مخابرات سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان در کرمانشاه سرمایه‌گذاری کرد

مدیرعامل شرکت مخابرات استان کرمانشاه گفت: این شرکت سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان در زیرساخت‌های تلفن ثابت، همراه و دیتا (اینترنت) سرمایه‌گذاری کرد.

به گزارش داتیکا به نقل از ایرنا، «مسیب قبادیان» روز یکشنبه در نشستی خبری در سرسرای اجتماعات شرکت مخابرات استان با اعلام اینکه با سرمایه گذاری های انجام شده، سال گذشته دسترسی ۳۰۰ روستای دیگر در استان به اینترنت فراهم شد، افزود: اکنون استان کرمانشاه ۲۹۰ روستای بالای ۲۰ خانوار دارد که به اینترنت دسترسی ندارند.

به گفته او از این تعداد اتصال به شبکه اینترنت ۱۶۰ روستا بر عهده همراه اول گذاشته شده و مابقی نیز به ایرانسل واگذار شده است.

او گفت: از کل تعهدات همراه اول فقط ۵۵ روستا باقی مانده که امیدواریم با تامین تجهیزات امکان اتصال این روستاها نیز به شبکه اینترنت فراهم شود.

وی تصریح کرد: طبق قانون در راستای دسترسی مردم به اینترنت با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه گام بر می داریم.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان کرمانشاه در ادامه به اجرای ۲۰۰ کیلومتر فیبرنوری در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: بیشتر این عملیات با هدف تامین زیرساخت های ارتباطی در مناطق روستایی استان انجام شده است.

قبادیان افزود: امسال نیز برنامه اجرای ۳۰۰ کیلومتر فیبر نوری برای اتصال بازارچه های مرزی و روستاهای در مسیر را دنبال می کنیم.

تقویت سیستم های انتقالی با توجه به رشد ترافیک تلفن ثابت و ایجاد ۵۰ نقطه در سطح استان و افزایش ۱۰ برابری ظرفیت انتقال دیگر موضوعی بود که قبادیان به آن پرداخت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به چالش های پیش رو در توسعه ارتباطات پرداخت و گفت: از آنجایی که مخابرات از بودجه عمومی استفاده نمی کند، لذا طرح های توسعه ای آن از محل درآمدهایش است.

قبادیان شرایط کرونا، تورم، تحریم و افزایش نرخ ارز را بزرگترین چالش ها برشمرد که فشاری مضاعف بر مخابرات ایجاد کرده است.

مخابرات سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان در کرمانشاه سرمایه‌گذاری کرد

دخل و خرج مخابرات باهم همخوانی ندارد

آنچنان که مدیرعامل شرکت مخابرات استان کرمانشاه توضیح داد: در حوزه تلفن ثابت تا ۷۰ درصد نیازمندی های تجهیزاتی در داخل کشور تامین می شود اما این موضوع در حوزه تلفن همراه برعکس است و تا ۷۰ درصد تکنولوژی و قطعات از خارج از کشور تامین می شود.

قبادیان گفت: در آمد مخابرات به ریال است و هزینه هایش به دلار ضمن اینکه از سال ۸۲ تا کنون نرخ تعرفه تلفن ثابت افزایش پیدا نکرده است و به این موضوع باید اجرای هم کدسازی و کاهش کدهای بین شهری به یک دهم و به تبع کاهش درآمد اضافه شود.

او افزود: هر خط تلفن ثابت ماهیانه سه هزار و ۸۰۰ تومان درآمد دارد در حالی که هزینه های آن در ماه ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان می شود.

قبادیان تاکید کرد که اگر نتوانیم مخابرات را همگام با تکنولوژی روز دنیا پیش ببریم این موضوع بر سایر حوزه های کشور تاثیر منفی می گذارد، نمونه اش هم فعالیت پنج هزار شرکت دانش بنیان با درآمد سالیانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بر روی پلتفرم ICT است.

وی تاکید کرد: هر کشوری که در حوزه ICT رشد کند در صنعت و اشتغال نیز رشد می کند.

افزایش سرقت کابل

مدیرعامل شرکت مخابرات استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش افزایش سرقت کابل های مخابراتی را به عنوان چالش دیگر مطرح کرد و گفت: سال گذشته چهار و نیم میلیارد تومان خسارت سرقت داشتیم.

قبادیان با بیان اینکه سرقت از مخابرات انرژی زیادی می گیرد، افزود: با قطع یک متر کابل ارتباط مخابراتی چهار هزار مشترک قطع می شود.

او میزان سرقت ها در سال گذشته را سه برابر سال ۹۸ اعلام کرد و گفت: خیلی از این سرقت ها ممکن است با انگیزه خرابکاری انجام شود چرا که به دلیل ارزانتر بودن اینترنت ، نیاز مردم به تلفن ثابت بیشتر شده است.

اینترنت ۵G آبانماه به کرمانشاه می آید

قبادیان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص راه اندازی سایت اینترنت ۵G همراه اول در کرمانشاه نیز گفت: طبق برنامه امسال تمام کلانشهرها باید به یک سایت مجهز شوند و آبان ماه نوبت کرمانشاه است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت در ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست