ۲۰۰ کیلوهرتز بود و می‌توانست حدود ۶۰ هزار دستور را در هر ثانیه اجرا کند. پردازنده‌های امروزی در مقایسه با پردازنده ۲۰۰ کیلوهرتزی ۸۰۰۸ اینتل با سرعت بسیار بالاتری بر حسب گیگاهرتز(میلیاردها عملیات در ثانیه) کار می‌کنند.

پردازنده ۸۰۰۸ به عنوان یک پردازنده ۸ بیتی، داده‌ها را در قطعات ۸ بیتی پردازش می‌کند. در مقابل، پردازنده‌های مدرن مسیرهای داده بسیار وسیع‌تری دارند و معمولاً ۶۴ بیتی یا بیشتر هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا مقادیر بیشتری از داده‌ها را به طور همزمان مدیریت کنند و محاسبات پیچیده‌تری را انجام دهند.

اگرچه اینتل ۸۰۰۸ قدرت محاسباتی محدودی در مقایسه با استانداردهای امروزی داشت، اما این پردازنده ۸۰۰۸ در زمان عرضه خود پیشگام بود و در کاربردهای مختلفی از جمله رایانه‌های شخصی اولیه، ماشین حساب‌ها و سیستم‌های کنترل صنعتی استفاده می‌شد.

پل نیو می‌گوید: پیشگامان اولیه در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ اساس همه چیزهای امروزی را پایه‌گذاری کردند. یعنی رایانه‌های مدرن که اکنون در زندگی روزمره ما بسیار فراگیر هستند. ما برای کار، ارتباطات، بهره‌وری و سرگرمی خود به رایانه‌ها متکی هستیم، اما بدون پیشگامان اولیه هیچ کدام از اینها وجود نداشت. بدون شرکت Q۱، سینکلر(Sinclair) و آکورن(Acorn) هیچ رایانه شخصی، هیچ مک‌بوک و هیچ گوشی اپل یا اندرویدی وجود نداشت.

پردازنده ۸۰۰۸ راه را برای پیشرفت‌های بعدی در فناوری ریزپردازنده هموار کرد که منجر به تولید تراشه‌های قدرتمندتر و همه‌کاره‌تر در سال‌های بعد شد.

شرکت Q۱  در سال ۱۹۷۷ نیز نسخه به‌روز شده‌ای به نام Q۱ Lite را منتشر کرد که در سراسر اروپا در کشورهایی مانند هلند، آلمان، دانمارک و سوئد محبوب شد.

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی

آخرین اخبار

فهرست