وقتی رمز پویا هم کلاهبرداران را متوقف نمی کند

داتیکا: اپلیکیشن‌های جعلی رمز پویا یکی دیگر از راه‌های جدید کلاهبرداری از مشتریان بانکی است. مصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان درباره کلاهبرداری اپلیکیشن‌های جعلی به کاربران فضای مجازی هشدار داد. با توجه به الزام بانک‌ها برای عملی‌کردن رمز‌های یک‌بار مصرف (پویا)، کلاهبرداران سایبری با طراحی اپلیکیشن‌های جعلی رمزساز به دنبال سرقت اطلاعات بانکی کاربران هستند تا بدین‌وسیله با دسترسی به اطلاعات کاربران نسبت به خالی کردن حساب آن‌ها اقدام کنند

به گزارش داتیکا، رمز پویا هم نتوانست کلاهبرداری‌های بانکی را کنترل کند و حالا گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد کلاهبرداران برای برداشت از حساب‌های بانکی افراد به روش‌های تازه‌ای روی آورده‌اند. این موضوع در شرایطی است که بانک مرکزی اعلام کرده بود شمار نگران‌کننده کلاهبرداری از مشتریان اینترنتی بانک‌ها باعث شده است که آن‌ها رمز‌های یک‌بار مصرف را در دستور کار خود قرار دهند و رمز‌های دوم ایستای حساب‌های بانکی را برای تراکنش‌های بالای ١٠٠‌هزار تومان تعلیق کنند. پس از کاهش خطر فیشینگ حساب‌های بانکی با استفاده از رمز‌های دوم پویا، این‌بار کلاهبرداران به سراغ سایر روش‌های مجرمانه رفته‌اند، به‌طوری که زنگ خطر سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی را «اسکیمرها» به صدا درآورده‌اند.

سرقت با اسکیمرها و راهکار مقابله با آن

در سرقت با اسکیمر، دستگاه مخصوصی روی کارت‌خوان نصب می‌کند و سپس فروشنده که کارت‌خوان را پشت پیشخوان قرار داده، کارت مشتری را روی آن می‌کشد، رمز را نیز فروشنده وارد می‌کند و به همین سادگی تمام اطلاعات فرد در اختیار سارق قرار می‌گیرد.کلاهبرداران بعد از دریافت اطلاعات کارت فرد با خواندن اطلاعات نوار مغناطیسی که در پشت کارت بانکی قرار دارد، نسبت به تهیه کپی از کارت اقدام کرده و از آن در تراکنش‌های بعدی استفاده می‌کنند.

کارت‌خوان‌های فروشگاهی در آبان‌ماه سهم ۷۶.۹‌درصدی از مجموع ابزار‌های پذیرش فعال سیستمی را به خود اختصاص داده بودند؛ سهم بازار ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی از تمام ابزار‌های فعال در شبکه پرداخت آبان نیز حدود ۱۰.۷۴ و ۱۲.۳۷‌درصد بوده است. همچنین تعداد ۳۲۱‌میلیون و ۷۶۳‌هزار عدد انواع کارت بانکی تا پایان آبان‌ماه درکشور صادر شده که نشان می‌دهد به ازای هر ایرانی، ۳.۸۶ عددکارت بانکی وجود دارد. کارت‌خوان‌های فروشگاهی در آبان‌ماه سهم ۷۶.۹‌درصدی از مجموع ابزار‌های پذیرش فعال سیستمی را به خود اختصاص داده بودند؛ سهم بازار ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی از تمام ابزار‌های فعال در شبکه پرداخت آبان نیز حدود ۱۰.۷۴ و ۱۲.۳۷‌درصد بوده است .همچنین تعداد ۳۲۱‌میلیون و ۷۶۳‌هزار عدد انواع کارت بانکی تا پایان آبان‌ماه درکشور صادر شده که نشان می‌دهد به ازای هر ایرانی، ۳.۸۶ عددکارت بانکی وجود دارد.

راهکار مقابله با این تخلف، استفاده از کارت‌های بانکی هوشمند است که در صورت استفاده از آنها، میزان اسکیمینگ به صفر خواهد رسید. شبکه بانکی کشور و پرداخت از طریق پایانه‌های فروش برای کارت‌های مگنتی (فعلی) طراحی شده که تغییر آن برای استفاده از کارت‌های اسمارت طولانی و زمان‌بر است، زیرا باید زیرساخت‌ها و نرم‌افزار‌ها تغییر کند.

اپلیکیشن‌های تقلبی رمز پویا

با توجه به الزام بانک‌ها برای عملی‌کردن رمز‌های یک‌بار مصرف (پویا)، کلاهبرداران سایبری با طراحی اپلیکیشن‌های جعلی رمزساز به دنبال سرقت اطلاعات بانکی کاربران هستند تا بدین‌وسیله با دسترسی به اطلاعات کاربران نسبت به خالی کردن حساب آن‌ها اقدام کنند.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بیان اینکه برای دریافت رمز یک‌بار مصرف نیازی به پرداخت وجه یا ثبت‌نام در هیچ سایتی نیست، گفت: «به کاربران فضای مجازی توصیه می‌کنیم به پیام‌ها و درخواست‌های مشکوک به‌خصوص پیامک‌ها از خطوط شخصی اعتنا نکنند و اپلیکیشن‌های مورد نیاز را از منابع معتبر و رسمی دریافت کنند، همچنین حتما برای نصب و فعال‌سازی رمز دوم پویا به سایت رسمی بانک مربوط مراجعه کنند.» او با اشاره به اینکه آگاهی‌بخشی و پیشگیری از وقوع جرایم در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتاست، خاطرنشان کرد: «شهروندان می‌توانند به‌صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرایم سایبری و همچنین گزارش جرایم سایبری به وب‌سایت ‎www.cyberpolice.ir بخش گزارش مردمی مراجعه کنند.»

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : خبر ویژه،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست