رایزنی ایران برای اعزام فضانورد محقق

رئیس سازمان فضایی ایران از آغاز رایزنی با یک کشور پیشرفته در عرصه اعزام فضانورد خبر داد و گفت: در تلاش هستیم با همکاری یکی از کشورها، فضانورد محقق به ایستگاه فضایی ارسال کنیم.

مرتضی براری در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص پروژه اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی گفت: رایزنی برای مشارکت با یک کشور پیشرفته در خصوص اعزام فضانورد ایرانی آغاز شده است اما تا زمانی که نهایی نشود، نمی‌توان در مورد آن اطلاع رسانی کرد.

وی با بیان اینکه مطابق با تاکید وزیر ارتباطات، سازمان فضایی ایران همکاری با یک کشور پیشرفته را برای اعزام فضانورد آغاز کرده است، ادامه داد: ما رایزنی خود را شروع کردیم و امیدواریم با یکی از کشورها برای این کار به توافق برسیم اما هنوز این کشور نهایی نشده و پس از نهایی شدن، نام کشور را اطلاع رسانی می‌کنیم.

براری با تاکید بر اینکه تلاش این است که با همکاری یک کشور، بتوانیم فضانورد محقق به جای فضانورد گردشگر به ایستگاه فضایی ارسال کنیم، افزود: هدف از اجرای این طرح مشارکت در پروژه‌های بین‌المللی است. به این معنی که دانشمندان ایرانی با حضور در مدار زمین و یا ایستگاه فضایی، بتوانند در پروژه‌های بین المللی تحقیقاتی نقش آفرینی کنند.

وی با اشاره به اینکه با یک کشور به صورت مستقیم وارد مذاکره شده‌ایم، گفت: مسیر رایزنی باید طی شود و در آینده نزدیک، برنامه زمان بندی اجرای این پروژه را اعلام می‌کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران در مورد اینکه آیا برنامه ریزی برای اعزام فضانورد مطابق با سند برنامه ششم توسعه کشور پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: در سند برنامه ششم توسعه به این موضوع اشاره نشده است. برنامه‌های فضایی در این سند که تا سال ۱۴۰۰ تدوین شده، شفاف بوده و مربوط به بومی سازی فناوری فضایی و پرتاب و قراردادن ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی در مدار است.

وی ادامه داد: اما در برنامه توسعه ۱۰ ساله فضایی کشور که تا افق ۱۴۰۴ پیش بینی شده، موضوع اعزام فضانورد مطرح است که در خصوص این برنامه در جلسات شورای عالی فضایی بحث خواهیم کرد.

براری گفت: هماهنگی‌ها برای اخذ وقت از دفتر رئیس جمهور ادامه دارد تا بتوانیم جلسه شورای عالی فضایی را در دولت دوازدهم برگزار کنیم.

به گزارش مهر، در حال حاضر تنها سفینه‌ای که قابلیت اعزام انسان به فضا را دارد، فضاپیمای سایوز کشور روسیه است. با این حال به نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن این پروژه، فضانورد ایرانی احتمالاً با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام شود. البته بر اساس پیش بینی‌های ناسا، قرار است پرواز دو سفینه آمریکایی سال ۲۰۲۰ آغاز شود و پس از آن فضانوردان آمریکا احتمالاً با این سفینه‌ها عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شوند.

در این زمینه پیش از این نیز رئیس سازمان فضایی ایران به مهر گفته بود: در ایستگاه بین المللی فضایی بسیاری از محققان از کشورهای مختلف مستقر می‌شوند و ما نیز قصد داریم امکان اعزام فضانورد به ایستگاه فضایی را محقق کنیم. برای مثال کشوری مانند امارا

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد نمونه دوم ماهواره «پارس یک» در مراحل پایانی است و امسال…
آخرین مطالب : اخبار،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست