فروش جهانی رایانه رکورد زد

بازار رایانه شخصی در سال میلادی گذشته ۸/ ۱۴ درصد رشد کرد و میزان فروش آن به ۳۴۹ میلیون دستگاه رسید. این عدد بیشترین میزان فروشی است که بازار رایانه‌های شخصی رومیزی، لپ‌تاپ و ورک‌استیشن از سال ۲۰۱۲ تجربه کرده‌اند.

به گزارش داتیکا به نقل از ایسنا، اطلاعات شرکت IDC نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۱، بهبود فروش رایانه شخصی که تا چند سال پیش تصور می‌رفت با گسترش استفاده از تلفن‌های هوشمند رو به زوال می‌رود، قابل توجه بوده و این محصول به مهم‌ترین و پرفروش‌ترین محصول بازار دستگاه‌های الکترونیکی سال گذشته تبدیل شده است. رشد فروش رایانه شخصی تحت تاثیر قرنطینه‌ها و افزایش دورکاری و یادگیری از راه دور در دوران پاندمی کووید-۱۹ روی داد و افراد برای شرکت کودکان در کلاس‌های درس مجازی و ادامه فعالیت کاری از منزل، به خرید لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های رومیزی جدید پرداختند. افزایش تقاضا برای این دستگاه‌ها باعث کمبود موقتی عرضه در بازار رایانه‌های شخصی به خصوص در پاییز شد که این امر ناشی از کمبود جهانی تراشه و محدودیت تامین قطعات ضروری بود.

بعضی از ناظران بازار بر این باورند که روند فروش پس از فروکش کردن پاندمی پایدار نخواهد بود. به عنوان مثال شرکت IDC در دسامبر اعلام کرد بازار اوج تقاضا در دوران پاندمی را پشت سر گذاشته و کاهش فروش در سال ۲۰۲۲ را پیش‌بینی کرد. اما برخی همچنان خوش‌بین مانده‌اند که فروش رایانه شخصی با همین روند فعلی ادامه پیدا خواهد کرد. پت جلسینگر، مدیرعامل شرکت تراشه‌سازی اینتل در مصاحبه‌ای در اکتبر اظهار کرد: بر این باور است که بازار رایانه شخصی در مسیر صعودی جدیدی قرار دارد که پایدار است. اینتل با داشتن ۸۰ درصد سهم بازار، بزرگ‌ترین سازنده پردازنده‌های مرکزی رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها به شمار می‌رود. راهول تیکو، نایب رئیس ارشد گروه محصول مشتری شرکت «دل» هم اظهارات مشابهی داشت و اعلام کرد پاندمی باعث تغییر دائمی در رفتار خرید شده و اکنون همه نیاز دارند یک رایانه شخصی داشته باشند. از یک رایانه شخصی به ازای هر خانه به سمت یک رایانه شخصی به ازای هر فرد در خانه پیش می‌رویم که دقیقا همان مدلی است که تلفن هوشمند تجربه کرده است. طبق گزارش شرکت‌ IDC، شش شرکت بزرگ سازنده رایانه شخصی از نظر میزان فروش در سال ۲۰۲۱ به ترتیب لنوو، HP، دل، اپل، ایسوز و ایسر هستند.

بر اساس گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، مایکروسافت که سیستم عامل ویندوز را برای انواع مختلف رایانه‌های شخصی می‌فروشد، برنده بزرگ دیگر رونق بازار رایانه شخصی بود. اگرچه این غول نرم‌افزاری در سال‌های اخیر توجه خود را به خدمات ابری مانند آزور معطوف کرده است، اما ویندوز همچنان کسب و کار قابل توجهی است که ۶۸/ ۵ میلیارد دلار فروش در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ داشت و رشد ۱۰ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ ثبت کرد.

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،موبایل و تبلت

آخرین اخبار

فهرست