کسب و کار‌های اینترنتی از قرنطینه و کرونا چه سودی بردند؟

مهدی غیبی کارشناس آی‌تی با تاکید بر اینکه امروز زیرساخت‌های توسعه کسب وکار‌های اینترنتی فراهم شده است، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به امکاناتی که فراهم شده چه از لحاظ پهنای بند و چه لحاظ پشتیبانی فضای بسیار خوبی فراهم شده و به نظر می‌رسد که می‌تواند به این حوزه خیلی امیداور بود، اما خوب به طور طبیعی کمبود‌های نیزدر این باره وجود دارد، به خصوص در حوزه قوانین و مقررات، در این رابطه لازم است قوانین به روز و کارآمد به تصویب برسد، تا از مشکلاتی که ممکن است در این حوزه رخ بدهد، جلوگیری کند، یا اینکه بتواند آن‌ها را در اسرع وقت حل و فصل کند.

به گزارش داتیکا به نقل از فرارو، ویروس کرونا با وجود تمام مشکلات و مصیبت‌هایی که برای مردم به همراه داشت، فرصتی برای کسب و کار‌های نو در جهت تغییر رفتار مردم به وجود آورد که زندگی هوشمند و استفاده از تکنولوژی‌های نوین را در زندگی روزمره خود امتحان کنند. چنانچه استارتاپ‌ها بتوانند تجربه خوبی را در این مدت برای کاربران فراهم کنند، پس از خاتمه یافتن یا کمرنگ شدن این مشکل نیز آن‌ها به استفاده از این خدمات آنلاین ادامه خواهند داد.

تغییرات تنها به رفتار مصرف‌کنندگان ختم نمی‌شود و ارائه‌دهندگان محصولات و خدمات نیز باید نسبت به نحوه ارائه خود تغییراتی بدهند تا کمترین آسیب را در این دوره ببینند. در این رابطه تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان، عمده‌فروش‌ها، خرده‌فروش‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات به دنبال راهکار‌های نوینی هستند تا بتوانند خود را با شرایط جدید وفق دهند.

سکه شدن دوباره فعالیت کسب و کار‌های اینترنتی بعد از قرنطینه دو هفته‌ای!کسب و کار‌های اینترنتی از کرونا چه منافعی بردند؟

مهدی غیبی کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قرنطینه دوباره برای کسب و کار‌های اینترنتی فرصت خوبی را فراهم آورده است، اظهار داشت: در سه ماه ابتدایی که کرونا شیوع پیدا کرده بود، به دلیل تعطیلی‌هایی که رخ داد، بسیاری از مردم برای رفع نیاز‌های خود روی به استفاده از کسب و کار‌های اینترنتی آوردند، اما نکته مهمی که وجود داشت، این بود که به دلیل غافلگیری که صورت گرفت، بعضا در ارائه خدمات آن‌ها مشکلاتی وجود داشت، اما هرچه که زمان گذشت اوضاع بهبود پیدا کرد و کار‌ها روی روال افتاد.

وی افزود: آن تعطیلات تجربه بسیار خوبی بود برای تمامی کسب و کار‌هایی که زمینه فعالیت در فضای مجازی را نداشتند، زیراکه آن‌ها نیز به این ضرورت پی بردند تا در این حوزه وارد شوند، در این دفعه نیز که قرنطینه اعلام شده، آن‌ها با آمادگی به استقبال این مسئله رفته‌اند که این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است، به نظر می‌رسد به مرور زمان کسب و کار‌های اینترنتی در حال جا افتادن هستند، این کار چندین منفعت دارد.

غیبی اظهار داشت: اول اینکه باعث می‌شود، رونق کسب و کار‌ها در چنین شرایطی که باید صنوف فیزیکی تعطیل شوند، ادامه پیدا کند، به بیان دیگر آن‌ها می‌توانند از طریق غیر حضوری به فعالیت خود ادامه دهند و مشکلات ناشی از تعطیلی‌ها گریبان آن‌ها را نمی گیرد، دوم هم اینکه هزینه تمام شده برای ایجاد یک شغل از طریق بستر فضای مجازی بسیار کاهش خواهد یافت و این موضوع می‌تواند منجر به اشتغال زایی بسیار زیادی شود، دست آخر نیز از هزینه‌های زیادی جلوگیری خواهد شد، از جمله اینکه مصرف بنزین کاهش می‌یابد و در زمان و وقت صرفه جویی خواهد شد.

این کارشناس آی‌تی با تاکید بر اینکه امروز زیرساخت‌های توسعه کسب وکار‌های اینترنتی فراهم شده است، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به امکاناتی که فراهم شده چه از لحاظ پهنای بند و چه لحاظ پشتیبانی فضای بسیار خوبی فراهم شده و به نظر می‌رسد که می‌تواند به این حوزه خیلی امیداور بود، اما خوب به طور طبیعی کمبود‌های نیز در این باره وجود دارد، به خصوص در حوزه قوانین و مقررات، در این رابطه لازم است قوانین به روز و کارآمد به تصویب برسد، تا از مشکلاتی که ممکن است در این حوزه رخ بدهد، جلوگیری کند، یا اینکه بتواند آن‌ها را در اسرع وقت حل و فصل کند.

تغییر دید نسبت به کسب و کار‌های اینترنتی

وی با تاکید بر اینکه کرونا دید بسیاری از مردم و صاحبان مشاغل را نسبت به کسب و کار‌های اینترنتی تغییر داده است، بیان داشت: تا قبل از کرونا شاید خرید اینترنتی و یا ارائه خدمت به صورت غیر حضور خیلی در جامعه ملموس نبود و به نوعی برای همه جا نیفتاده بود، اما امروز بعد از گذشت چندین ماه از شیوع کرونا این مسئله به خوبی تبیین شده است که باید یکسری از کار‌های ما به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت انجام شود، زیرا که این موضوع باعث می‌شود، هزینه‌های افراد تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

این کارشناس فناوری اطلاعات یادآور شد: ریموت شدن بسیاری از کسب و کارها، به این معنی که بسیاری از مشاغل از جمله شرکت‌ها فعالیت روزانه خود را دیگر غیر حضوری و در منزل انجام می‌دهند، اتفاقی که تا یک سال گذشته در ایران چیزی شبیه به شوخی بود، اما الان ملاحظه می‌کنید، که بسیاری از کارفرمایان و کارمندان خود را به این دورکاری عادت داده اند و راضی نیز هستند، چرا که هزینه‌های آن‌ها با کاهش بسیار زیادی همراه بوده است.

غیبی در ادامه با اشاره به اینکه کسب و کار اینترنتی‌ای در این شرایط موفق است که در بحث دلیوری و یا همان ارسال محصولش به مشتری موفق عمل کند، گفت: از این به بعد شما مشاهده خواهید کرد کسانیکه درک بهتر و هوشمندانه تری از بازار دارند، در بحث دلیوری بسیار برنامه ریزی خواهند کرد، چرا که این موضوع تعیین کننده سهم شرکت‌ها از بازار است، این در حالی است که نظارت بر روی فعالیت‌های کسب و کار‌های اینترنتی نیز در زمانی که تقاضا برای آن‌ها افزایش یافته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این رابطه لازم است مسئولان و متولیان امر نظارت‌های بسیار جدی و موثری را به عمل آورند تا در این زمینه شاهد وارد شدن ضرر و زیان به کسی نباشیم.

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،نقد و نظر

آخرین اخبار

فهرست