اخبار عمومیلبه دانش

مریخ نورد چین اولین عکس‌های گرفته شده از سیاره سرخ را ارسال کرد

بعد از آمریکا، چین دومین کشور جهان است که موفق شد اولین کاوشگر خود را به سیاره سرخ بفرستد. بعد از فرود موفقیت آمیز، اکنون مریخ نورد «ژورونگ» ( Zhurong) اولین تصاویر گرفته شده از سیاره سرخ را ارسال کرده است.

به گزارش داتیکا به نقل از دیجیاتو، سازمان ملی امور فضایی چین(CNSA) تصاویر گرفته شده توسط ژورونگ را در وب‌سایت خود منتشر کرده است. یکی از عکس‌ها که سیاه و سفید است، با کمک دوربین‌های متصل شده در قسمت جلویی ژورونگ گرفته شده است.

عکس دیگری نیز توسط دوربین متصل شده به قسمت عقب ژورونگ گرفته شده است که صفحات خورشیدی این مریخ نورد چینی را به همراه خاک سرخ و سنگ‌های روی سطح این سیاره نشان می‌دهد. صفحات خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز ژورونگ طراحی شده‌اند.

این کاوشگر چند روز قبل بر سطح مریخ فرود آمد. با این فرود موفقیت آمیز چین توانست به دومین کشور بعد ا زآمریکا تبدیل شود که کاوشگری را به موفقیت به سطح سیاره سرخ ارسال می‌کند. البته اتحاد جماهیر شوروی نیز پیشتر و در سال ۱۹۷۳ توانسته بود فضاپیمای «مارس ۳» را با موفقیت روی مریخ فرود بیاورد اما این کاوشگر تنها توانسته ۲۰ ثانیه با آن ارتباط برقرار کند، بنابراین نمی‌توان ماموریت این کشور را موفقیت آمیز تلقی کرد.

مریخ نورد چینی مجهز به دوربین‌ها، حسگرها و رادارهای مختلفی است و با کمک شش چرخ خود روی سیاره سرخ در منطقه‌ای به نام Utopia Planitia کاوش خواهد کرد. چینی‌ها کاوشگر خود را به ابزارهایی برای کانی شناسی، بررسی ماهیت محیطی و همچنین هواشناسی آن منطقه مجهز کرده‌اند. همچنین این کاوشگر نیز مانند نمونه‌های آمریکایی مجهز به ابزار لیزری برای ارزیابی ترکیبات شیمیایی سنگ‌ها است و از ابزار دیگری نیز برای جستجوی یخ در عمق خاک بهره می‌برد. وزن این کاوشگر حدود ۲۴۰ کیلوگرم است.

رقابت در صنعت فضایی روزبه‌روز شدیدتر می‌شود و حالا باید دید این مریخ نور قرار است چه ماموریت‌هایی را به سیاره سرخ به انجام برساند.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،لبه دانش

آخرین اخبار

فهرست