فناوری ارتباطات

۱۸۰۰ سایت نسل ۵ ارتباطی در کشور مستقر است

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۴ سال پس از راه‌اندازی اولین سایت آزمایشی ۵G توسط پژوهشگاه ICT، تعداد سایت‌های نسل پنجم ارتباطات کشور به ۱۸۰۰ رسید.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۴ سال پس از راه‌اندازی اولین سایت آزمایشی ۵G توسط پژوهشگاه ICT، تعداد سایت‌های نسل پنجم ارتباطات کشور به ۱۸۰۰ رسید.

به گزارش داتیکا به‌نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحمد رضوی زاده رئیس پژوهشگاه ارتباطات اظهار کرد: اولین پژوهش های ملی در خصوص نسل پنجم ارتباطات در کشور در سال ۱۳۹۴ در این پژوهشگاه آغاز شد که هدف آنها شناسایی رویکردها و جهت گیری های این فناوری نوین ارتباطی بود و در نتیجه این فعالیتها، اولین ایستگاه آزمایشی نسل پنجم ارتباطی در تابستان ۱۳۹۹ در پژوهشگاه راه اندازی و افتتاح شد که امروز بعد از گذشت ۴ سال شاهد افتتاح رسمی ۱۸۰۰ سایت توسط اپراتورهای سیار در کشور هستیم. رضوی زاده افزود: پژوهش های انجام شده توسط پژوهشگاه در سالهای آغازین منجر به توجه برنامه ششم توسعه کشور به این موضوع شد و نسل پنجم ارتباطی به عنوان یکی از فناوری های اولویت دار برای کشور از سال ۱۳۹۵ مورد توجه قرار گرفت و لذا پیشتازی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به تبع آن سایر بخشهای کشور به موضوع نسل پنجم بِهِنگام و به موقع بود و کشور ما همزمان با توسعه این فناوری در جهان، به این موضوع ورود کرد. وی در سخنان خود به پروژه ملی فیبر نوری کسب و کار و منازل هم اشاره کرد و افزود که در کنار تلاش بسیار وزارت ارتباطات در توسعه شبکه دسترسی فیبر نوری کشور، ارتباطات سیار هم به عنوان بخش مهم دیگر در شبکه های دسترسی همزمان مورد توجه بوده و همواره یکی از اهداف توسعه شبکه دسترسی نوری، ایجاد زیرساخت مورد نیاز برای توسعه شبکه های سیار نسل جدید در کشور بوده است. وی گفت: روند توسعه تعداد ایستگاه های نسل پنجم ارتباطی در دولت سیزدهم قابل توجه بوده، به گونه ای که در طی یکسال گذشته نزدیک به ۱۲۰۰ سایت راه اندازی شده است.
رضوی زاده در ادامه یکی از ماموریتهای اصلی و همیشگی پژوهشگاه را رصد فناوری های نوظهور عنوان کرد و گفت: رصد فناوری های نسل جدید ارتباطی در این پژوهشگاه، منجر به تدوین سند نقشه راه تکامل نسل چهارم و گذار به نسل پنجم ارتباطی شد.وی با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه گفت: در سال گذشته پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اولین همایش ملی نسل پنجم ارتباطی کشور را با حضور مدیران ارشد دولتی و بخش خصوصی و با حضور اپراتورهای مطرح کشور با هدف بررسی چالش های توسعه نسل پنجم ارتباطی در کشور برگزار کردکه در این همایش چالش ها و فرصتهای توسعه این نسل نوین به بحث گذاشته شد. رییس پژوهشگاه ارتباطات ادامه دا: همچنین در راستای پاسخ به دغدغه شهروندان در خصوص میزان تشعشعات دکل های مخابراتی علی الخصوص نگرانی ها در ارتباط با توسعه سایتهای نسل پنجم، پژوهشگاه در سال گذشته نشست تخصصی تشعشعات الکترومغناطیسی سایتهای نسل پنجم ارتباطی در کشور را با مشارکت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان انرژی اتمی، اپراتورهای سیار و نمایندگانی از بخشهای مختلف جامعه پزشکی برگزار نمود و ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار داد. رضوی زاده تصریح کرد: در این رابطه لازم به ذکر است که پژوهشگاه موفق به بومی سازی سامانه اندازه گیری شدت تشعشعات الکترومغناطیسی شده و در ارتباط با روش های اندازه گیری شدت تشعشعات دکل های نسل پنجم ارتباطی پروژه های مشترکی با اپراتورها انجام داده است.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات از جمله موضوعات حائز اهمیت دیگر در این خصوص را زیرساختهای آزمایشگاهی توانمند برای آزمون و تایید نمونه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری اعلام کرد و گفت: این زیرساختهای آزمایشگاهی پیشرفته در پژوهشگاه، همواره آماده ارائه خدمت به شرکت های دانش بنیان، اپراتورها، دانشگاه‌ها و پژوهشگران کشور می‌باشند.
برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست