پرتاب ماهواره ظفر جهشی در دستیابی به فناوری فضایی

رئیس سازمان فضایی ایران پرتاب ماهواره ظفر و قرار گیری این ماهواره در مدار زمین را جهشی قابل توجه در دستیابی ایران به فناوری فضایی عنوان کرد.

به گزارش داتیکا به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی براری درباره جزئیات پرتاب ماهواره ظفر که قرار است با ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاب شود و چشم انداز ایران در حوزه فناوری فضایی تشریح کرد.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرتاب ماهواره ظفر اظهار داشت: تمامی فعالیت های اجرایی برای پرتاب این ماهواره انجام شده و این ماهواره کاملاً آماده پرتاب است.

براری با بیان اینکه چهار تیم برای آماده سازی ماهواره ظفر همکاری کرده اند، خاطرنشان کرد: هم اکنون آماده سازی پایگاه پرتاب، آماده سازی ماهواره، آماده سازی استقرار ایستگاه ماهواره و اتصال ماهواره و ماهواره بر انجام شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: تست های کاملی از ایستگاه هدایت و کنترل و دریافت اطلاعات ماهواره انجام شده و همه چیز آماده پرتاب ماهواره از ایستگاه زمینی به مدار زمین است.

وی با اشاره به سه مأموریت تصویر برداری از پایش پدیده های روی زمین، ذخیره و ارسال داده ها و نیز اندازه گیری تشعشعات فضایی به عنوان مأموریت های ماهواره ظفر، یادآور شد: این ماهواره می تواند از ۲۵۶ نقطه پیام ارسال کند که این پیام می تواند به صورت صوتی و یا متنی انجام شود.

براری این ویژگی را کاربردی برای استفاده از فناوری اینترنت اشیاء در ماهواره ها عنوان کرد و گفت: با اجرای این مأموریت می توان از سنسورهای ماهواره برای دریافت اطلاعات روی زمین استفاده کرد و در مناطقی که امکان دریافت اطلاعات و دیتا امکان پذیر نیست، ماهواره می تواند در این مقاصد کاربرد داشته باشد.

رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: در زمینه اندازه گیری تشعشع نیز با توجه به اینکه تصمیم داریم به مدار زمین در لایه های ژئو و لئو دست پیدا کنیم، اطلاعاتی که از تشعشعات فضایی به دلیل پدیده های کهکشانی از این ماهواره دریافت می شود، می تواند برای متخصصان کاربردی باشد.

مسیر پرپیچ و خم فناوری را طی کرده ایم

وی با بیان اینکه با ساخت ماهواره ظفر  مسیر تحقیق و توسعه فناوری فضایی در کشور طی شده است، اظهار داشت: تمام تست های این ماهواره به صورت موفقیت آمیز انجام شده و هر کدام از مراحلی که در راستای ساخت این ماهواره انجام شده، یک موفقیت به حساب می آید. در این راستا تقریباً اکثر راه و مسیرهای پرپیچ و خم فناوری را طی کرده ایم و قرارگیری ماهواره در مدار، آخرین مرحله محسوب می شود.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: عزم مان را جزم کرده ایم که به مدار فضایی زمین دست پیدا کنیم و از این پس اقدامات فضایی در حوزه ماهواره را پیوسته دنبال خواهیم کرد تا به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم.

براری تأکید کرد: حتی اگر ماهواره در مدار قرار نگیرد، باز هم به منزله شکست نیست و ما درصد بالایی از موفقیت را در حوزه فناوری فضایی طی کرده ایم.

ماهواره پیام سه دقیقه در خلاء فعال بود

وی با بیان اینکه مسیر فناوری فضایی در هر مرحله می تواند یک موفقیت محسوب شود، اظهار داشت: برای اولین بار است که می خواهیم ماهواره ایرانی را به مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر از زمین و در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهیم.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در ماهواره پیام، مسیر انتخاب شده برای مدار ۵۰۰ کیلومتری بود که این ماهواره با موفقیت از پایگاه بلند شد و مرحله اول پرتاب را با موفقیت طی کرد اما زمانی که به ارتفاع بالای ۵۰۰ کیلومتر رسید، ۴۰ ثانیه زمان کم آورد و با این حال سه دقیقه در خلاء فعال بود و عملکرد ارسال دیتا را انجام داد.

براری تصریح کرد: به این ترتیب ما می توانیم بگوییم این ماهواره نیز با شکست همراه نبوده و ما توانستیم این ماهواره را به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب کنیم. اما هم اکنون برای ماهواره ظفر قصدمان پرتاب به بالای ۵۰۰ کیلومتری زمین است که یک موفقیت در چرخه فناوری فضایی محسوب می شود.

دستیابی به ارتقاء مداری با «ماهواره بر سیمرغ»

وی با اشاره به جزئیات ماهواره بر ایرانی سیمرغ و تفاوت آن با ماهواره بر سفیر گفت: ماهواره بر سفیر، ماهواره ایرانی را در اندازه ۵۰ کیلوگرم و در مدار ۲۵۰ کیلومتری از سطح زمین با طول عمر ماندگاری ۴۵ روز قرار داد اما ماهواره بر سیمرغ قابلیت حمل ماهواره تا ۲۵۰ کیلوگرم را دارد و در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار می گیرد و به نوعی با این ماهواره بر شاهد ارتقای مداری خواهیم بود. همچنین طول عمر این ماهواره بر به ۵ سال می رسد و برخلاف ماهواره بر سفیر که در مدار بیضوی زمین قرار گرفت، سیمرغ می تواند به صورت دایروی، دور کره زمین در هر ۹۴ دقیقه بچرخد.

براری خاطرنشان کرد: طول عمر ماهواره ظفر بیش از یک و نیم سال در نظر گرفته شده که با ماهواره بر سیمرغ و با وزنی حدود ۱۳۰ کیلوگرم قرار است به فضا پرتاب شود. این یک جهش فناوری است که می تواند ایران را به یک مدار عملیاتی در سطح زمین برساند و این ماهواره یک مسیر تحقیقاتی را طی کند.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: هر مرحله از انجام این پروژه، یک موفقیت محسوب می شود و برای طراحی و ساخت ماهواره ظفر ۸۰ متخصص حدود سه سال زمان گذاشته و کار کرده اند.

ایران یکی از ۶ کشور دنیا در ساخت پایگاه پرتاب

معاون وزیر ارتباطات همچنین با بیان اینکه ایران به دانش ساخت پایگاه پرتاب دست یافته است، گفت: هم اکنون ۶ کشور در دنیا توانایی ساخت پایگاه پرتاب ماهواره را دارند که ایران یکی از آنهاست و ما موفق شده ایم که در کلاس جهانی به این دانش دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه به دانش چرخه کامل فناوری فضایی تسلط پیدا کرده ایم، اظهار داشت: پرتاب ماهواره امید در مدار ۲۵۰ کیلومتری سطح زمین که حدود ۱۴ سال پیش انجام شد، اولین گام ایران در رسیدن به فناوری فضایی بود و امروز با پرتاب ماهواره ظفر به بالای مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین، این فناوری را تثبیت می کنیم. اگرچه خطاها و ناشناخته هایی در این مسیر وجود دارد اما با پیوستگی و تکرار این فرآیند، عزممان را جزم کرده ایم که به مدار بالای زمین دست پیدا کنیم.

سال آینده چندین ماهواره پرتاب می کنیم

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در ادامه برنامه های دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره، سال آینده برنامه پرتاب چندین ماهواره مخابراتی و سنجشی را در دستور کار داریم، گفت: قصد توقف در حوزه پرتاب ماهواره را نداریم و تمام تلاشمان این است که بتوانیم ابتدا به مدار پائین زمین که در ارتفاع ۵۰۰ تا هزار کیلومتر است، دست پیدا کنیم و پس از آن ماهواره خود را در مدار ژئو که ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین است، قرار دهیم.

وی یادآور شد: تست ماهواره پیام از نظر ما موفقیت آمیز بود چرا که در دنیا نیز کمتر سابقه دارد که یک کشور در دومین پرتاب خود، ماهواره ای را به بالای ۵۰۰ کیلومتری مدار زمین برساند.

براری ادامه داد: حدود ۱۱ کشور در جهان توانمندی پرتاب و قرارگیری ماهواره در مدار را دارند که یکی از این کشورها، ایران است. بر این اساس برنامه ما این است که ماهواره بعدی خود را در مدار ۷ هزار کیلومتری زمین تست کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران تأکید کرد: زمان تولید بعدی ماهواره ها را به کمتر از یک سال می رسانیم چرا که هم اکنون توانایی تولید ماهواره در کشور وجود دارد.

وی افزود: ایران به دنبال دستیابی به فناوری صلح آمیز فضایی است و موضوع ماهواره بر با موشک کاملاً متفاوت بوده و این دو موضوع، فناوری های متفاوتی دارند. بنابراین تلاشمان این است که به صورت کاملاً شفاف، تکنولوژی پرتاب ماهواره و انجام پروژه های مربوط به آن را برای مردم اطلاع رسانی کنیم و معتقدیم چیز پنهانی نداریم.

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد نمونه دوم ماهواره «پارس یک» در مراحل پایانی است و امسال…
آخرین مطالب : خبر ویژه،فناوری ارتباطات

آخرین اخبار

فهرست