قوه قضاییه: نامه فیلتر اینستاگرام بلااثر است/ مقام قضایی نگارنده این نامه تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار گرفت

مرکز رسانه قوه‌قضاییه در اطلاعیه‌ای ضمن تایید ابلاغیه فیلترینگ اینستاگرام از سوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران، از بلااثر بودن این نامه خبر داده است. این مرکز همچنین اعلام کرده این مقام قضایی بخاطر تخلفی که در نوشتن این نامه داشته تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار گرفته است.

به گزارش داتیکا به نقل از دیجیاتو، از ساعاتی پیش نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی با امضای «جواد جاویدنیا» معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران و معاون سابق دادستانی کشور در امور فضای مجازی منتشر شد که در آن تاکید شده بود اینستاگرام فیلتر شود و نظارت بر VPNها تشدید شود.

آنطور که مرکز رسانه قوه قضاییه (خبرگزاری میزان) می‌گوید این نامه در همان زمان که نوشته بلااثر اعلام شده و خود نویسنده نامه نیز تحت تعقیب دادسرای انتظامی قضات قرار گرفته است چرا که نوشتن چنین نامه‌ای یک تخلف اداری محسوب می‌شود.

در این نامه که امضای جواد جاویدنیا پای آن دیده می‌شود از شرکت ارتباطات زیرساخت، مدیران همراه اول، ایرانسل و رایتل و شرکت‌های دارنده پروانه ارائه خدمات دسترسی خواسته شده تا «‌دستورات صادره پالایش فضای مجازی شامل اینستاگرام، گوگل‌پلی و وی‌پی‌ان‌ها و فیلتر‌شکن‌ها» را در اسرع وقت اجرا کنند.

آنطور که مرکز رسانه قوه قضاییه می‌گوید، اقدام جاویدنیا در نوشتن چنین نامه‌ای یک تخلف اداری و مداخله‌ای خارج از وظایف و اختیارات نامبرده بوده است.

ناگفته نماند که روز گذشته رییس مرکز ملی فضای مجازی به این مسئله که قرار نیست اینستاگرام فیلتر شود تاکید کرده بود: «شورای عالی فضای مجازی به حوزه‌ی فیلترینگ هیچ ورودی نداشته و بر عدم فیلتر کردن اینستاگرام نظر داده است.» وی که هم‌اکنون یکی از داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کشور است، اذعان داشت فیلترینگ کم کم در حال منتفی شدن است و پلتفرم‌های بومی باید در کنار پلتفرم‌های خارجی رشد کنند.

برچسب‌ها : ،،

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فهرست