زارع‌پور: رشد و توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور محقق می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال می‌توان گام بسیار بلندی به سمت رشد و توسعه اقتصادی در این حوزه در کشور و تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی تا سال ۱۴۰۴ برداشت.

به گزارش داتیکا به نقل از ایرنا، «عیسی زارع‌پور»‌ در نخستین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین جلسه این کارگروه تاکید کرد: این کارگروه با توجه به ظرفیت‌های حوزه فناوری اطلاعات و تحولاتی که این فناوری در همه ارکان جامعه ایجاد کرده است با ابتکار عمل هیات دولت و دستور رئیس‌جمهوری تشکیل شده است.

وی گفت: بر اساس اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی، همه اختیارات هیات وزیران و رئیس‌جمهوری در موضوع اقتصاد دیجیتال به این کارگروه تفویض شده و مصوبات آن عین مصوبات هیات‌ وزیران است و تصمیماتی که در این کارگروه گرفته می‌شود به‌منزله تصمیم رئیس‌جمهوری است.

زارع‌پور ابراز امیدواری کرد با شرایطی که ایجاد شده است به همت دوستان بتوانیم تصمیمات مهم و کلیدی اتخاذ کنیم تا جایگاه شایسته‌ای برای جمهوری اسلامی در بهره‌گیری از فناوری اطلاعات، هم در حکمرانی و هم در توسعه اقتصاد دیجیتال و در یک‌کلام تحول دیجیتال را رقم بزنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح‌کرد: ارتباطات و فناوری ارتباطات حوزه‌ای راهبردی برای کشور است که با بهره‌گیری از آن نه‌تنها مشکلات کشور را می توانیم حل کنیم، بلکه می‌توانیم در سطح جهانی هم در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی در خاتمه تأکید کرد: باید از فرصتی که پیش‌آمده است حداکثر استفاده را ببریم تا بتوانیم به‌سرعت موانع کسب‌وکارهای دیجیتال و بحث اقتصاد دیجیتال را برطرف کنیم و به اهداف تعیین‌شده یعنی رسیدن به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی تا سال ۱۴۰۴ دست پیدا کنیم.

در ادامه این جلسه آیین‌نامه داخلی کارگروه به‌منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بالقوه دستگاه‌های اجرایی و اختیارات تفویض شده اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ به کارگروه به منظور حمایت از زیست‌بوم اقتصاد دیجیتال کشور، که مصوبه کمیسیون راهبری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال بود، به تصویب رسید.

در ادامه حاضران به بیان نقطه‌نظرات خود درباره ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ایجادشده با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال و ورود فوری به موضوعات اولویت‌دار برای رفع موانع کسب‌وکارهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداختند.

نخستین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، با حضور «احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و نمایندگان تام‌الاختیار سایر دستگاه‌های عضو، به ریاست «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش ایرنا، هیات‌ وزیران در جلسه هشت دی‌ماه ۱۴۰۰ در راستای تصمیم دولت مبنی بر تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با هدف راهبری و هماهنگی توسعه اقتصاد دیجیتال و دستیابی به کسب سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد کشور، ترکیب کارگروه مذکور و حدود اختیارات تفویضی خود در آن را تعیین کرد.

به‌موجب این مصوبه، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مرکب از وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تشکیل‌شده است.

اختیارات هیات‌وزیران در تصویب مقررات مربوط به موضوعات یادشده، بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به وزرای عضو کارگروه تفویض شده است.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات،کسب و کار

آخرین اخبار

فهرست