سورنا ستاری: توسعه اینترنت اشیاء به توسعه هوش مصنوعی وابسته است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: توسعه اینترنت اشیاء به توسعه هوش مصنوعی وابسته است و شرکت‌های خوبی در حوزه هوش مصنوعی در کشور وجود دارند که به سخت‌افزارهای حوزه اینترنت اشیا وابسته هستند.
سورنا ستاری در مراسم رونمایی از خدمات و امضای تفاهم‌نامه‌‌ها در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء افزود: این توسعه پیش از هر چیز، یک مفهوم فرهنگی است و جا انداختن فرهنگ هوشمندسازی در سیستم‌های دولتی در همه جای دنیا به ویژه در اقتصاد نفتی بسیار سخت است.

او اظهار داشت: توصیه اصلی من این است که بازار اصلی اینترنت اشیاء را در بخش خصوصی ببینید و اگر مدیری را پیدا کردید که حاضر شد کتک هوشمندسازی را بخورد و آن را در سیستم خود پیاده کند، باید حتما حمایت شود.
ستاری افزود: اینکه انتظار داشته باشیم بخش دولتی در حوزه هوشمندسازی حلوتر از مردم باشد، انتظار درستی نیست و اصول تفکر دولتی با نوآوری و هوشمندسازی متناقض است. توسعه هوشمندسازی مانند سایر توسعه‌ها در نوآوری است.

به گفته او، مردم، دولت را مجبور کردند از تاکسی‌های آنلاین حمایت کنند و چون مردم پشت آن ایستادند، دولت مجبور به حمایت شد. در حوزه‌هایی که بخش خصوصی فعالیت دارد، می‌توان بحث هوشمندسازی را توسعه داد.
ستاری با بیان اینکه فعالان بخش اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی می‌توانند در بحث شهر هوشمند، شهرداری را سرخط بیاورند، تصریح کرد: سرویسی دست مردم بدهید که از آن استفاده کنند؛ در آن صورت کسی جرات مقابله با آن را ندارد.

او افزود: بخشی از حوزه‌های هوشمندسازی مانند حوزه راه توسط سیستم دولتی مصادره می‌شود و تغییری هم نمی‌دهند. متاسفانه در این کار موفق هم نبودیم و دست آخر هم قوانینی نوشتند که با ضوابط شرکت‌های استارتاپی نمی‌خوانئد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هیچ شرکت هوش مصنوعی یا خدمات فناوری اطلاعات قرار نیست فیزیک داشته باشد و اصلا فیزیک آن اهمیت ندارد.
او با اشاره به اینمه همه قوانین برای اقتصاد سنتی نوشته شده‌اند، تصریح کرد: مدیری که حاضر است جلوی قانون بایستد، آدم ارزشمندی است و باید حتما حمایت شود.
به گفته ستاری، فرهنگ توسعه از هر چیزی در توسعه مهمتر است. اول باید فرهنگ درست شود بعد سخت‌افزار و کارخانه فولاد اما از اول مسیر را اشتباه رفتیم و فکر کردیم توسعه در تاسیس کارخانه است.
او اظهار داشت: اگر فرهنگ درست شود و جامعه چه در بخش دولتی و خصوصی از نوآوری استقبال کند، جامعه هم می‌تواند سخت‌افزار و نرم‌افزار تولید کند.
ستاری افزود: باید با فرهنگ غلط نفتی مقابله کنیم. فرهنگی که در مقابل نوآوری و خلاقیت با پول نفت می‌ایستد.
گفتنی است، ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه ۹۹ در سالن ۲۷ نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپاست.

برچسب‌ها : ،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،لبه دانش

آخرین اخبار

فهرست