راه رفتن معلولان با ربات کمک حرکتی ایرانی ممکن شد

یک شرکت‌ دانش‌بنیان با بهره‌گیری از توان داخلی با عرضه ربات پوشیدنی برای راه رفتن بیماران دارای ناتوانی جسمی، نام خود را جزو اولین تولیدکننده‌های این دستگاه در خاورمیانه ثبت کرد.

به گزارش داتیکا به نقل از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سید مصطفی حوائجی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: اکسوپد یک ربات اسکلت بیرونی پایین‌تنه است که قادر است وزن بیمار را تحمل کرده و آن را به زمین انتقال دهد.

وی افزود: این ربات روی لباس‌های کاربر پوشیده می‌شود و فرد بدون نیاز به‌صرف انرژی چندانی به کمک این محصول می‌تواند راه برود.

این فناور بیان کرد: این محصول از چهار موتور الکتریکی پرقدرت در مفاصل لگن و زانو بهره می‌برد که قادرند پاهای بیمار را با الگوهای حرکتی گوناگون و سرعت‌های مختلف حرکت دهند.

حوائجی ادامه داد: استفاده از ربات اسکلت بیرونی به‌عنوان یک روش غیرتهاجمی، با تأمین قدرت لازم برای حرکت اندام تحتانی، حین ایستادن، راه رفتن، نشستن و بالا رفتن از پله‌ها، پیشگیری و رفع مشکلات ثانویه در افراد دارای ضایعه‌ نخاعی را در پی دارد.

وی گفت: افرادی که دچار فلج پایین‌تنه هستند و همچنین افراد دچار ضعف عضلانی یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین‌تنه می‌توانند از ربات اسکلت بیرونی اکسوپد استفاده کنند. برای استفاده از دستگاه لازم است کاربر توانایی کافی در کنترل بدن خود به کمک دست‌ها را داشته باشد.

حوائجی خاطرنشانا کرد: بازگرداندن توانایی راه رفتن به افراد کم‌توان و ناتوان در پایین‌تنه بیش از هر چیز بر روحیه، اعتمادبه‌نفس و امید آنان به زندگی اثر قابل‌توجهی دارد، همچنین با امکان ایستادن، نشستن و راه رفتن کاربران به آنان استقلال بیشتری در زندگی می‌دهد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: تحرک بیشتر موجب بهبود وضعیت فیزیکی از جمله بهبود گردش خون، تنظیم فشارخون، بهبود تنفس، جلوگیری از مشکلات گوارشی و کلیوی، زخم بستر، دردهای مزمن و تضعیف ماهیچه‌ها می‌شود. از اکسوپد می‌توان برای توان‌بخشی افرادی که دچار اختلال در الگوی راه رفتن هستند استفاده کرد.

وی ادامه داد: نمونه‌های خارجی این محصول قیمت بسیار بالایی دارند، اما این محصول در کنار طراحی و ساخت کاملاً داخلی قیمت پایین‌تری نیز دارد. نه‌تنها در ایران بلکه در خاورمیانه اولین تولیدکننده این دستگاه هستیم و با توجه به اینکه نمونه خارجی این محصول در ایران وارد نمی‌شود، توانسته‌ایم صرفه‌جویی ارزی بالایی به همراه داشته باشیم.

وی یادآور شد: معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری تاکنون حمایت‌های خوبی داشته است. برای خرید این محصول می‌توان از تسهیلات لیزینگ معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و خرید اقساطی استفاده کرد، اما چون محصول دارای تکنولوژی و قیمت بالاست، معمولا خود معلول توان خرید آن را ندارد و نیاز به حمایت‌های بالادستی است.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،لبه دانش

آخرین اخبار

فهرست