فناوری ۵G پس از تهران و شیراز، به مشهد رسید

در راستای راه‌اندازی سایت‌های ۵G در ایران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده حرم مطهر رضوی و همچنین کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت۵G قرار گرفت.

به گزارش داتیکا به نقل از ایسنا، پس از اینکه در سال‌های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از ۵G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می‌شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله ویژگی‌های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را به‌عنوان یک فناوری تحول‌ساز که سایر جنبه‌های فناوری را نیز متحول می‌کند مطرح کرده است.

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال گذشته درباره اینترنت نسل پنج‌ گفته بود مقدمات پیاده‌سازی ۵G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن اولین نسخه ۵G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ به‌عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب‌وکارها در کشور خبر داده بود. تا زمانی که نخستین سایت ۵G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل، یکم مردادماه سال جاری، در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران راه‌اندازی شد. دومین سایت ۵G نیز ۳۰ام مرداد ماه در تهران راه‌اندازی شد.

سومین سایت ۵G ایرانسل که برخلاف دو سایت داخل ساختمانِ (Indoor) قبلی، نخستین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل پنج ایرانسل است، ۲۲ آبان ماه، در محل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس راه‌اندازی شد و امکان استفاده عموم مشترکان ایرانسل، به وسیلۀ گوشی‌های موجود در بازار ایران با قابلیت پشتیبانی از ۵G و به علاوه، استفاده دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه از آخرین نسل فناوری تلفن‌همراه، در آزمایشگاه ۵G این دانشگاه را فراهم کرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه تا آخر اسفندماه سال جاری، اینترنت نسل پنجم برای کاربران خانگی به صورت نقطه‌ای فعال می‌شود، گفته بود: تصمیم داریم تا پایان دولت سایت‌های فعلی را به اینترنت نسل پنجم مجهز کنیم و آن را به‌صورت نقطه‌ای برای اینترنت خانگی ارتقا بدهیم. مجوزهای مربوط به این کار در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات صادر شده است. برای توسعه در این بخش نیاز به سرمایه‌گذاری دولت است و سعی می‌کنیم اینترنت نسل پنجم تا اسفندماه برای کاربران بخش خوبی از مناطق پرتراکم کشور قابل ارائه باشد.

پس از راه‌اندازی سه سایت نسل پنجم برای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، چهارمین سایت ۵G ایرانسل و نخستین سایت نسل پنجم این اپراتور برای استفاده عموم مردم در بوستان آب و آتش راه‌اندازی شد. همچنین مقرر شد در اسفند ماه نیز، سایت‌های ۵G بعدی ایرانسل در کیش و شیراز راه‌اندازی شوند. در این راستا پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل نیز سوم اسفند ماه، در شیراز و با هدف توسعه شهر هوشمند در این کلانشهر افتتاح شد.

در راستای راه‌اندازی سایت‌های ۵G در ایران، همراه اول نیز از اجرای پایلوت و راه‌اندازی ۵G این اپراتور خبر داد و در این راستا آذری جهرمی، در اینستاگرام خود اعلام کرد در شب میلاد امام جواد (ع)، حرم مطهر رضوی و همچنین کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت ۵G همراه اول قرار گرفت. به گفته او، رونمایی اصلی، امروز دوشنبه انجام خواهد شد و مشترکین همراه اول در مشهد نیز از این نعمت برخودار خواهند شد.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

خطر عجیب اینترنت ۵G

به گفته محققان سطح حملات سایبری با اینترنت ۵G گسترش یافته است. به گزارش داتیکا به نقل…
آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست