راه اندازی اینترنت نسل پنجم در ۲ نقطه تهران

وزیر ارتباطات گفت: هم اکنون در دو نقطه از شهر تهران اینترنت نسل پنجم در حال ارائه خدمات است و تا پایان شهریور این دو نقطه به ۵ نقطه می‌رسد.

به گزارش داتیکا به نقل از تسنیم، محمدجواد آذری جهرمی گفت: ما برای سال پایانی دولت ده برنامه‌ی عملیاتی برنامه ریزی کرده ایم که باید تا پایان امسال به سرانجام برسد و این برنامه‌ها در بخش‌های فضایی و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در حوزه فضای مجازی است.

وی گفت: در حوزه ارتباطی هدف گذاری شد تا شبکه نسل پنجم تلفن همراه در ایران فعال شود که هم اکنون در دو نقطه از شهر تهران این شبکه در حال ارائه خدمات است و آزمایشگاهی در کنار آن بنا شده است که تا پایان شهریور این دو نقطه به ۵ نقطه می‌رسد و به طور قطع کار تحقیقاتی برای توسعه اقتصاد دیجیتال باید بر مبنای نسل پنجم تلفن همراه پیش رود.

آذری جهرمی افزود: تا پایان امسال ۵ میلیون پورت اینترنت پرسرعت خانگی هم باید دایر شود که دسترسی با ۴ برابر سرعت فعلی فراهم خواهد شد و ما ۲ شهر قم و تهران را برای این اقدام هدف گذاری کرده ایم که کار اجرایی آن در قم به پایان رسیده و طرح آماده رونمایی است که البته فعالیت آغاز شده است، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا رونمایی انجام نشده که به طور قطع به صورت نشست تصویری (ویدئو کنفرانس) این اقدام انجام می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این طرح در تهران با سرعت پیش می‌رود و پیشرفت قابل توجهی داشته است و در ۶ کلانشهر دیگر هم در دست اجراست و ما گزارش‌هایی در این خصوص در طول هفته دولت به مردم خواهیم داد.

وی درباره اقدامات وزارتخانه متبوعش برای توسعه هوش مصنوعی به بهره برداری از ابررایانه بزرگ ایرانی اشاره کرد و افزود: این ابررایانه جزو ۵۰۰ ابررایانه برتر دنیاست که برای پردازش اطلاعات و رسیدن به نتایجی در بخش هوش مصنوعی حائز اهمیت است و این طرح هم بهمن آماده بهره برداری است.

وی در خصوص راه اندازی مراکز داده گفت: نخستین مرکز داده با حضور رئیس جمهور در شهر تهران افتتاح شد و مرکز دوم هم با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در تبریز آغاز به کار کرد و در هفته دولت بنا داریم بزرگترین مرکز داده زیرساختی شبکه ملی اطلاعات را که برای پیام رسان‌ها و موتور‌های جستجو قابل استفاده است با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان رونمایی شود که کار اجرایی آن تمام شده و در حال استقرار تجهیزات سخت افزاری و سرور‌ها در درون آن است که تحولی برای صنعت داخلی ما محسوب می‌شود.

وزیر ارتباطات درباره برنامه‌های فضایی وزارتخانه هم گفت: ۵ ماهواره دیگر در دستور کار است که در حال هماهنگی با وزارت دفاع هستیم تا پرتاب‌هایی را امسال داشته باشیم و قرار بود خرداد یک پرتاب انجام شود که به دلیل اطمینان خاطر از عملکرد پرتابگر و صحت عملکرد همه برنامه‌ها این اقدام با تأخیر انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای آنتن دهی مناسب شبکه تلفن همراه در همه مناطق کشور چه اقدامی انجام شده است گفت: مردم در بحث پوشش تلفن همراه انتظار پوشش حداکثری دارند که حقشان هم هست، اما برای پوشش دادن تلفن همراه نیازمند دکل‌های قوی هستیم که اغلب اپراتور‌ها برای نصب دکل‌ها چالش دارند، زیرا مردم نگران سلامتی خود هستند و اجازه نصب دکل را نمی‌دهند و برخی اوقات هم شکایت می‌کنند که دکل نصب شده برای حفظ سلامت مردم جمع آوری شود.

آذری جهرمی افزود: البته نگرانی‌های مردم بجاست و ما اطمینان می‌دهیم که برای نصب دکل‌ها همه استاندارد‌ها رعایت می‌شود و به سلامتی مردم اهمیت می‌دهیم.

وی گفت: در عین حال اگر کسی در هر منطقه‌ای از کشور از پوشش دهی تلفن همراه شکایتی دارد با تلفن ۱۹۵ تماس بگیرد.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : خبر ویژه،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست