ادعای فیسبوک درباره مقصر هک بزوس !

واتسپ

داتیکا-فیس بوک اعلام کرده است که در ماجرای هک شدن گوشی جف بزوس توسط ولیعهد عربستان سعودی، سیستم عامل iOS و شرکت اپل مقصر است نه پیام رسان واتساپ!

به گزارش داتیکا و به نقل از فارنت، هفته گذشته بود که رسانه‌ها فاش کردند ولیعهد عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ توانسته است گوشی جف بزوس بنیان‌گذار آمازون و یکی از ثروتمندترین افراد جهان را هک کند.

در چرایی این اتفاق گفته می‌شود که نشریه واشنگتن پست که متعلق به جف بزوس است در حال تحقیق بر روی قتل جمال خاشقچی خبرنگار این رسانه است که با دستور ولیعهد سعودی اتفاق افتاد. به‌نظر می‌رسد این اقدام در تلاش برای یافتن یک نقطه ضعف در جف بزوس انجام شده است تا روند تحقیقات در مورد قتل خاشچی متوقف شود.

این حمله سایبری به وسیله یک فایل ویدیویی ۴٫۲۲ مگابایتی صورت گرفته است که در پیام‌رسان واتساپ از جانب یک شماره متعلق به شاهزاده سعودی برای جف بزوس ارسال شده است. سعودی‌ها در طراحی این بدافزار به‌گونه‌ای اقدام کرده‌اند که حتی با باز نشدن کلیپ نیز، دسترسی به همه اطلاعات و پرونده‌ها میسر شود.

فیس بوک: در هک گوشی جف بزوس اپل مقصر است نه واتساپ
برخی از افراد در این ماجرا فیسبوک را مقصر می‌دانند. لازم به ذکر است فیس بوک در سال ۲۰۱۴ با خرید واتساپ خود را به عنوان مالک این پیام‌رسان محبوب مطرح کرد. این در حالی است که Nicola Mendelsohn معاونت فیس بوک با این فرضیه موافق نیست و معتقد است که در این ماجرا نوک پیکان اتهامات باید به سمت اپل و سیستم عاملش باشد. ظاهرا فیس بوک قصد دارد در این ماجرای ناگوار دامن خود را پاک نگه دارد.

سال گذشته مشاور امنیتی جف بزوس با استخدام کارشناس از FTI Consulting سعی کرد این ماجرا را موشکافی کند. در گزارشات آمده بود که دزدی اطلاعات از گوشی هوشمند جف بزوس چند ساعت پس از دریافت این ویدیو آغاز شد و حجم مبادلات داده در گوشی او ۲۹ هزار درصد افزایش یافته است.

Nicola Mendelsohn در گفتگو با بی بی سی نیز ضمن رد این موضوع که فیس بوک و واتساپ در این ماجرا مقصر است، اعلام کرده است که این موضوع مثل این است که شما یک ایمیل حاوی بدافزار را دریافت کرده باشید، تنها در صورتی به آن بدافزار آلوده می‌شوید که ایمیل را باز نمایید.

فیس‌بوک از یک سیستم رمزنگاری دو طرفه استفاده می‌کند و تنها نقش اطلاعات دهنده پیام را دارد. او می‌گوید طبق این فرضیه سیستم عامل دستگاه مورد استفاده کاربر نقش اساسی را در فعالیت این بدافزار داشته است.

رمزنگاری دوطرفه واتساپ حالا صرفا بررسی کدهای مخرب را سخت‌تر کرده است
با این حال بررسی‌های FTI Consulting نشان می‌دهد سیستم رمزنگاری دو طرفه واتساپ تنها زمان بررسی کدهای مخرب در فرایند هک گوشی آیفون جف بزوس را به تاخیر انداخته است. برخلاف اظهار نظرهای فیس بوک، اپل تاکنون هیچ اظهار نظری در رابطه با این ماجرای پر سر و صدا نداشته است.

چند ماه پیش واتساپ از شرکت اسراییلی NSO Group به دلیل انتشار نرم افزارهای نظارتی برای واتساپ شکایت کرد. این نرم افزارها می‌توانستند از آسیب‌پذیری‌های موجود در واتساپ برای نظارت بر کاربران بدون اطلاع آن‌ها استفاده کنند. با این حال NSO Group این موضوع را در کرد و اعلام داشت به شدت با چنین موضوعاتی مبارزه خواهد کرد.

 

برچسب‌ها : ،،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : مدیریت رسانه

آخرین اخبار

فهرست