وزیر ارتباطات: تغییر همواره هزینه و دشواری دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تغییر همواره هزینه و دشواری دارد، هنر استارتاپ‌ها و اعضای اکوسیستم نوآوری، تخریب خلاق ساختارهای ناکارآمد موجود است، آنها باید زنجیره پیوسته و سنتی را برای پیشرفت کشور برهم بزنند.

به گزارش داتیکا به نقل از ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از برنامه «سرمایه‌گذاری جسورانه در ایده‌های نوآورانه» صندوق نوآوری و شکوفایی که به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر افزود: با توجه به دلاوری های جوانان غیور کشور هیچ دشمنی نمی تواند به کشور حمله کند اما در یک سری ساختارهای داخلی در درون وجود دارد که کشور را ضعیف می کند.

وی خاطرنشان کرد: هنر استارتاپ ها و فعالیت های نوآور و خلاق این است که ساختارهای ناکارآمد را تخریب خلاق و بازسازی کند و کارایی سیستم را بهبود بخشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در برابر این تغییر بزرگ همواره مقاومت وجود دارد و این مقاومت و مخالفت را کسانی که در سیکل سنتی دستی بر آتش دارند، تشکیل می دهند که بزرگ ترین موانع رشد این اکوسیستم هستند.

آذری جهرمی همچنین گفت: می گویند کارتون خواب ها ارزهای صادراتی را بردند و برنگرداندند و هر روز در کشور تیترهای بسیاری در زمینه مفاسد می زنند، و دادگاه برگزار می کنند، در قرن ۲۱ وارد شده ایم و این که کار دشواری نیست، اگر کسی می خواهد صادراتی انجام دهد مگر می شود، پرونده مالیاتی در کشور نداشته باشد،

وی تصریح کرد: مگر ما سیستم مالیاتی در کشور نداریم، سخت است که وقتی کسی می خواهد در کشور صادراتی انجام دهد از سازمان امور مالیاتی بپرسیم که میزان پرونده مالیاتی و سوابق مالیاتی آن چقدر است و آیا مالیاتی پرداخت کرده یا نه، کارتون خواب که مالیات ندارد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: این کار اصلا دشوار نیست، امروز در کشور هم سیستم مالیاتی و هم سیستم امکان اتصال به دستگاه ها و سازمان ها داریم چرا این اتفاق نمی افتد، در این زمینه باید به دنبال پرتقال فروش گشت.

آذری جهرمی افزود: کسی در این زمینه از کره مریخ نیامده است، عده ای وجود دارند که همواره در همه دولت ها هستند و در همه نهادها و دستگاه ها حضور دارند، همین افراد نمی گذارند و پیدا کردن این افراد کار دشواری نیست بنابراین استارتاپ ها و اکوسیستم نوآوری کشور باید زنجیره پیوسته و سنتی که در کشور وجود دارد را بهم بزنند.

وی با یادآوری این که در این راه سختی هایی وجود دارد، ادامه داد: در جریان استارتاپی که در کشور ایجاد شده نیز عوامل حاکمیتی مشخص از جریان های خاص حضور دارند و شروع به سرمایه گذاری در این اکوسیستم کردند، در این فضا هر کدام از استارتاپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند.

وی گفت: ما در مرحله استارتاپ خوب، استارتاپ بدقرار داریم، استارتاپی که متعلق به ما است خوب است و استارتاپی که متعلق به دیگران بوده، بد است و در این زمینه نیز انحصارگری های را آغاز می کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: نمونه نوین این امر این است که ۱۰ درصد درآمد و مالیات بخش فناوری و اطلاعات کشور را به صدا و سیما بدهیم تا در این بخش انحصارگری کند.

آذری جهرمی اظهارداشت: این بخش و این جریان و این فرآیند نیز می گذرد و این جریان پشت در نمی ماند، چه ما باشیم و چه نباشیم، این وضعیت قابل استقامت و مقاومت نیست، کسی نمی تواند در مقابل این جریان مقاومت کند چرا که تغییر به نفع مردم و پیشرفت کشور است و آنها فقط آب در هاونگ می کوبند و جلوی پیشرفت و توسعه کشور را می گیرند.

آفت اکوسیستم نوآوری دلسرد شدن است

وی با بیان این که تغییر همواره هزینه و دشواری دارد، یادآور شد: اعضای اکوسیستم ما در برابر این تغییرات نباید دلسرد شوند، باید بدانیم دشمن اکوسیستم، تغییر و پیشرفت هیچ کدام از این موانعی که گفته شد نیست، این موارد طبیعی است، چرا که شما یک چرخه اقتصادی بزرگ را می آوردید و خودتان پیشران اقتصاد می شوید، جنگ های بزرگی در دنیا برای اقتصاد دارد شکل می گیرد.

وزیر ارتباطات افزود: آفت این اکوسیستم دلسرد شدن است؛ نباید این دلسردی رخ دهد و باید این تلاش ادامه پیدا کند.

سیاست گذاری کشورهای موفق برقراری نقطه تعادل آزادی و امنیت است

آذری جهرمی همچنین گفت: انسان همواره به دنیال مطلوبیبه اسم آزادی است، بعد از آن امنیت است، این انسان به عنوان یک موجود اجتماعی اگر قرار باشد آزادانه هر کاری را انجام دهد با مطلوب دیگر که امنیت است در تعارض است، سیاست گذاری موفق در کشورهای مختلف دنیا این است که نقطه تعادل آزادی و امنیت را برقرار می کنند.

وی ادامه داد: کشوری که نقطه تعادل بهتری را برگزیند، کشور امن تر و آزادتری خواهد بود، نه می توان آزادی را به بهانه امنیت محدود کرد که قانون اساسی ایران نیز به آن تاکید دارد. ما در ابتدای تشکیل انقلاب اسلامی پذیرفتیم که چنین فرآیندی را باید بر آن حرمت بگذاریم و برعکس این فرایند امکان پذیر نیست.

وی با بیان این مثال که حضور فرزند در یک اردوی ۲ روزه آزادی برای وی محسوب می شود و حضورش در خانه از نظر پدر و مادر یک امنیت تلقی می شود، افزود: در سرمایه گذاری دولت ها در بخش اکوسیستم استارتاپی نیز چنین دیدگاهی مستولی است، اگر دولت ها بدون هیچ ضوابطی شروع به سرمایه گذاری در حوزه خطرپذیر کنند، بدانید که بزرگ ترین فساد ها رخ می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: پس به بهانه جلوگیری از فساد اگر سرمایه گذاری دولت ها به عنوان یک بازیگر بزرگ اقتصادی در اکوسیستم استارتاپی را محدود کنیم، به بخش خصوصی ظلم کردیم و به بهانه امنیت، جلوی توسعه، پیشرفت و آزادی را گرفته ایم، اگر هم باز بگذاریم، مشخص است که چه اتفاقی می افتد.

آذری جهرمی همچنین گفت: این نقطه دقیق سیاست گذاری های دولت ها است که سرمایه گذاری در حوزه خطرپذیر را در چه نقطه تعادلی انجام دهند، سیاست گذاری وزارت ارتباطات در این دوره از دولت، حول سه محور برای سرمایه گذاری خطرپذیر دیده شده بود.

وی تاکید کرد اولین مساله ایجاد ارتباط و سرمایه گذاری بود، به این صورت که بخش خصوصی عالم تر از بخش دولتی است و اگر در جایی سرمایه گذاری کرد، بیشتر منافع و اقتصاد صرفه خود را در نظر می گیرد و به همان میزان وقتی بخش خصوصی در سرمایه گذاری خطر پذیر تصمیم گیری کرد، ما نیز به عنوان دولت به همان میزان او را ترغیب به سرمایه گذاری خواهیم کرد.

وی بیان کرد: نمونه دیگر این بود که منابع وام های کم بهره را دراختیار شتاب دهنده ها قرار دهیم و کمی ضریب ریسک آنها را ما متقبل شویم و اتفاق سومی که در زمینه نقطه تعادل سرمایه گذاری به دنبال آن بودیم این بود که ما به ازای موفقیت های ملموس پاداش های ملموس دهیم، به ازای نصب اپلیکیشن که توسط مردم نصب می شود، به گروه هایی که به این نقطه می رسند تسهیلاتی ارایه کنیم.

عضو دولت تدبیر و امید با بیان این که اتفاقات و سرمایه گذاری های خوبی دربخش هایی از دولت از جمله در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و صندوق نوآوری و شکوفایی انجام و تلاش شد این اتفاق بیفتد و این نوع سیاست گذاری در محدود کردن دولت از یک سو و دوم در سرمایه گذاری موثر در سمت دیگر انجام شود و امروز نیز در راستای این سه دیدگاه در تقویت سرمایه گذاری خطر پذیر از سمت دولت است.

آذری جهرمی یادآور شد: حتما این حرکت ها ما را به نتیجه می رساند وقطعا آنچه کشور را هدایت می کند به مسیر پیشرفت، مقاومت، ایستادگی و امید داشتن به آینده است، و قطعا آینده روشن است.

در این مراسم چهار شتاب دهنده دانش بنیان هم آوا، پرتقال، پیشگام یزد، آبان تفاهم نامه در زمینه سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه با صندوق نوآوری و شکوفایی امضا کردند.

در این مراسم علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و برخی از معاونان این دستگاه ها حضور داشتند.

برچسب‌ها :

مطالب مرتبط

آخرین مطالب : اخبار عمومی،نقد و نظر

آخرین اخبار

فهرست