رشد ١٢ برابری ظرفیت شبکه اینترنت دستاورد ۸ ساله در آذربایجان غربی

تامین زیرساخت‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذربایجان‌غربی طی سال‌های اخیر با تدبیر دولت به بار نشست و ظرفیت شبکه انتقال و پهنای باند ورودی و همچنین پوشش شبکه پهن‌باند اینترنت در استان نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۲ به ۱۲ برابر رسیده است.

به گزارش داتیکا به نقل از ایرنا، امروزه رشد روزافزون تکنولوژی، سطح زندگی جوامع بشری را دچار تغییر و دگرگونی کرده و امکانات جدیدی با عنوان زیرساخت‌های اینترنتی لازمه ایجاد یک زندگی هوشمند را در جامعه رواج داده است که با استفاده از آنها شرایط زندگی در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.

این رشد تکنولوژی موجب شده تا مردم نیز توقعی بالاتر از سال های گذشته داشته باشند و نیاز به اینترنت البته با سرعت و کیفیت بهتر به یکی از دغدغه های مهم شهروندان و حتی روستانشینان تبدیل شده است.

در پاسخ به این نیاز پیشرفت محور شهروندان و روستاییان، دولت تدبیر و امید برای توسعه خدمات در نقاط مختلف کشور حتی در نقاط مرزی خدمات اینترنتی و زیرساخت‌های این امر را گسترش داده تا ساکنان شهرها و روستاها نیز بتوانند بدون مشکلی دسترسی راحتی را به امکانات اینترنتی داشته باشند.

در حالی که تا پیش از دولت تدبیر و امید، زیرساخت‌های ارتباطی در روستاها وجود نداشت و حتی در شهرها نیز مشکلات زیادی در حوزه تامین ارتباطات به ویژه در بستر وب به چشم می‌خورد، در دولت تدبیر و امید، اقدامات بسیار زیادی در حوزه توسعه اینترنت و خدمات مبتنی بر آن در کشور و به تبع آن آذربایجان غربی شکل گرفت و به بار نشست.

بیش از ١۶٠٠ روستای آذربایجان‌غربی به شبکه ملی اطلاعات متصل است

یکی از مهمترین نتایج این اقدامات که با سرعت بسیار زیاد در ابتدای دولت یازدهم اجرایی شد و طی هشت سال گذشته، ادامه داشت، توسعه اینترنت روستایی و ایجاد زیرساخت ارتباطی در مناطق محروم روستایی بود که سبب شد هزاران خانوار که تا پیش از این، از وجود تلفن خانگی نیز در بسیاری موارد محروم بودند، صاحب اینترنت با سرعت بسیار بالا و حتی با ظرفیت نسل چهارم شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه پوشش دسترسی اینترنت پرسرعت روستایی به شبکه ملی اطلاعات در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید صفر بود، گفت: تاکنون یک هزار و ۶۸۴ روستای آذربایجان غربی به ‏شبکه ملی ‏اطلاعات متصل شده است.

قاسم جلیلی‌نژاد افزود: با این آمار ۷۶ درصد از روستاهای آذربایجان‌غربی به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

وی ادامه داد: افزایش اشتغال، کاهش شکاف دیجیتالی، توسعه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات برای افزایش رفاه روستاییان، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی از اهداف اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی بیان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بحث شبکه ملی اطلاعات ۹۰ درصد از تعهدات خود را در لایه تامین زیرساخت های ارتباطی انجام داده است.

جلیلی‌نژاد اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات در سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا پیش‌بینی شده است که لایه اول یعنی تامین زیرساخت‌های لازم برای این شبکه از تعهدات وزارت ارتباطات به شمار می رود.

وی تاکید کرد: تا امروز ۹۰ درصد این برنامه با انجام ده ها طرح کلان در ماه‌های گذشته اجرایی شده است.

افزایش ١٢ برابری ظرفیت شبکه اینترنتی آذربایجان‌غربی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه خدمت اینترنت پرسرعت در روستاهای استان تا پیش از دولت تدبیر و امید ارائه نمی‌شد، گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۶۴ روستای این استان به شبکه پهن‌باند اینترنت دسترسی پیدا کرده‌است.

جلیلی‌نژاد افزود: ظرفیت شبکه انتقال و پهنای باند ورودی استان در آذربایجان‌غربی نسبت به زمان مشابه درسال ۱۳۹۲ به ۱۲ برابر رسیده است، که کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا و توسعه دولت الکترونیک را به دنبال داشته‌است.

وی اظهار کرد: تاکنون همچنین با تلاش صورت گرفته، یک هزار و ٧٩٩ مدرسه روستایی آذربایجان‌غربی به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

وی ادامه داد: این طرح در راستای تامین زیرساخت‌های هوشمندسازی مدارس روستایی بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر با پیمانکاری اپراتورهای ثابت و همراه در آذربایجان‌غربی با تامین اعتبار از محل طرح USO اجرایی می‌شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی تاکید کرد: اولویت تامین هزینه‌های اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات از محل اعتبارات طرح USO مختص مدارس روستایی و محروم است.

جلیلی‌نژاد افزود: مازاد بر تامین زیرساخت اتصال به شبکه ملی اطلاعات که جزء تعهدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، بهره مندی از ظرفیت پهن‌باند ۲ مگابایتی و استفاده تا حجم ۳۰ گیگابایت ازدیگر خدمات وزارت ارتباطات برای توسعه هوشمندسازی مدارس است.

احصای ٢٠٠ کیلومتر نقطه کور ارتباطی در جاده‌های آذربایجان‌غربی

معاون مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات آذربایجان‌غربی هم در خصوص نقاط کور ارتباطی جاده‌های این استان گفت: ۲۰۰ کیلومتر نقطه کور در استان احصا و مشکل پوشش ۷۰ درصد آن رفع شده‌است.

محسن امام‌ وردی بیان کرد: باقی نقاط کور محورهای آذربایجان غربی با وجود انجام کامل تعهدات اپراتورهای ارتباطی طبق پروانه سازمان تنظیم مقررات رادیویی، نیازمند تامین زیرساخت برق و جاده دسترسی است که در صورت تامین آن توسط دستگاه‌های مرتبط مشکل این مناطق نیز رفع می‌شود.

وی اظهار داشت: احداث خط فیبرنوری برای توسعه پهن‌باند روستایی در برنامه این استان وجود دارد که تا به امروز ۵۵ کیلومتر آن اجرایی شده است.

وی افزود: در مجموع ۳٠٠ کیلومتر فیبرنوری برای توسعه پهن باند روستایی در آذربایجان‌غربی احداث می‌شود.

بهره‌مندی ٧۵ درصد روستاهای آذربایجان‌غربی از اینترنت پرسرعت

کارشناس حوزه ارتباطات و مشاور رسانه‌ای و روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی نیز با بیان اینکه توسعه ارتباطی در مناطق روستایی و محروم در اولویت وزارت ارتباطات است، اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه مقرر بود ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از اینترنت پرسرعت برخوردار شوند که در حال حاضر و ۲ سال قبل از موعد مقرر ۷۵ درصد این برنامه در آذربایجان‌غربی محقق شده‌است.

علی عزت‌الله‌زاده با اشاره به ظرفیت نفوذ تلفن همراه در آذربایجان‌غربی اضافه کرد: در حال حاضر ظرفیت نفوذ اپراتورها در این استان ١٣٠ درصد است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر همه شهرهای آذربایجان‌غربی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه مجهز شده و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی ارایه شده به روستاها و مناطق محروم استان آذربایجان غربی از جمله خدمات ارزنده و دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت توسعه دولت الکترونیک و ایجاد تسهیلات ارتباطی برای مردم مناطق محروم است.

در سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و ابلاغ معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی رییس جمهوری ساختار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان ها تغییر کرد و ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ها به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر و ناظر بر زیرمجموعه های پست، پست بانک و شرکت ارتباطات زیر ساخت (بخش دولتی) و شرکت های خصوصی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاسیس شد.

تمامی وظایف سازمان های وابسته به وزارت از قبیل سازمان تنظیم مقررات، سازمان فناوری اطلاعات و غیره از طریق این ادارات کل در استان ها پیگیری می شود و در همین راستا وظایف این ادارات کل جهت تحقق اهداف بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهار بعد نظارت امنیتی و حفاظتی، نظارت مدیریتی، نظارت برنامه ای و نظارت مقرراتی تعریف شده است.

ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی به عنوان نماینده عالی بخش حاکمیت با هدف ایجاد هماهنگی در اجرای برنامه ها و سیاست های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات بین کلیه واحدهای تابعه در استان تشکیل و مدیران کل استانی به عنوان نماینده ارشد وزارت متبوع وظیفه پاسخگویی به مقام محترم وزارت و مقامات ارشد استان را عهده دار است.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست