اخبار عمومی

وزیر بازرگانی احتمالی آمریکا: دلیلی برای برداشتن تحریم‌های هواوی نمی‌بینم

وزیر پیشنهادی جو بایدن برای وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا گفت که «دلیلی نمی‌بیند» تا هواوی و دیگر شرکت‌های چینی را از لیست تحریم‌های آمریکا خارج کند.

به گزارش داتیکا به نقل از دیجیاتو، با توجه به تغییر دولت در آمریکا برخی امیدوار هستند که دولت جدید موضع ملایم تری در قبال هواوی در پیش بگیرد. اما رخ دادن چنین اتفاقی با توجه به سخنان تازه وزیر احتمالی وزارت بازرگانی کم شده است.

«جینا ریموندو»، فرماندار ایالت رود آیلند و وزیر پیشنهادی بایدن برای وزارت بازرگانی در پاسخ به سؤالات کتبی سناتورهای حزب جمهوری خواه درباره هواوی، تراشه ساز چینی SMIC و دیگر کمپانی‌های چینی گفت: «من درک می‌کنم که شرکت‌ها به خاطر ریسکی که برای امنیت ملی یا منافع خارجی آمریکا دارند در لیست تحریم‌های اقتصادی یا نظامی گذاشته می‌شوند. من در حال حاضر دلیلی نمی‌بینم تا باور کنم این نهادهای تحریم شده نباید در لیست تحریم‌ها باشند.»

این در حالیست که ریموندو در جلسه دیگری که حدوداً یک هفته قبل برگزار شده بود، موضع سرسختی در قبال هواوی نگرفت و گمانه زنی در مورد احتمال برداشته شدن تحریم‌های این شرکت چینی را به وجود آورد. پس از این جلسه سیاستمداران حزب جمهوری خواه خواستار به تعویق افتادن جلسه تأیید او شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به سخنان ریموندو باری دیگر بر مخالفت خود با تحریم‌های آمریکا علیه کمپانی‌های چینی تأکید ورزید و خواستار توقف تحریم‌های «بی دلیل» شد. در این میان اما هواوی ضربه مهلکی از تحریم‌ها دیده است. این شرکت طبق آمارهای Counterpoint جایی در میان پنج صادر کننده بزرگ موبایل در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ نداشته و کاهش ۳۵ درصدی صادرات را در بازه یاد شده تجربه کرده است. با توجه به سخنان تازه وزیر احتمالی وزارت بازرگانی آمریکا نمی‌توان چندان به تغییر شرایط برای این شرکت در آینده نزدیک امیدوار بود.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی

آخرین اخبار

فهرست