حملات سایبری یک هزار میلیارد دلار خسارت زدند

گزارشی جدید نشان می دهد در سال ۲۰۲۰ میلادی حملات سایبری بیش از یک هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورده اند.

به گزارش داتیکا به نقل از مهر، گزارش جدی «اطلس وی پی ان» (یک سرویس پروکسی) نشان می‌دهد در ۲۰۲۰ میلادی جرایم سایبری بیش از یک هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهان خسارت زده است.

چنین رقمی معادل یک درصد کل تولید ناخالص کل کشورهای جهان (GDP) است. طبق یافته‌های این تحقیق، در سال گذشته میلادی نفوذهای سایبری ۹۴۵ میلیارد دلار به تولید خالص ملی جهان خسارت زد. علاوه بر آن ۱۴۵ میلیارد دلار از این شاخص نیز صرف ارتقای امنیت سایبری شد.

در کل هزینه امنیت سایبری در ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ درصد نسبت به دوسال قبل (۲۰۱۸) افزایش یافته است. در این میان خسارت‌های ناشی از نشت های سایبری نسبت ۲۰۱۸ میلادی (۵۲۲.۵ میلیارد دلار) ۸۱ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش با اشاره به تحقیقات شرکت مک آفی (منتشر شده در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی) فاش شده، سازمان‌های مختلف در مقابل مجرمان سایبری آمادگی نداشتند به طوری که یک پنجم (۲۰ درصد) شرکت‌هایی که در این تحقیق همکاری کردند، هیچ طرحی برای جلوگیری از چنین حملاتی نداشتند.

در کل ۱۹ درصد شرکت‌ها برنامه‌هایی برای واکنش به حمله‌های سایبری در اختیار داشتند اما هیچ طرحی برای جلوگیری از آنها برنامه ریزی نکرده بودند. همچنین یک درصد شرکت‌ها هیچ گونه استراتژی مخصوص حملات سایبری نداشتند.

در این میان شرکت‌های ژاپنی در خصوص جلوگیری از جرایم سایبری بدترین وضعیت را داشتند به طوری که ۴ درصد سازمان‌های این کشور برای مقابله با چنین چالش‌هایی برنامه ریزی نکرده بودند.

از سوی دیگر ۴۴ درصد سازمان‌ها در سراسر جهان برای مقابله و جلوگیری از حملات سایبری کاملاً آمادگی داشتند. ۳۳ درصد کسب وکارها در سطح جهانی فقط استراتژی‌های پیشگیرانه ایجاد کرده بودند.

گزارش مک آفی با توجه به اطلاعات به دست آمده از ۱۵۰۰ شرکت در ژاپن، استرالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، کانادا و آمریکا تهیه شده است.

ریچل ولش مدیر ارشد عملیاتی «اطلس وی پی ان» در این باره می‌نویسد: هیچ سازمانی به طور کامل در برابر جرایم سایبری ایمن نیست و ممکن است عواقب وخیمی داشته باشد. بنابراین اگر شرکتی می‌خواهد ریسک‌های سایبری را کاهش دهد باید استراتژی‌های پیشگیرانه و واکنشی در اختیار داشته باشد. یک برنامه اجرایی مخصوص زمانی که شرکت هک می‌شود به اندازه ایمن سازی آن در برابر چنین تهدیدهایی اهمیت دارد.

گزارش مذکور درحالی منتشر شده که شرکت ورایزون (اپراتور آمریکایی) با تحلیل بیش از ۳۲ هزار نفوذ سایبری و ۴ هزار حمله سایبری تأیید شده در ۸۱ کشور، اعلام کرد در سال ۲۰۱۹ انگیزش مجرمان سایبری از اقدامات خود به جای خرابکاری، دستیابی به سود مالی بوده است.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

عامل حملات سایبری اخیر چیست؟

استفاده از مولفه‌های قدیمی و آسیب‌پذیر، بسیاری از سیستم‌های دفاعی سامانه‌های کاربران را سست کرده، به‌نحوی که…
آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست